قالیباف در خرم آباد مطرح كرد؛

سفرهای استانی دولت و مجلس مکمل اند

سفرهای استانی دولت و مجلس مکمل اند

به گزارش خبرگزاری نام، رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که سفرهای استانی دولت و مجلس مکمل و تقویت کننده یکدیگر هستند، اظهار داشت: مشکلات حوزه آب در برنامه هفتم دیده می شود.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، محمد باقر قالیباف عصر پنج شنبه در جلسه شورای اداری و نشست نهایی پیگیری و نظارت میدانی در لرستان با عرض سلام به مردم ولایتمدار و شهیدپرور این استان، اظهار داشت: لرستان، استانی است که نمادی از مکتب قرآنی و فرهنگ اهل بیتی را در خود داشته و سابقه طولانی در فرهنگ و تمدن دارد.
وی ضمن گرامیداشت یاد همه شهدا و ایثارگران این استان، روحانیت معظم و بزرگ استان همچون حضرت آیت الله العظمی بروجردی، حضرت آیت الله کمالوندی، حضرت آیت الله طاهری خرم آبادی، حضرت آیت الله شاهرخی خرم آبادی و همه شهدای این استان همچون شهید بروجردی بیان کرد: این استان از دو نعمت بزرگ برخوردار است، یکی منابع انسانی با آن عمق فرهنگی و تمدنی که برای اسلام و مکتب دوده و ایران عزیز مایه افتخارند و یکی هم فرصت ها و منابع طبیعی خدادادی که در این استان وجود دارد.
در مواجهه با مشکلاتی که در این دو روز با تعدادی از آنها روبرو می شدم به جز شرمندگی چیزی نمی توانستیم بگوییم
رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: امیدوار هستم همه دست به دست بدهیم و کمک نماییم تا سختی هایی که امروز مردم عزیزمان در این استان تحمل می کنند و مایه خجالت بنده به عنوان خدمتگزار آنها در مجلس هست را رفع نماییم.
وی افزود: در برخورد با مشکلاتی که در این دو روز با تعدادی از آنها روبرو می شدم به جز شرمندگی چیزی نمی توانستیم بگوییم و این وظایف همه ما را سنگین تر می کند و بدون شک باید خواب را از چشم همه ما بگیرد و با روحیه جهادی توأم با برنامه ریزی، همدلی، محبت و گذشت برای این مردم عزیزمان کار نماییم.
سفرهای استانی دولت و مجلس مکمل و تقویت کننده یکدیگر هستند
قالیباف با اشاره به این که چه سفر بنده و چه سفر رییس جمهور که تشریف آوردند، مطمئن باشید حول یک محور و با یک برنامه ریزی مشخص دنبال می شود، این سفرها مکمل و تقویت کننده یکدیگر هستند و ارزش افزوده ایجاد می کنند برای کارها، گفت: اصل این کار هم باید در برنامه هفتم که در چند ماهه پیش رو بین دولت و مجلس تصویب می شود و سند می شود؛ در این راه جلو برود.
وی تصریح کرد: مسائل پیگیری شده در این سفر حتما در یک صورتجلسه مشخص و مدون تنظیم می شود و در اختیار استان و رسانه ها قرار خواهد گرفت.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که محرومیت زدایی و توانمندسازی را در اولویت اول قرار داده ایم، اضافه کرد: اولویت هم با حاشیه شهرها و مخصوصاً روستاها برای موضوع آب، جاده و اشتغال است.
اعتبار رفع تنش آبی ۴۲۵ روستای دیگر لرستان تامین می شود
قالیباف با اشاره به این که شرایط در لرستان به شکلی است که از اولویت بیشتری باید برخوردار شود و این را با صراحت باید عرض کنم، اظهار داشت: تا الان ۳۲۵ روستای لرستان در برنامه کار رفع تنش های آبی بوده است، قبل سفر خدمت استاندار عرض کردم و صحبت هایی شد که ۴۲۵ روستای دیگر را هم اضافه نماییم که در مجموع مسئله رفع تنش آبی ۷۰۰ روستای لرستان را یک جا تامین اعتبار نماییم و امیدوار هستم که لرستان جزو استانهای پیشتازی باشد که دیگر روستای گرفتار تنش آبی نداشته باشد.
وی اشاره کرد: همه اعتبارات مورد نیاز رفع تنش آبی آن ۳۲۵ روستا تامین شده است، برای این ۴۲۵ روستا را نیز به هر نسبت که قراردادها امضا شود اعتبار برقرار می شود.
چگنی و دلفان پایلوت محرومیت زدایی می شوند
رئیس مجلس شورای اسلامی همین طور با اشاره به محرومیت های شدید برخی روستاهای لرستان اظهار داشت: شهرستان چگنی و دلفان را به عنوان پایلوت برای رفع محرومیت روستاها در اولویت قرار می دهیم تا طرحی را بطور ویژه برای توانمندسازی و محرومیت زدایی در این شهرستان ها اجرا نماییم.
قالیباف با اعلان اینکه بطور ویژه این دو شهرستان مورد توجه قرار می گیرد تا بطور ویژه به آنها رسیدگی نماییم، اشاره کرد: توانمندسازی و اشتغال به عنوان اولویت در این شهرستان ها مورد توجه قرار می گیرد.
مجلس اعتبار ساخت ۵۰۰۰ واحد مسکونی برای مددجویان لرستانی را پرداخت می کند
وی با اشاره به مشکل مسکن مددجویان، خانواده های شهدا و محرومان اشاره کرد: استاندار و دوستان هماهنگی لازم را انجام دهند، ما متعهد می شود در صورت تامین زمین در استان، اعتبار ساخت ۵ هزار واحد مسکونی در قالب ساختمان های یک طبقه برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، محرومان، خانواده های شهدا و رزمندگان را دنبال نماییم.
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه از استاندار و همه مدیران استانی خواهش می کنم مدام به مرکز نگاه نکنند و منتظر نباشید کسی از مرکز بیاید کار شما را حل کند، گفت: به عنوان تجربه و خدمتگزاری که از پایین ترین سطوح کار خودرا آغاز نموده است می گویم، گره اصلی را خود شما و اراده و باور شماست که حل می کند، البته حتما ما هم در مرکز اثرگذاریم اما تلاش اصلی به عهده شماست.
قالیباف با تاکید بر این که مطمئن باشید هم مجلس و هم دولت به دنبال تمرکز زدایی هستیم تا اختیارات را از مرکز به استانها منتقل نماییم، این باور دولت و مجلس است؛ اضافه کرد: نمونه تبصره ۱۸ را دیدید که اتفاق افتاد، در برنامه هفتم به دستور مقام معظم رهبری که باید مسئله محور حرکت نماییم، حتما برمبنای مسئله محوری پیشران ها را مشخص می نماییم.
مشکلات حوزه آب در برنامه هفتم توسعه دیده می شود
وی تصریح کرد: به نظر می آید، من قطعی نمی خواهم بگویم چون هنوز حتما جای مشورت دارد، ولی با مشورت هایی که کردیم یکی از موضوعات مهم و چالشی که در این استان باید سامان دهد و همه را تحت تأثیر قرار دهد، موضوع آب است؛ موضوعی که در سطح کشور از سطوح ملی تا محلی با یک وحدت رویه و یک حکمرانی دقیق با اولویت آب شرب و صنعت و کشاورزی و با سیاستگذاری در زمینه درست مصرف کردن باید پیگیری شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه حتما باید با یک حکمرانی درست و تقسیم آب درست و سد سازی درست در این عرصه اقدام کنیم؛ اشاره کرد: تاکید می کنم وقتی سد زده می شود سهم طبیعت و محیط زیست باید داده شود، سهم آشامیدنی و بالا دست و پایین دست باید داده شود و نیازمند یک دقت و همدلی است.
قالیباف با تاکید بر این که در لرستان سد معشوره را که بازدید کردیم و در برنامه سفر رییس جمهوری هم بوده است، از سال ۸۱-۸۰ تا الان این مساله همین طور بحث می شود و بیش از دو دهه مانده است؛ مخصوصاً این سد و دیگر رویکرد های حوزه آب در برنامه هفتم دیده می شود، اضافه کرد: این پیشران کشاورزی در لرستان با یک هم افزایی و حل مشکل آب بصورت کاملاً اصولی باید اجرا شود.
وی با اشاره به این که در برنامه هفتم که در حقیقت سه تا چهار ماه آتی پیش روی ماست، از ۱۴۰۲ بودجه سالانه ما بر این بحث بسته می شود و اجرای آن پیش از هر چیز همت شما عزیزان را می خواهد که همدلی داشته باشید و تلاش کنید، گفت: در مسائل اجرائی طبیعتاً نمی خواهیم دخالت نماییم، حتما بحث ما نظارت و اجرای قانون و اجرای بودجه در راه مصوبات خودش است.
رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: خواهش می کنم از دوستان در استان موضوع کار و خدمت به مردم موضوعی است که هیچ مسئله دیگری نباید روی آن سایه بیاندازد.
افزایش سقف اعتبارات حوزه آبخیزداری لرستان
قالیباف با اعلان اینکه در استان هایی مانند لرستان باید همه پروژه ها را در اولویت قرار دهیم چون عقب ماندگی دارند، اضافه کرد: در این استانها اگر استثنائاً مطالبی پیدا می شود که نیازمند پیگیری و توجه است مانند سد معشوره در اولویت قرار گیرد.
وی افزود: سد معشوره به رغم این که از قبل بوده اما حتی قرارداد قطعی و نهایی آن بسته نشده است و باید این دست پروژه ها را مورد توجه قرار دهیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه در بسیاری از نقاط زیرساخت ها آماده است و باید از ظرفیت هایی که هست استفاده نمائیم، تصریح کرد: در استان لرستان کشاورزی در اولویت است و با توجه به این که در مسافرت رییس جمهوری حتی نسبت به استانهای مشابه یک مقداری تعهد دولت کمتر بود من پیش از سفر با دوستان دولت صحبت کردیم در زمینه آبخیزداری و حوزه های مرتبط سقف اعتبارات را به دو هزار میلیارد برسانیم که بتوان کمک در زمینه کشاورزی و بحث آب باشد.
زمان قطعی برای آبگیری سد «معشوره» داده شود
قالیباف با تاکید بر این که ما باید اقدامات دولت و مجلس در جبهه انقلاب را به هم وصل نماییم، به پروژه مهم سد معشوره اشاره نمود و اظهار داشت: سد معشوره می تواند در بخش های مختلف استان همچون کشاورزی، آب شرب و حتی برای پایین دست و بیرون لرستان ظرفیت را اضافه کند.
وی با تاکید بر این که باید سهم محیط زیست را هم بدهیم، تصریح کرد: باید مقدمات اجرای سد معشوره را کامل طی نماییم و زمان قطعی بدهیم که در فلان سال این سد آبگیری می شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه از این پروژه پایین دست و بالادست برخوردار می باشند، به ضعف در اجرای شبکه های پایین دست سدهای کشورمان همچون کرخه اشاره نمود و اظهار داشت: این مساله مانع راندمان نهایی می شود.
قالیباف با اعلان اینکه ما به مردم باید جواب بدهیم، افزود: «بله» هم جواب است، «نه» هم جواب است، جاهایی که در توان مان نیست بگوییم «نه» و هیچ اشکالی ندارد.
وی به نقل قولی از شهید بهشتی اشاره نمود و ضمن تاکید بر این که رفتار تلخ صادقانه بهتر از رفتار شیرین کاذبانه است، تصریح کرد: وقتی کاری را نمی توانیم انجام بدهیم به مردم بگوییم، اما وقتی وعده انجام کاری را می دهیم باید عملی نماییم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه ملت ایران، مردمی شریف و دقیق هستند، افزود: باید یک برنامه دقیق و روشن بدهیم و بر این اساس هم حرکت نماییم.

1401/06/03
22:42:15
0.0 / 5
629
تگهای خبر: برنامه , پروژه , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام