یك مسئول:

قوانین از عدالت کیفری به سمت عدالت تقنینی حرکت کند

قوانین از عدالت کیفری به سمت عدالت تقنینی حرکت کند

خبرگزاری نام: به گزارش خبرگزاری نام، قزوین رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران اظهار داشت: بزه دیده شناسی، علمی حمایتی است که برمبنای آن بزه دیده در چرخه ی جرم، باید مورد حمایت قرار گیرد و قوانین از عدالت کیفری به سمت عدالت تقنینی حرکت کنند.


جعفر کوشا در جلسه رونمایی از طرح «اورژانس وکیل» قزوین که امروز پنجشنبه سوم شهریور ۱۴۰۱ در محل کانون وکلای دادگستری استان قزوین برگزار شد، اظهار نمود: بزه دیده شناسی، علمی حمایتی است که برمبنای آن بزه دیده در چرخه ی جرم، باید مورد حمایت قرار گیرد و قوانین از عدالت کیفری به سمت عدالت تقنینی حرکت کنند.
رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران عنوان کرد: وقتی بزه دیده در ارتکاب جرم نقش داشته باشد قانونگذار با نگاه علمی پرونده را بررسی خواهدنمود. شایسته است از اقشار لطمه پذیری که مورد جرم واقع شده اند حمایت اضطراری شده و مشاور و وکیل رایگان به آنها ارائه شود.
وی اشاره کرد: بیش از چهار دهه از انقلاب اسلامی گذاشته و ما در گام دوم انقلاب، هنوز نتوانسته ایم عدالت اجتماعی را ایجاد نماییم. وجود زنان لطمه پذیرِ بدسرپرست و یا سرپرست خانوار به سبب عدم استقرار عدالت در جامعه است. وکلا باید به میدان آمده و از نظر فکری و حقوقی به عنوان یک نهاد حمایتی به این جامعه هدف کمک کنند.
این مسئول با اعلان اینکه معلولان، سالخوردگان، زنان و کودکان در تقنین و قضا و اجرا باید بطور ویژه مورد حمایت قرار گیرند، اشاره کرد: قوانین باید به سمتی حرکت نماید که اگر قشر لطمه پذیر همچون زنان و کودکان، مورد جرم واقع شدند، مجازات سنگین تری برای مرتکبین در نظر گرفته شود. در این مواقع باید تناسب بین جرم و جزا به وضوح برای جامعه مشخص شود.
وی اظهار نمود: «اورژانس وکیل»، خدمات حمایتی است که بصورت فوری با حفظ زمان صورت می گیرد و یک وظیفه اجتماعی است اما وقتی در دادگاه از یک قشر لطمه پذیر حمایت می نماییم پروسه صدور مجوز باید با عقل و منطق باشد و تسریع سبب ضایع شدن حقوق مردم نشود.
«اورژانس وکیل»، ارائه دهنده خدمات قضایی رایگان به مردم
فریبا رضایی، وکیل دادگستری و رییس اداره معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری استان قزوین در این نشست اظهار داشت: مشکلات مردم در اولویت است و رسیدگی به آنها ضروری ست. اداره معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری قزوین، همچون پیشخوان ارائه خدمات قضایی رایگان برای مردم است که با فاصله گرفتن از مدیریت سنتی، با اطاعت از قانون، رسیدگی آنی به مشکلات اجتماعی را برای خود تعریف کرده است.
وی اظهار داشت: تعدادی از مخاطبان بزه دیده و در معرض لطمه حتی هزینه رفت و آمد برای رسیدگی به مسائل خود در اداره معاضدتی را هم ندارند درصورتی که در خدمت رسانی به اقشار لطمه دیده، لحظات حائز اهمیت هستند. لحظات را باید غنیمت شمرد و برای خدمت رسانی به مردم لحظه ای درنگ نکرد.
این وکیل دادگستری اظهار داشت: استان قزوین با برخورداری از ظرفیت وکلای داوطلب و نیکوکار طرح وکیل تلفنی را راه اندازی کرده تا با ارائه خدمات فوری مشاوره ی تلفنی به عموم مردم، در کنار مردم باشد تا مشکلات شان رفع گردد.
منبع:

1401/06/03
13:59:49
0.0 / 5
679
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام