نجابت:

طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را دنبال می کنیم

طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را دنبال می کنیم

به گزارش خبرگزاری نام، یک عضو هیات رئیسه کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها تصریح کرد: ترجیح ما عرضه لایحه جامع انتخابات از جانب دولت بود اما باتوجه به اهمیت مبحث و نگرانی ها از فرصت سوزی در فراز و نشیب عرضه لایحه جامع انتخابات مجلس طرح خود در زمینه اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را با جدیت دنبال می نماییم تا به سرعت به نتیجه مطلوب برسد.


روح الله نجابت در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به اظهارات وزیر کشور در مورد ارائه لایحه جامع انتخابات به مجلس شورای اسلامی، بیان نمود: یکی از مباحثی که در کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها مورد بحث و بررسی قرار می گیرد قوانین در ارتباط با انتخابات سه گانه مشخصا انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا و مجلس شورای اسلامی است.
وی افزود: در وهله اول در این مجلس طرح در ارتباط با اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در کمیسیون جمع بندی و به صحن مجلس ارسال شد و مراحل خویش را طی کرد. در گام بعدی طرح در ارتباط با قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها جمع بندی شد و الان در نوبت رسیدگی در صحن مجلس قرار دارد. مبحث سوم هم در مورد عرصه ای است که خود نمایندگان در آن حضور دارند یعنی اصلاح قانون انتخابات مجلس.
وی با اشاره به اینکه به تازگی وزیر کشور اعلام نموده که لایحه جامع انتخابات را به مجلس ارسال می کنند، خاطرنشان کرد: یکبار در دولت گذشته لایحه جامع انتخابات به مجلس ارسال شد که از طرف این دولت چند ماه گذشته پس گرفته شد. مجلس نمی تواند فرصت قانون گذاری در این عرصه حائز اهمیت را معطل نگه دارد چه برای دولت قبلی و چه برای دولت فعلی. این نگرانی وجود دارد که در این فراز و نشیب فرصت قانون گذاری در این عرصه از دست برود چونکه مجلس طرح ها و لوایح مهمی را در دستور دارد. مجلس نمی تواند معطل بماند تا دولت در این حوزه به جمع بندی رسیده و تصمیم گیری کند.
ایشان در ادامه تصریح کرد: ترجیح ما این بود که دولت در این حوزه لایحه به مجلس ارائه نماید. قبول داریم که این حق دولت می باشد که لایحه به مجلس عرضه کند اما تا دولت در این حوزه به جمع بندی برسد و لایحه را عرضه کند فرصت کار کارشناسی و تخصصی از دست می رود.
وی افزود: پیش نویس طرحی در مورد اصلاح قانون انتخابات مجلس آماده شد و در دو هفته گذشته نمایندگان با بررسی یک فوریت این طرح موافقت کردند. بررسی این طرح در دستور کار کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها قرار دارد و در جلسه امروز کمیسیون هم با حضور نمایندگانی از وزارت کشور، مرکز پژوهشها و شورای نگهبان بحث های کارشناسی بر روی مواد این طرح انجام شد.
وی ادامه داد: ما نمی توانیم طرحی که در مجلس یک فوریت آن تصویب شده و درحال بررسی کارشناسی در کمیسیون تخصصی است را رها کرده و منتظر لایحه جامع انتخابات از جانب دولت باشیم. با عنایت به اهمیتی که این مورد دارد و تصمیم صحن مجلس جهت بررسی یک فوریتی این طرح، ما آنرا در کمیسیون تخصصی دنبال می نماییم تا به سرعت به نتیجه برسد و سپس به صحن مجلس عرضه خواهد شد.
وی اظهار داشت: در دیداری که در خرداد ماه با مقام معظم رهبری داشتیم ایشان هم مطالبه داشتند که اصلاح قانون انتخابات مجلس به سرعت به نتیجه برسد. ما هم این مورد را با جدیت در کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها دنبال خواهیم کرد.1401/05/30
23:52:33
0.0 / 5
519
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام