امیرعبداللهیان مطرح كرد؛

مسئولیت دستگاه دیپلماسی درپیگیری روشن شدن حادثه تروریستی مزارشریف

مسئولیت دستگاه دیپلماسی درپیگیری روشن شدن حادثه تروریستی مزارشریف

خبرگزاری نام: وزیر امور خارجه کشورمان پیگیری روشن شدن ابعاد مختلف حادثه تروریستی مزارشریف از مسئولین حکومت سرپرستی افغانستان را مسئولیت دستگاه دیپلماسی کشور دانست.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، مراسم بیست و چهارمین سالگرد شهادت دیپلمات ها و خبرنگار جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف افغانستان، روز چهارشنبه ۱۹ مردادماه به میزبانی وزارت امور خارجه برگزار گردید.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان در این مراسم و در فضایی صمیمی با خانواده های شهدای والامقام مزار شریف ملاقات و گفتگو کرد.
این مراسم با سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائت آیاتی از کلام الله مجید شروع شد و بعد از صحبت های آغازین مسعودیان دستیار وزیر امورخارجه در امور ایثارگران، خانواده های محترم شهدای مزارشریف به بیان نظرات، دیدگاه ها و برخی انتظارات خود از وزارت امور خارجه پرداختند.
درخواست نامگذاری یک روز بعنوان روز دیپلمات در تقویم جمهوری اسلامی ایران، همچون درخواست های مهم خانواده های معزز شهدای مزارشریف بود.
ضرورت مشخص تر شدن ابعاد مختلف این فاجعه و مسئولیت آمران، عاملان و مسببان این حادثه ناگوار در دولت افغانستان درخواست دیگر خانواده محترم شهدا در این مراسم بود.
پس از صحبت ها و طرح درخواست های خانواده های محترم شهدا، وزیر امور خارجه کشورمان طی سخنانی، ضمن اشاره به تقارن این مراسم با ایام سوگواری محرم و عاشورای حسینی و عرض تسلیت و تعزیت به این مناسبت، بر اهمیت صیانت و پاسداشت پیام خون شهدای مزارشریف شامل ۸ دیپلمات و هم یک خبرنگار کشورمان که مظلومانه در محل نمایندگی کشورمان در مزارشریف به شهادت رسیدند، تاکید کرد.
امیرعبداللهیان ضمن ابراز همدردی مجدد با خانواده شهدای حادثه مزارشریف، از خانواده شهید صارمی خبرنگار شهید ایرنا هم که در مراسم حضور داشت، تکریم و طی اظهاراتی از جامعه خبرنگاران کشور تجلیل نمود.
وزیر امور خارجه کشورمان پیگیری روشن شدن ابعاد مختلف این حادثه با مسئولین حکومت سرپرستی افغانستان را مسؤلیت دستگاه دیپلماسی کشور اعلام داشت و تصریح کرد که همواره در مذاکرات مختلف با مقامات مذکور، مبحث شهادت دیپلمات ها در مزارشریف مطرح شده و روشن شدن ابعاد این حادثه و مسئولیت پذیری آنان بعنوان یک مطالبه جدی مطرح گردیده است.
وزیر امور خارجه با بیان این مورد که همزمان با برگزاری این مراسم در تهران، وزیر نیروی کشورمان برای مذاکرات در ارتباط با حقابه جمهوری اسلامی ایران از رودخانه هیرمند در کابل حضور دارد، تصریح کرد که این همزمانی، حاکی از جدیت و مداومت تلاشهای دستگاه دیپلماسی در پیگیری مطالبات و حقوق مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران است و وزارت امور خارجه به نمایندگی از شما خانواده های محترم شهدا، این مورد را پیگیری خواهد نمود.
در آخر این مراسم، لوح تقدیر وزارت امورخارجه به خانواده های معزز شهدا تقدیم شد.
پیش از سخنان وزیر امور خارجه، فتحعلی معاون اداری و مالی، بیکدلی معاون کنسولی و امور مجلس و موسوی مدیرکل آسیای جنوبی هم طی سخنانی، ضمن تشریح جایگاه والای شهدا، به تبیین ابعاد مختلف حادثه مزار شریف پرداختند.

1401/05/20
12:37:19
0.0 / 5
505
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام