بورل:

اگر می خواهیم توافق هسته ای را حفظ نماییم، حالا زمان تصمیم گیری است

اگر می خواهیم توافق هسته ای را حفظ نماییم، حالا زمان تصمیم گیری است

خبرگزاری نام: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی نوشت که احیای توافق هسته ای نشان میدهد که حصول پیمان های بین المللی متوازن در این زمانه متلاطم امکان پذیر است.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در یادداشتی در فایننشال تایمز نوشت: هفت سال پیش پنج عضو دائم شورای امنیت امنیت سازمان ملل بعلاوه آلمان، ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا به توافق دیپلماتیک برجسته رسیدند. برنامه جامع اقدام مشترک نتیجه سالهای دیپماسی شدید بر سر برنامه هسته ای ایران بود و توانست تایید متفق القول شورای امنیت سازمان ملل را به دست آورد. این توافق محدودیت های سختگیرانه ای بر فعالیت هسته ای ایران و گران ترین رژیم نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی بر آنرا اعمال کرد. در ازای این محدودیت ها چشم انداز حصول منافع اقتصادی از رفع تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل مقابل ایران به وجود آمد.

بورل در ادامه نوشت: اجرای کامل این توافق شدیدا تحت تاثیر تصمیم دونالد ترامپ در خصوص خروج آمریکا از آن در سال ۲۰۱۸ و اعمال کمپین «فشار حداکثری» یکجانبه قرار گرفته است. ایران نیز کارهای هسته ای خودرا به طرز هشداردهنده ای بالا برد. متاسفانه ایران حتی توانایی های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی را محدود کرده و نتوانسته همکاری کاملی با آژانس ذیل وظایف پادمانی اساسی اش داشته باشد. «فشار حداکثری» شکست خورد و با وجود بهترین کوشش های باقی شرکت کنندگان در توافق، مردم ایران از منافع اقتصادی کامل رفع تحریم ها محروم ماندند.

وی در این یادداشت ذکر کرد: من در آوریل ۲۰۲۱ به عنوان هماهنگ کننده برجام برای معکوس کردن این تشدید تنش های خطرناک از عزم سیاسی دولت جدید آمریکا جهت راه اندازی روندی دیپلماتیک با حضور آمریکا و مشارکت کنندگان در برجام استفاده کردم. هدف من تسهیل بازگشت آمریکا به برجام و اجرای کامل تعهدات برجامی توسط ایران و آمریکا بود. بعد از ۱۵ ماه گفت وگوی شدید و سازنده در وین و اعاملات بی شمار با مشارکت کنندگان در برجام و ایالات متحده به این نتیجه رسیدم که فضا برای مصالحه های اساسی اضافی به انتها رسیده است. من متنی بر روی میز گذاشته بودم که با جزییات روند رفع تحریم ها و همین طور گام های هسته ای لازم برای احیای برجام را تشریح می کرد.

هماهنگ کننده مذاکرات توافق هسته ای عنوان کرد: این متن، بهترین توافقی است که من به عنوان تسهیل کننده مذاکرات آنرا ممکن می بینم. این توافقی بی نقص نیست اما به تمامی عناصر حیاتی رسیدگی می کند و شامل مصالحه های سخت حاصل شده توسط طرفین می شود. اکنون باید تصمیماتی برای غنیمت بردن از این فرصت بی مثال جهت رسیدن به موفقیت گرفته و پتانسیل بزرگ اجرای کامل یک توافق نشان داده شود. من هیچ جایگزین موثر یا جامع در دسترسی نمی بینم.

وی افزود: ما می دانیم که برجام باتوجه به نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای کنگره در همچنان در واشنگتن مسئله ای قطبی است. این توافق ممکنست به تمامی نگرانی های آمریکا در قبال ایران پرداخته باشد. اتحادیه اروپا نیز نگرانی های - نظیر مسائل حقوق بشری و کارهای منطقه ای ایران - دارد که ورای مسائل هسته ای می رود. ما بطور مداوم آنها را در گفت وگوهای دوجانبه با ایران مطرح می نماییم. برجام به تمامی آنها رسیدگی نمی کند و هیچوقت قرار نبود این کار را انجام دهد. با وجود این، این توافق مزیت تعدیل برنامه هسته ای رو به توسعه ایران را داشت و امکان بازرسی و نظارت های سختگیرانه آژانس بین المللی انرژی اتمی را فراهم آورد. همین مسئله موجب می شود تا توافق شالوده معماری عدم اشاعه هسته ای بشود.

جورپ در بورل در ادامه یادداشت خود نوشت: حال احیای اجرای کامل توافق می تواند بار دیگر این منافع را بازگرداند. این منافع شامل محدودیت های سختگیرانه مقابل ظرفیت های غنی سازی اورانیوم ایران و نظارت های نزدیک توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی می شود. این توافق همین طور می تواند پویایی امنیتی بر پایه همکاری بیشتر در منطقه رقم بزند و شتابی مثبت برای ایجاد اعتماد درست کند. ما نیز می دانیم که تهران بعد از تجارت منفی سالهای اخیر دودلی های جدی دارد. با وجود این، توافق روی میز عزم تمامی مشارکت کنندگان در اطمینان از دوام پذیری آنرا نشان میدهد و شامل تعهد رییس جمهور جو بایدن و تضمین های آمریکا در این زمینه می شود. در نتیجه، این توافق از مصونیت بیشتری در قبال اقدامات یکجانبه احتمالی برای تضعیف آن برخوردارست.

تسهیل کننده گفت وگوهای هسته ای اضافه کرد: هر روزی که توافقی در وین حاصل نشود، رسیدن به منافع اقتصادی ملموس برای مردم ایران بوسیله رفع تحریم های آمریکا و همین طور منافع عدم اشاعه هسته ای برای جهان را به عقب می اندازد. به انتها رساندن توافق در این زمان مزایای اقتصادی و مالی چشم گیری به همراه خواهد داشت و همین طور امنیت منطقه ای و جهانی را تقویت خواهدنمود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اختتام نوشت: اکنون زمان اتخاذ سریع تصمیمات سیاسی برای به انتها رساندن مذاکرات وین برمبنای متن پیشنهادی من و بازگشت فوری به اجرای کامل برجام است. این توافق در ازای برداشته شدن تحریم ها به رژیم عدم اشاعه هسته ای خدمت می کند و نشان میدهد که حصول پیمان های بین المللی متوازن در این زمانه متلاطم امکان پذیر است. اگر توافق مورد قبول واقع نشود، خطر بحرانی هسته ای به وجود می آید و موجب انزوای بیشتر ایران و مردمش می شود. به نتیجه رساندن توافق وظیفه مشترک ماست.

به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، جو بایدن با پیروزی در انتخابات مقابل ترامپ در سال گذشته، مذاکرات غیر مستقیم با ایران را جهت بازگشت دوجانبه به توافق، در قالب مذاکرات وین از سر گرفت. این مذاکرات که دور آخر آن میان ایران و آمریکا با تسهیل گری اتحادیه اروپا در قطر انجام شد، تا کنون به نهایی شدن توافق منجر نشده است.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران بعد از انجام این گفت وگوها در قطر بیان کرد: ما برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار مصمم هستیم و برخلاف تعدادی از ادعاهای طرف آمریکایی، هیچگونه مطالبه زیاده خواهانه و هیچگونه مطالبه فرابرجامی مورد ادعای آمریکا را نداریم.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: مطالبات ما کاملا در قالب توافق سال ۲۰۱۵ است و اگر در زمینه ای طرف آمریکایی احساس می کند موضوع فرابرجامی است ما در گفت وگوها به طرف آمریکایی تاکید کرده ایم که این کشور می باید هر آنچه را مانع نفع اقتصادی ایران از برجام می شود، بردارد. ما در رایزنی های اخیر بر یک موضوع اساسی تمرکز کردیم و آن بحث تضمین موثر از طرف آمریکا در زمینه های در رابطه با هر آن چیزی است که بخواهد نفع اقتصادی ایران از برجام را تحت تأثیر قرار دهد و مطالبه و خواسته ما زیاده خواهانه نیست.

منبع:

1401/05/05
08:34:47
0.0 / 5
455
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام