در نشست با فعالان اقتصادی استان كرمانشاه

رییسی: همه باید تلاش کنند تورم کنترل شود

رییسی: همه باید تلاش کنند تورم کنترل شود

به گزارش خبرگزاری نام رئیس جمهور اظهار داشت: گفت: همه باید تلاش کنند تورم کنترل شود و باید از هر بی انضباطی اقتصادی که باعث تورم می شود، جلوگیری شود.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، آیت الله سیدابراهیم رئیسی ظهر امروز پنج شنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمانشاه با تبریک اعیاد ماه ذی الحجه و با تاکید بر اهمیت اجرای شعار سال مطرح شده از جانب رهبر معظم انقلاب با محوریت تولید، اظهار داشت: استقلال و عزت کشور در گرو توجه به تولید است.

رئیس جمهور نقش دولت در اقتصاد را هدایت، حمایت و نظارت دانست و اظهار داشت: اقتصاد دولتی، اقتصاد تعاونی و اقتصاد بخش خصوصی باید در کنار یکدیگر فعال باشند، اما امروز سهم اقتصاد دولتی بسیار زیاد است، بنابراین تلاش خواهیم کرد دولت را از تصدی گری در اقتصاد خارج و از بخش خصوصی حمایت نماییم.

رئیسی با تاکید بر این که صرف واگذاری واحدهای تولیدی به بخش خصوصی کفایت نمی کند، اظهار داشت: توانمندسازی بخش خصوصی یک لزوم است و دولت باید از اقتصاد بخش خصوصی حمایت کند.

رئیس جمهور ضمن اشاره به این که در اقتصاد کشور خصوصی سازی موفق و ناموفق داریم، عنوان کرد: معنای مردمی سازی دولت، واگذاری کار تولید به بخش خصوصی و میدان دادن به بخش تعاونی است. تسهیلات و حمایت های حقوقی باید در اختیار تولیدکننده فعال قرار گیرد.

رئیسی با تاکید بر ضرورت قابل پیشبینی بودن اقتصاد برای فعالان عرصه تولید، خاطرنشان کرد: باید به طرفی حرکت نماییم که اقتصاد و تولید برای تولیدکننده قابل پیشبینی باشد.

رئیس جمهور کنترل و مهار تورم را لازم و ضروری برشمرد و اظهار داشت: همه باید تلاش کنند تورم کنترل شود و باید از هر بی انضباطی اقتصادی که باعث تورم می شود، جلوگیری شود.

رئیسی اضافه کرد: در ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۰ که کار دولت را شروع کردیم، تلاش شد از اقدامات تورم زا جلوگیری نماییم، بنابراین از بانک مرکزی استقراض نکردیم، پایه پولی را افزایش ندادیم و تلاش کردیم چاپ پول صورت نگیرد.

رئیس جمهور با تشریح اقدامات دولت برای مهار و کنترل تورم، اظهار داشت: از مجلس خواستیم که اجازه دهند، به برخی اقدامات و قوانین لایحه بودجه که تورم زا است، عمل نکنیم و در مورد آنها تجدیدنظر شود. به صورت مثال گفتیم اگر حقوق گمرکی با ارز نیمایی محاسبه شود، طبیعتاً هزینه گمرکی بالایی به واردکننده تحمیل می شود و آثار تورم زا در اقتصاد بوجود می آورد.

رئیسی تاکید کرد: بعضی از رسانه ها این حرف بنده را که گفتم انجام بعضی از اقدامات را برای سال آینده می گذاریم، درست منعکس نکردند یا درست متوجه نشدند و گفتند مقرر است برخی کالاها را گران کنند که این مورد حرف بنده نبود، بلکه مفهوم سخن بنده این بود که برخی از اقداماتی را که به باعث قانون باید آنها را اجرا نماییم و اجرای آنها باعث تورم می شود، انجام ندهیم.

رئیس جمهور عنوان کرد: رشد اقتصادی در گرو مهار تورم است. اگر تورم مهار شود، با افزایش سرمایه گذاری و بهره وری شاهد رشد اقتصادی خواهیم بود.

رئیسی با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری در اقتصاد کشور، عنوان کرد: اعتماد به نفس، توجه به داشته های کشور و نیروی خلاق کارآمد، زمینه های خوبی برای رشد اقتصادی کشور در جهت سرمایه گذاری و افزایش بهره وری هستند.

رئیس جمهور ضمن اشاره به درخواست برخی فعالان اقتصادی برای اجرای طرح کشاورزی قراردادی، اظهار داشت: وزرارت جهادکشاورزی در این حوزه اقدام نموده است. کشاورزی قراردادی در دستور کار دولت می باشد و این کار به شکلی فراهم آوردن امکان پیشبینی تولید برای کشاورز است که مورد حمایت جدی دولت قرار دارد. تضمین خرید محصول در این طرح سبب آرامش کشاورز می شود.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم ایجاد صنایع تبدیلی در استانهای مختلف کشور بخصوص استان کرمانشاه تاکید کرد و این مورد را از محورهای اقدامات دولت دانست.

رئیس جمهور محور اشتغال در کرمانشاه را کشاورزی، دامداری و صنایع برشمرد و عنوان کرد: باید جهت راه اندازی صنایع نیمه تعطیل و تعطیل تلاش شود. دولت مردمی به دنبال کلنگ زنی طرح های جدید نیست، بلکه تلاش می نماییم مشکل واحدها و طرح های معطل حل شود و به چرخه تولید بازگردند.
دکتر رئیسی با تاکید بر این که توجه به دو حوزه پتروپالایشگاه ها و دانش بنیان ها از مهم ترین برنامه های دولت می باشد، اظهار داشت: کار دانش بنیان یعنی دانایی به توانایی تبدیل گردد و این مورد با جدیت در عرصه فعالیت پتروپالایشگاه ها دنبال می شود.

رئیس جمهور همینطور با تاکید بر لزوم ساماندهی مبحث کولبری، تصریح کرد: چاره این مشکل فعال کردن بازارچه های مرزی است. مرزهای ما فرصت های ما هستند و باید از آنها نهایت استفاده را بکنیم. یکی از فرصت ها تبدیل مرز به محل تبادلات تجاری است.

رئیسی بومی گزینی و استفاده از چهره های کارآمد استانی را از اولویت های دولت دانست و تصریح کرد: مسأله بیکاری کرمانشاه بسیار نگران کننده است و رفع این مشکل حق مردم و وظیفه دولت می باشد. بخش خصوصی هم در این حوزه وارد شده و هر اقدامی که می تواند انجام دهد. در کشور مشکل حل نشدنی وجود ندارد.

منبع:

1401/04/23
23:13:49
0.0 / 5
482
تگهای خبر: برنامه , دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام