رئیسی در دیدار با محمداف:

روابط تهران و عشق آباد بر مبنای اعتماد متقابل درحال گسترش است

روابط تهران و عشق آباد بر مبنای اعتماد متقابل درحال گسترش است

به گزارش خبرگزاری نام رئیس جمهور کشورمان در دیدار با رئیس جمهور ترکمنستان اظهار داشت: روابط تهران و عشق آباد بر پایه توسعه روابط همسایگی و بر مبنای اعتماد متقابل و همکاریهای گسترده به سرعت درحال گسترش است.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی که به منظور شرکت در ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر به ترکمنستان سفر کرده است، در دیدار «سردار بردی محمداف»، رئیس جمهور ترکمنستان ضمن اشاره به ۳۰ ساله شدن روابط دوستانه و برادرانه میان دو کشور اظهار داشت: دولت سیزدهم اولویت ویژه ای برای توسعه روابط و همکاری ها با همسایگان دارد.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه روابط تهران و عشق آباد بر پایه توسعه روابط همسایگی و بر مبنای اعتماد متقابل و همکاریهای گسترده به سرعت درحال گسترش است، اضافه کرد: اجرایی شدن تفاهمنامه ها و اسناد همکاری که در مسافرت اخیر جنابعالی به تهران به امضای دو کشور رسید، ارتقای سطح و گسترش همکاریهای دو کشور را تسریع خواهد نمود.
رئیسی تصریح کرد: تسهیل صدور روادید تجار و افزایش سفر بازرگانان دو کشور زمینه گسترش و افزایش بیشتر از پیش حجم روابط تجاری دوجانبه را فراهم می آورد. همینطور با عنایت به درخواست اخیر جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد که ظرفیت سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان را از مسیر کشورمان افزایش دهد.
رئیسی همینطور با ابراز امیدواری نسبت به این که در ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر، تفاهمات و تصمیماتی در جهت بهره برداری بیشتر و بهتر از این ظرفیت برای همه کشورهای همسایه فراهم گردد، اظهار داشت: بدون تردید رایزنی هایی از قبیل آنچه در متن و حاشیه این اجلاس اتفاق می افتد، می تواند به استفاده بهتر از ظرفیت های دریای خزر با مقاصد صلح آمیز، ضمن رعایت ملاحظات زیست محیطی و با تکیه بر ممانعت از حضور بیگانگان بیانجامد.
«سردار بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان هم در این دیدار از تلاشهای حجت الاسلام رئیسی برای ارتقای سطح روابط دو کشور قدردانی و بر اراده کشورش برای اجرای کامل تفاهمنامه ها و توافقات منعقد شده میان دو کشور تاکید نمود.
رئیس جمهور ترکمنستان دریای خزر را سرمایه ای مشترک برای ۵ کشور ساحلی دانست و عنوان کرد: باید با تلاش جمعی و همکاری، ضمن بهره برداری بهتر از ظرفیت های این نعمت خدادادی، در محافظت از آن بکوشیم.


منبع:

1401/04/08
23:18:15
0.0 / 5
481
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام