با رأی نمایندگان مجلس؛

کلیات طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل تصویب گردید

کلیات طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل تصویب گردید

خبرگزاری نام: نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل را به تصویب رساندند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی بامداد امروز (یکشنبه ۵ تیرماه) در صحن علنی مجلس، کلیات طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل را با ۱۸۶ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۳۰ رای به تصویب رساندند. بنابر نظر هیئت رئسه مجلس مقرر شد جزئیات این طرح به صورت دوشوری مورد بررسی قرار بگیرد.
در ماده واحده این طرح آمده است:
در راستای تحقق تدابیر مقام معظم رهبری و اجرای سیاست های کلی نظام، ابلاغی فرماندهی معظم کل قوا و به منظور سیاست گذاری، افزایش بازدارندگی، کاهش صدمه پذیری، تداوم فعالیتهای ضروری، ارتقای پایداری ملی و مقاوم سازی زیرساخت های حیاتی، حساس و مهم کشور و تسهیل مدیریت بحران در مقابل انواع تهدیدات دشمن و سلاح های نامتعارف نظیر هسته ای، الکترونیکی، زیستی، شیمیایی و سایبری و مدیریت پیشگیرانه در مقابل تهدیدات جدید و حصول اطمینان از آمادگی دستگاههای اجرایی، سازمان پدافند غیر عامل کشور با ساختار موجود و برپایه اساسنامه مصوب، با شخصیت حقوقی مستقل در تابعیت ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل می شود.
ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در توضیح طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل اظهار داشت: این سازمان مسئول عرضه سیاست ها، طرح ها و نظارت بر آنها در جهت مبارزه با تهدیدات غیرعامل و غیر نظامی است. موضوعات و سلاح های غیر متعارف جدید در حوزه های مختلف می شناسیم که امکان دارد در شرایط بحران به زیرساخت های حیاتی کشور صدمه بزند.
وی اضافه کرد: این سازمان با طراحی اولیه از سال ۸۲ کار خویش را شروع کرده و سال ۸۳ اساسنامه آن به تصویب مقام معظم رهبری رسیده است. سال ۹۷ رهبری عنوان کردند که قانون تشکیل این سازمان در مجلس بررسی شود. سال ۹۸ مجلس دهم به این مورد پرداخت و بررسی تکمیلی آن به مجلس یازدهم رسیده است.
نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: وظیفه این سازمان مدیریت پیش دستانه تهدیدات مختلف ضد کشور است و تقویت سیاستگذاری های بازدارنده در مقابل تهدیدات مختلف از اهداف آن است.
عمویی اظهار داشت: به سبب شمول گسترده مأموریت ها، وزارت خانه های مختلفی از قوه مجریه درگیر آن خواهند بود و همه ساختارهای کشور به شکلی تحت اجبار پیگیری اهداف این سازمان هستند.
وی با اعلان اینکه برپایه این طرح کمیته دائمی تشکیل می شود که تمام دستگاههای کشوری و لشکری عضو آن هستند، اظهار نمود: سازمان یک اساسنامه خواهد داشت که به تصویب رهبری می رسد و کلیه دستگاه ها مکلف می شوند بخشی از طرح های تملک دارایی خویش را ذیل برنامه ریزی پدافند غیرعامل انجام دهند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اشاره کرد: در هر دستگاهی مسئول اجرای پدافند غیرعامل مسئول همان دستگاه است و این سازمان ساختار جدیدی ندارد. بلکه همان ساختار موجود با ابلاغ سیاست هایی اهداف پدافند غیرعامل را پیگیری خواهد نمود.
حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در موافقت با طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل اظهار داشت: امروز به دنبال توسعه تشکیلات دولت نیستیم؛ ساختار جدیدی تعریف نخواهد شد و تشکیلات لازم موجود است.
وی اضافه کرد: سال ۸۲ این مجموعه فعالیت خویش را شروع کرده و خواسته رهبر انقلاب از ما این بوده که قانونی شدن آن در مجلس تصویب شود، ازاین رو توسعه تشکیلات و ساختارها در بین نیست.
عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: پدافند غیرعامل مکمل پدافند عامل است. امروز تهدیدات در حوزه های جدیدی تعریف می شود و باید در حوزه افزایش بازدارندگی، ارتقا پایداری ملی و کاهش صدمه پذیری چابک تر و فعال تر از پیش باشیم و چاره ای جز تصویب تشکیل سازمان پدافند غیرعامل نداریم.
سلیمی اشاره کرد: این طرح صرفا جهت ساماندهی است تا متولی مشخصی برای مسئولیت ها وجود داشته باشد. اگر سازمان پدافند غیرعامل فعال تر بود در مقابله با کرونا چابک تر بودیم، امروز پدافند غیرعامل در همه کشورها مورد توجه است.
علی بابایی کارنامی رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در مخالفت با این طرح اظهار داشت: همه کارشناسان اذعان دارند پدافند غیرعامل موضوعی حائز اهمیت می باشد اما تشکیل هر سازمان جدید مستلزم موافقت دولت می باشد این در حالیست که نقش دولت در این طرح مشخص نشده است.
وی اضافه کرد: بحث بر سر اولویت داشتن یا نداشتن این طرح نیست. بحث بر سر آن است که دولت باید از اختیارات خود در این جهت استفاده نماید و نیازی نبود این مورد به صحن مجلس بیاید. رئیس جمهور می توانست به این مورد با اختیارات خود رسیدگی کند.
همچنین حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در موافقت با طرح مذکور اظهار داشت: مخالفت هایی که عنوان شد اساسی نبودند. این تشکیلات با همین وضعیت موجود مصوب خواهد شد و هزینه جدیدی نخواهد داشت. نمایندگان دولت از پیش درباره تک تک کلمات طرح اظهار نظر داشته اند. امروز هم دولت مخالفتی ندارد که ایراد قانون اساسی به آن وارد باشد.
وی درباره اولویت نداشتن این طرح تصریح کرد: امروز کدام نماینده مجلس پول نقد دارد؟ امروز مردم دیگر پول نقد همراه خود ندارند، اگر زیرساخت های الکترونیکی بانکی مورد حمله سایبری قرار بگیرد آیا مردم با عنایت به زندگی الکترونیکی امروزه می توانند روند عادی خویش را ادامه دهند.
نماینده مردم قم در مجلس اظهار داشت: امروز با تهدیدات نوظهور سایبری، الکترونیکی و … مواجه هستیم.
ذوالنوری اظهار نمود: اگر مجلس بخواهد در مقابل یک دستبرد اطلاعاتی از دستگاه ها مطالبه ای کند بر مبنای کدام قانون می تواند این کار را انجام دهد؟ دفاع ضروری ترین اولویت امروزه است که برای ما فوریت دارد. مراکز حیاتی، حساس و مهم ما در معرض تهدیدهای جدی قرار دارد و باید یک جایی بعنوان سیاستگذار و ناظر بر این امور مسلط باشد.

1401/04/05
12:06:24
0.0 / 5
520
تگهای خبر: ابلاغ , برنامه , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام