در یازدهمین جلسه ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی كشور مطرح شد

بررسی عملکرد کارگروه و مرکز رصد فرهنگی کشور

بررسی عملکرد کارگروه و مرکز رصد فرهنگی کشور

یازدهمین جلسه ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ظهر امروز (شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور اجرا شد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، محمد مخبر در این نشست اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور را از موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری برشمرد و اظهار داشت: دولت سیزدهم با جدیت عملیاتی سازی و اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور را پیگیری می کند.
معاون اول رئیس جمهور با اعلان اینکه به طور معمول رویدادها، حوادث و ضرورت های جامعه می توانند اولویت های کشور را در مقاطع مختلف تغییر دهند، توجه به مسائل فرهنگی را از با اهمیت ترین اولویت های امروز کشور دانست و اضافه کرد: تا آن زمان که به مسائل فرهنگی به عنوان یک اولویت جدی توجه نشود، شاهد رفع مشکلات این حوزه نظیر اصلاح سبک زندگی و برطرف شدن لطمه های اجتماعی نخواهیم بود.
وی با اشاره به گزارش ارائه شده در این نشست درباب عملکرد کارگروه مرکز رصد فرهنگی کشور، بر لزوم تسریع در تعیین فاکتورهای فرهنگی کشور اصرار کرد و تجمیع داده ها و گزارشات مربوط به مسائل فرهنگی کشور را گامی موثر و مطلوب در شناسایی اولویت های فرهنگی کشور دانست.
مخبر اضافه کرد: مرکز رصد فرهنگی کشور با بهره گیری از گزارش ها، نظرسنجی ها و پایش های مختلف فرهنگی که توسط دستگاهها و نهادهای دیگر انجام شده است، می تواند عملکرد مطلوب تری در شناسایی اولویت های فرهنگی داشته باشد.
در این جلسه که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، ورزش و جوانان، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز حضور داشتند، حجت الاسلام عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارشی از جدول محاسبه میزان بودجه مورد نیاز برای اجرای برش های استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ارائه نمود.
براساس این گزارش در ۵ استان کشور کار به پایان رسید و برش های استانی ۷ استان کشور در مراحل نهایی است و در ۱۹ استان باقیمانده برش های استانی در راه تدوین قرار دارد.
در ادامه این جلسه گزارشی از عملکرد کارگروه و مرکز رصد فرهنگی کشور ارائه و اعلام گردید که این مرکز به دنبال تجمیع و پالایش داده ها و گزارش هایی است که در دستگاهها، مجموعه ها و موسسات مختلف تهیه می شود تا ضمن استاندارد سازی و یکپارچه کردن این اطلاعات زمینه تصمیم گیری هر چه بهتر سیاستگذاران فرهنگی کشور را فراهم آورد.
بر اساس این گزارش، مجموعه گزارش های مختلفی در این مرکز هم افزایی شده و بیش از ۱۳ مرکز پژوهشی، پژوهش های خودرا در اختیار مرکز رصد قرار داده اند که حدود ۲۴۳ گزارشی پژوهشی در قالب پیمایش و مطالعات فرهنگی و اجتماعی بوده است.
در این جلسه بعد از ارائه گزارش درباب بودجه مورد نیاز برای تکمیل برش های استانی، اصل این گزارش به تصویب رسید و قرار شد محل تامین این منابع و جزییات آن در قالب گزارش تکمیلی به معاون اول رئیس جمهور ارائه شود.
همچنین قرار شد فاکتورهای فرهنگی ظرف یک ماه آتی تدوین و در جلسه آتی ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور جهت تصویب نهایی ارائه شود.
ایجاد داشبورد هوشمند یکپارچه فرهنگی که مبنای به لحظه بودن برای سیستم اخطار در مورد نیازهای اساسی فرهنگی و حساس برای مردم و کشور است، از دیگر موضوعات مورد تاکید در این نشست بود.1401/03/28
23:22:46
0.0 / 5
495
تگهای خبر: آموزش , دولت , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام