گزارش خبرگزاری نام از بررسی تاثیر اصلاح قیمت بنزین بر قیمت كالاها در مجلس

لاریجانی: كالاهایی كه بوسیله دولت تامین می شود نباید افزایش قیمت داشته باشند

لاریجانی: كالاهایی كه بوسیله دولت تامین می شود نباید افزایش قیمت داشته باشند

خبرگزاری نام: نمایندگان مجلس در جسله علنی امروز، بررسی آثار اصلاح قیمت بنزین بر كالا و خدمات با حضور مسئولان مربوطه را در دستور كار قرار دادند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، در جلسه علنی امروز مجلس كه به ریاست علی لاریجانی برگزار شد، آثار اصلاح قیمت بنزین بر كالا و خدمات با حضور رئیس سازمان تعزیرات حكومتی، وزیر دادگستری، وزیر صنعت، معدن و تجارت و دیگر مسئولان مربوطه مورد بررسی نمایندگان قرار گرفت.

برای كاهش تاثیر افزایش قیمت بنزین بر كالاها و خدمات تلاش می كنیم
رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت اصرار كرد كه به دنبال افزایش قیمت بنزین نظارت بر قیمت كالاها و خدمات تشدید شده و این وزارتخانه تمام تلاش خودرا برای به حداقل رساندن تاثیر افزایش قیمت بنزین بر قیمت كالاها و خدمات به كار گرفته است.
وی بیان كرد: در ایام گذشته پس از این كه عالی ترین سطح تصمیم گیری نظام نسبت به اصلاح قیمت بنزین تصمیم گرفته و این طرح اجرایی شد وزارت صنعت، معدن و تجارت تمام تلاش خودرا به كار گرفت تا آثار این افزایش قیمت را بر روی كالاها و خدمات به حداقل برساند.

تلاش می نماییم آثار تورمی افزایش قیمت بنزین را به حداقل برسانیم
همچنین علیرضا آوایی وزیر دادگستری با تشریح اقدامات نظارتی این وزارتخانه و دستگاه های مربوطه بعد از افزایش قیمت بنزین اظهار داشت: تلاش می نماییم آثار تورمی این افزایش قیمت را در حد وسعمان به حداقل برسانیم.
وی اظهار نمود: ما اهتمام ویژه ای به گشت های مشترك و تصمیم گیری برای پرونده های ارجاعی به سازمان تعزیرات داشتیم در همین راستا ظرف یك هفته بیشتر از ۲۸ هزار شكایت و گزارش در سامانه ۱۳۵ ثبت شده كه نسبت به مشابه سال قبل كه ۴۹۷۵ پرونده بوده ۴۸۳ درصد رشد نشان میدهد.

تشدید نظارت های سازمان تعزیرات برای جلوگیری از افزایش قیمت ها
در ادامه این جلسه جمال انصاری رئیس سازمان تعزیرات حكومتی از تشدید نظارت های این سازمان به دنبال اجرای مصوبه سران قوا برای افزایش قیمت بنزین آگاهی داد و اظهار نمود: در دو سال قبل سازمان تعزیرات در شرایط متراكم كاری و انباشت مطالبات فشرده مردم تلاش نموده تاثیر منفی متغیرها را بر پیكره مردم كم كند. ما با مداخله دستگاه های همكار اهتمام می نماییم این افق را به شكل بهتری ترسیم نماییم.

كنترل قیمت ۱۰۰ قلم كالای اساسی آرامش را به سایر كالاها هم تسری می دهد
حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی هم با بیان این كه «ذخایر راهبردی كالاهای اساسی در كشور تامین شده»، اظهار داشت كه نظارت و كنترل ۱۰۰ قلم كالای اساسی آرامش را به سایر كالاها نیز تسری خواهد داد.
وی اضافه كرد: ما متعاقب اصلاح نرخ بنزین اقداماتی را در بخش های مختلف داشتیم كه بخش عمده اقدامات مربوط به پیش از اجرای طرح بوده است. در این زمینه فراوانی كالاهای اساسی و استراتژیك پشتوانه مهمی است كه با تامین بموقع می شود اثرات این طرح را كم كرد. برای ما اصل فراوانی، مقدم بر قیمت است و از اردیبشهت ماه و خردادماه سال جاری با همكاری بانك مركزی، سازمان بنادر و گمرك اقدامات ویژه برای تامین كالاهای اساسی داشته ایم كه در حد مطلوب و بی سابقه است و به اضافه مصرف جاری ذخائر راهبردی كالاهای اساسی و استراتژیك ما تامین شده است.

با مردم درست برخورد و رفتار كنیم
در جریان بررسی آثار افزایش قیمت بنزین بر كالا و خدمات، عزیز اكبریان رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاكید بر این كه «باید با مردم درست برخورد و رفتار كنیم» اظهار داشت: از گذشته قیمت كالا به دلار و بنزین ارتباط داشته است.
وی به صحبت های وزرای صنعت و دادگستری اشاره و اظهار نمود: اگر تهدید وزرا برای كنترل قیمت ها اینهایی است كه در مجلس مطرح نمودند بدانید كه این كار شدنی نیست. كنترل قیمت فقط با بگیر و ببند و برگزاری جلسه و بازرسی ها صورت نمی گیرد. این كه فقط جلسه بگذارید و محاسبه كنید فایده ای ندارد و در نهایت هم اتفاق دیگری رخ می دهد. اصلا چرا در این نشست رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر نفت برای توضیح نیامدند.

قیمت گازوئیل را افزایش ندهید/سهمیه بنزین به خبرنگاران و جانبازان اختصاص یابد
همچنین رحیم زارع عضو كمیسیون اقتصادی كشور با اشاره به اینكه «امروز افزایش قیمت بنزین اقتصاد كشور را مختل كرده است»، اظهار داشت كه اگر قیمت گازوئیل را افزایش دهید باید فاتحه اقتصاد كشور را بخوانید، پس هر برنامه ای برای گازوئیل را دارید كنار بگذارید.
وی اظهار داشت: لازم است قیمت برخی كالاها پس از افزایش قیمت بنزین را مقایسه نماییم. محصولات فولادی ۱۵ درصد، كرایه وانت های حمل بار ۱۰۰ درصد، تاكسی های درون و برون شهری ۳۰ درصد، كود شیمیایی ۲۵ درصد، گاز مایع ۴۰ درصد، برنج وارداتی ۲۵ درصد و تخم مرغ ۲۰ درصد در همین چند روز افزایش قیمت داشته است. افزایش قیمت گوجه ۷۰۰ درصد بوده یعنی از ۲۰۰۰ تومان به ۱۴ هزار تومان رسیده، كشاورزانی كه محصولات خودرا به قیمت تمام شده ۱۰۰۰ تومان می فروختند امروز باید در بازار به ۱۴ هزار تومان خریداری كنند.

كالاهایی كه بوسیله دولت تامین می شود نباید افزایش قیمت داشته باشند
در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز اصرار كرد كه با اعمال نظارت دقیق باید از افزایش قیمت كالاهایی كه توسط شركت های دولتی تولید یا وارد می شوند، جلوگیری كرد.
وی اضافه كرد: كالاهایی كه توسط شركت های دولتی تولید می شود یا دولت واردات آنها را برعهده دارد نباید افزایش قیمت داشته باشند. دولت باید در گام اول این بخش را كنترل كند. گاهی شنیده می شود بعضی از شركت های دولتی و حتی خودروسازی ها قیمت ها را بالا بردند.

خواسته مردم ایجاد ثبات اقتصادی است/ تصمیمات خلق الساعه كشور را فلج می كند
همچنین غلامرضا كاتب نماینده گرمسار با اشاره به اینكه «مجلس نقشی در تصمیم افزایش قیمت بنزین نداشت»، اظهار داشت: حالا كه این تصمیم گرفته شده است با مردم صادق باشید و شرایط را توضیح دهید. مردم می گویند احتیاجی به یارانه ندارند بجای این كارها مملكت را كنترل كرده و ثبات اقتصادی ایجاد كنید.
وی اظهار داشت: پیش از افزایش قیمت بنزین مركز پژوهش ها در گزارشی اعلام نموده بود كه با افزایش ۵۰ درصدی نرخ بنزین قیمت كالاها ۲.۶ درصد افزوده می شود. آمار بانك مركزی هم حكایت از افزایش ۴ درصدی قیمت كالاها داشت. اینها باید امروز به مجلس گزارش دهند. نه اینكه وزرای صنعت و دادگستری كه پس از اجرای این طرح حكم گرفته اند بیایند و بگویند می خواهند چه كاری انجام دهند.

قطعا افزایش قیمت بنزین بر قیمت كالاها و خدمات تاثیر دارد
درادامه جلسه علنی امروز، سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف كشور با اشاره به اشباع بودن بازار از كالاها اصرار كرد كه اصلاح قیمت بنزین تاثیری بر كالاهای موجود در سطح بازار نخواهد گذاشت، اما در حوزه حمل و نقل كشور تاثیراتی خواهد داشت.
وی بیان كرد: وزرا مطالب و برنامه های خودرا برای كنترل بازار به دنبال افزایش قیمت بنزین در كشور مطرح نمودند امروز حدود ۱۴۰۰ اتاق اصناف در سطح كشور وجود دارد و از همان لحظات آغاز این طرح همگی به میدان آمده و دستور ستاد تنظیم بازار را برای تشدید نظارت ها بطور جدی پیگیری كردند.

مگر می شود افزایش قیمت یك كالا بر روی سایر بخش ها موثر نباشد؟
علیرضا محجوب رئیس فراكسیون كارگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاثیر اصلاح قیمت بنزین بر سبد خانوارهای كارگران بیان كرد: حالا این سوال مطرح است كه افزایش قیمت بنزین چه میزان سبد خانوارها را كوچك كرده و درآمد آنها را كاهش داده است؟ با چه مكانزیمی می توان جلوی این افزایش قیمت و فشار به این قشر را گرفت؟
وی اضافه كرد: بنده سوالم این است كه با تصمیم اتخاذ شده دستمزد كارگران بطور حقیقی چقدر كاهش یافته است؟ كارگران با حقوقی كه امروز دریافت می كنند چه كاری می تواند انجام دهند؟

منبع:

1398/09/04
12:08:41
5.0 / 5
4766
تگهای خبر: پرونده , حكم , خدمات , دادگستری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام