واکنش آمریکا به توقیف دو نفت کش یونانی توسط ایران

واکنش آمریکا به توقیف دو نفت کش یونانی توسط ایران

خبرگزاری نام: وزارت امور خارجه آمریکا در اطلاعیه ای بیان کرد که وزیر امور خارجه این کشور درباره توقیف دو نفت کش یونانی توسط ایران گفتگو کرده و آنرا محکوم کرده است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، سخنگوی وزارت خارجه این کشور در اطلاعیه ای نوشت: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه با نیکوس دِندیاس، وزیر امورخارجه یونان گفتگو کرده و شدیدا توقیف دو کشتی را با پرچم یونان توسط سپاه پاسداران ایران در تاریخ ۲۷ مه محکوم نمود.
در این بیانیه آن چه آزار رساندن مداوم ایران به کشتی ها و مداخله در حقوق و آزادی دریانوردی عنوان شده تهدیدی برای امنیت دریانوردی و اقتصاد جهانی خوانده شده است.
وزیر امور خارجه و همتای او توافق داشتند که ایران باید فورا کشتی های توقیف شده، محموله ها و گروه کارکنانشان را آزاد کند.
همینطور در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: آمریکا در رویارویی با این توقیف ناحق! در کنار یونان، متحد و شریک مهم ما در ناتو، می ایستد.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، ادعاها ضد ایران در این بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا به دنبال این مطرح می شود که روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرد، ۲ فروند نفتکش یونانی را به علت تخلفات انجام گرفته در آبهای نیلگون خلیج همیشه فارس توقیف کرده است.
بلینکن با افترا زنی به ایران در زمینه نقض حقوق دریانوردی و کشتیرانی آزاد در حالی مطرح می شود که گارد دریایی یونان روز ۱۹ آوریل نفت کشی حامل محموله نفتی ایران را در کناره جزیره اویا توقیف نمود.
چند روز پیش، دولت یونان اعلام نمود ۱۱۵ هزار تن نفت خام ایران را که پیشتر توقیف شده بود، به آمریکا تحویل می دهد.
مقام های پلیس بندری یونان گفته بودند که این تصمیم بعد از درخواست دادگستری آمریکا و در جهت اجرای تحریم های این کشور ضد ایران و روسیه انجام می شود.
نفت این کشتی به درخواست وزارت دادگستری آمریکا به کشتی دیگری به نام آیس انرژی دایناکوم که توسط آمریکا اجاره شده بود، منتقل شد و قرار بود به آمریکا منتقل شود.
به دنبال توقیف محموله کشتی تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران در آب های یونان، کاردار سفارت یونان در تهران (در غیاب سفیر) به وزارت امور خارجه کشورمان احضار و مراتب اعتراض شدید دولت جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ گردید.
رئیس اداره مدیترانه ضمن یادآوری تعهدات بین المللی دولت یونان با عنایت به توقف اضطراری کشتی مذکور بدلیل نقص فنی، تسلیم در مقابل فشارهای غیرقانونی آمریکا را غیر قابل پذیرش و محکوم دانست و اضافه کرد: تصرف در محموله کشتی با پرچم جمهوری اسلامی ایران مصداق راهزنی بین المللی است که مسئولیت آن با دولت یونان و تصرف کنندگان غیرقانونی می باشد.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از حقوق قانونی خود چشم پوشی نخواهد کرد و از دولت یونان انتظار دارد به تعهدات بین المللی خود در عرصه دریانوردی و کشتیرانی ملتزم و پایبند باشد.
کاردار سفارت یونان هم در این دیدار اعلام نمود که بلافاصله مراتب اعتراض و ناخرسندی دولت جمهوری اسلامی ایران را به دولت متبوع خویش ابلاغ خواهد نمود.1401/03/10
09:46:38
0.0 / 5
599
تگهای خبر: ابلاغ , دادگستری , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام