ره پیك:

نظارت شورای نگهبان نظارت مؤثر است

نظارت شورای نگهبان نظارت مؤثر است

به گزارش خبرگزاری نام قائم مقام دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: نظارت شورای نگهبان، نظارت موثر است، برخی، برداشت های نادرستی از نظارت استصوابی می کنند، حال این که نظارت استصوابی در حقیقت همان نظارت موثر تلقی می شود.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، کارگاه علمی طرح تحول فناوری اطلاعات شورای نگهبان در ایام سوم تا پنجم خردادماه ۱۴۰۱ با هدف برنامه ریزی راهبردی چهارساله (تا ۱۴۰۴) در زمینه فناوری اطلاعات و حرکت به سمت تحول دیجیتال اجرا شد.
در این کارگاه، چهار کارگروه با تخصص های نرم افزار، شبکه و سخت افزار و امنیت متشکل از اداره کل کامپیوتر، اداره کل انتخابات و کارشناسان منتخب کامپیوتری دفاتر نظارت استانی در قالب گروههای هشت نفره برای نیل به اهداف کارگاه به رقابت پرداخته و گروههای برتر معرفی گشتند.
در بخش دوم، پروسه تدوین سند برنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات شورای نگهبان، کمیته تلفیق، متشکل از اعضای منتخب کارگروه ها، ادارات کل منتخب شورا و همین طور صادقی مقدم معاون اجرائی و امور انتخابات شورای نگهبان، با هدف تلفیق، یکپارچه سازی و تصمیم گیری درباب راهبردهای نهایی در ایام آینده، تشکیل خواهد شد.
قدم نهایی این طرح، تحول تدوین اقدامات های عملی برای نیل به این اهداف راهبردی در یک دوره چهارساله است.
از خاصیت های این دوره می توان به مشارکت طیف متنوع کارشناسان، شامل ادارات کل و استانی اشاره نمود. کارشناسان کامپیوتری استانها نیز در بخش کارگاه های آموزشی، بصورت برخط، در این دوره علمی - آموزشی مشارکت داشتند.
نظارت شورای نگهبان «نظارت مؤثر» است
سیامک ره پیک قائم مقام دبیر شورای نگهبان طی سخنانی در این اردوی علمی ضمن گرامی داشت سوم خرداد، اظهار داشت: سوم خرداد جز روزهای بزرگ در تاریخ ایران است؛ از این روز با تعابیری مثل ایثار، فداکاری، شهامت، دین داری و وطن دوستی یاد می شود و اینها در حقیقت از خصوصیات جوهره انقلاب اسلامی است و خدا را شاکریم که این جوهره باوجود گذشت ایام و فراز و نشیب های مختلف حفظ شده است و آنچه که اهمیت دارد و باید خیلی مورد توجه قرار بگیرد، همین جوهره انقلاب اسلامی است.
وی اضافه کرد: نقاطی در این ساحت از انقلاب اسلامی وجود دارد که به آسانی قابل دست کاری و تغییر نیست پس هر چه که ما برای تقویت و حفظ این جوهره تلاش نماییم، این تلاش ها به استمرار حرکت انقلاب اسلامی منجر شده و آثار مثبت دنیوی و اخروی برای ما خواهد داشت.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به کارویژه این اردوی علمی در طراحی راهبردهای علمی، اشاره کرد: همچون مقدمات تدوین راهبرد، قابلیت پیش بینی پذیری محیط است و یکی از علت هایی که قابلیت اجرائی شدن تعدادی از اسناد بالادستی در روند اجرا را پایین می آورد، این است که قابلیت پیش بینی پذیری محیطی به دلیلهای مختلف داخلی و خارجی کم بوده است.
ره پیک با تاکید بر تهیه راهبردهای علمی برای حرکت در راه درست، افزود: غیر از پیش بینی پذیری که باید به آن توجه گردد، نوشتن راهبرد و استراتژی به مقدماتی مثل تعیین اهداف، چشم اندازها و رسالت ها نیاز دارد پس در تهیه راهبرد کلی برای رسیدن به اهداف و چشم اندازهای بزرگ، باید این موارد را مدنظر قرار داد.
وی اضافه کرد: از نظر دیگر، راهبرد مفهومی است که از جهات مختلف به اولویت ها مقید می شود و بهترین مسیر رسیدن به هدف را به ما نشان می دهد، چیزی شبیه به نقشه های مسیریابی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، بدین جهت برای نوشتن یک راهبرد دقیق و درست، باید مراحل و مقدمات لازم طی شود.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اعلان اینکه موضوع فناوری اطلاعات بحثی بسیار جدی و مهم می باشد، به حاضران در این اردوی علمی سفارش کرد که چارچوب ها و اهداف در پروسه راهبرد نویسی را کاملاً رعایت نمایند.
ره پیک در بخش دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه در شورای نگهبان یک هدف بسیار مهم وجود دارد و آن نظارت است، اشاره کرد: اقداماتی در سطح کشور انجام می شود که نظارت بر قسمتی از آنها طبق قانون، به شورای نگهبان واگذار شده است، بر همین مبنا اگر مقرر است برای شورای نگهبان با چنین جایگاه رفیعی راهبرد نوشته شود، باید راهبردها در حیطه اهداف و ماموریت های این نهاد باشد.
وی، نظارت شورای نگهبان را «نظارت مؤثر» دانست و گفت: برخی، برداشت های نادرستی از نظارت استصوابی می کنند، حال این که نظارت استصوابی در حقیقت همان نظارت مؤثر است و در تمام کشورهای دنیا هم نهاد یا نهادهای مشخصی وظیفه چنین نظارتی را برعهده دارند.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان اشاره کرد: غایت فعالیت شورای نگهبان انجام یک نظارت مؤثر است و در این فعالیت علمی تلاش شود پیشنهادهایی ارائه گردد که بتوانیم این نظارت مؤثر را بهتر و با دقت بیشتر انجام دهیم. در حقیقت این چتر فناوری اطلاعات با همان نگاه اولویت ها باید گسترده شود و این کار لازم و مهم در معنای وسیع فناوری اطلاعات صورت گیرد.
ره پیک افزود: ناظر وقتی مقرر است نظارت انجام دهد، باید این نظارت منجر به "تولید اعتماد" شود و در حقیقت، نظارت مؤثر وقتی می تواند جریان پیدا کند که ضمیمه و پیوست آن اعتمادسازی باشد. بطورمثال در مورد انتخابات الکترونیک، شورای نگهبان هنوز هم با بعضی بخش های پیشنهادی مجریان موافقت نکرده است؛ علت عمده این امر آنست که آن بخش ها نه فقط تولید اعتماد نمی کنند بلکه ممکنست اعتماد موجود بین مردم را هم گرفتار خدشه کنند.
وی با اعلان اینکه برخی کارهای شورای نگهبان در زمینه انتخابات قضا و جبران ندارد، اظهار داشت: بطور مثال در روز برگزاری انتخابات، اگر وظایف به درستی انجام نشود، نمی توان اظهار داشت که هفته بعد این وظیفه را انجام خواهیم داد بدین سبب وجود دقت، سرعت، امنیت و صحت که از مقدمات ایجاد اعتماد در برگزاری انتخابات است باید مورد توجه قرار گیرد.
اهمیت استفاده از فناوری اطلاعات برای هوشمندسازی کارهای شورای نگهبان
هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان پنج شنبه (۵ خرداد ۱۴۰۱) طی سخنانی در همایش علمی طرح تحول فناوری اطلاعات شورای نگهبان که به همت اداره کل کامپیوتر این نهاد به مدت ۳ روز در کرج انجام شد با اشاره به این که حرکت شورای نگهبان در راه تحولی است، اظهار داشت: از راهبردنویسی تا اجرای آن فاصله وجود دارد، اما برخی اقدامات، طلیعه برداشتن گام های مؤثر و تحولی را نوید می دهد البته باید در انجام کارهای اساسی تا حصول نتیجه ثابت قدم بود و این فاصله ها را کوتاه کرد.
وی با اعلان اینکه جریان علمی به کاربست های خیره کننده در عرصه علوم کامپیوتر و داده رسیده که متخصصان داخلی هم در این خصوص از بهره های بالایی دارند و علاوه بر شرکت های خصوصی دانش بنیان، نهادهای حاکمیتی و دولتی نیز مشتاق استفاده از علوم نوین مانند هوش مصنوعی در زمینه های فعالیت خود هستند، افزود: دغدغه هایی میان اعضای شورای نگهبان نیز وجود دارد که تا حد امکان از این ظرفیت، برای انجام وظایف این شورا استفاده گردد.
طحان نظیف با اشاره به چهار وظیفه اصلی شورای نگهبان یعنی بررسی مصوبات از جهت انطباق با شرع مقدس و قانون اساسی، تفسیر قانون اساسی، پاسخ به شکایات شرعی مردم از مصوبات نهادها که در قالب استعلامات دیوان عدالت اداری به این شورا ارسال می گردد و همین طور نظارت بر اجرای انتخابات، گفت: باید در طرح تحول فناوری اطلاعات بررسی شود که چطور میتوان بیش از پیش، فناوری را در انجام این وظایف مهم به خدمت آورد.
وی در ادامه با ذکر مثال هایی در این زمینه، ضمن تاکید بر بهره مندی از این ظرفیت در بررسی مصوبات، افزود: رویه های شورای نگهبان، سرمایه های شورا هستند که در یک سیر تاریخی بیش از ۴۰ ساله با آمد و شد فق ها و حقوقدانان مختلف در شورا شکل گرفته اند. برای شورا وحدت رویه و در نظر داشتن سوابق قبلی شامل مصوبات مشابه قبلی، اصول مورد استناد در اعلام مغایرت و متن نظرات قبلی اهمیت دارد. تدوین الگوریتم های مبتنی بر بررسی های فقهی و حقوقی، داده کاوی نظرات و میراث فق ها و حقوقدانان، داده کاوی قوانین بودجه و کمک به اصلاح ساختار آن، رصد و تجمیع و تحلیل اطلاعات تخصصی درباره مصوبات و ارائه داشبوردهای مبتنی بر داده های تصمیم گیری، جز مواردی هستند که نیاز داریم درباب آنها ساعت ها به بحث و بررسی بپردازیم.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه با تاکید بر لزوم استفاده از این فنآوری در زمینه انتخابات، اضافه کرد: استفاده از فناوری به تسریع فرآیندهای انتخابات کمک خواهدنمود و باید ابعاد مختلف آنرا بررسی نماییم. البته باید به نکته توجه نمود که شورای نگهبان در انتخابات ناظر است نه مجری، اما ناظر باید پابه پای مجری انتخابات و البته بصورت مستقل، آمادگی خود برای هر روش برگزاری انتخابات حفظ کند تا بتواند نظارت دقیق و مؤثری در انتخابات داشته باشد.
وی ضمن بیان تکلیف سیاست های کلی انتخابات در این زمینه، با تاکید بر این که پروسه انتخابات باید اطمینان آور باشد، اظهار نمود: برمبنای بند ۱۲ سیاست های کلی انتخابات، دستگاه های مربوط باید تمهیدات لازم بهره گیری از تکنولوژی های جدید در جهت حداکثرسازی شفافیت، سرعت و سلامت در گرفتن و شمارش آرا و اعلام نتایج را فراهم آورند که بارها گفته شده است شورای نگهبان با انتخابات الکترونیک موافق است مشروط بر این که زیرساخت های فنی، امنیتی و بعضاً حقوقی بصورت اطمینان بخش وجود داشته باشد و بعنوان نمونه برخی مشکلات مثل اشکالاتی که در دوره اخیر در احراز هویت وجود داشت، تکرار نشود. برای شورای نگهبان صیانت از آرا تک تک مردم مهم می باشد.
طحان نظیف در آخر با اشاره به این که همه نهادهای مرتبط در برگزاری انتخابات در حدود وظایف خود باید مسئولیت پذیر باشند، ابراز امیدواری کرد و اظهار داشت: بنظر می رسد زمان کافی و منطقی برای همکاری دستگاهها در این خصوص و گرفتن تاییدیه ها و مجوزهای فنی و … وجود دارد. ما با طرح های تحولی در زمینه فناوری کاملاً همراه و موافقیم و حتی برمبنای سیاست های کلی انتخابات خودرا مکلف می دانیم، اما باید بایسته ها و الزامات آن فراهم شود. امیدواریم با هوشمندسازی بیش از پیش فرآیندها در این شورا، کمک کار و دستیار شورا در انجام وظایف خطیری که بر عهده دارد، باشید و شورای نگهبان از این طریق بتواند وظایف خودرا با اتقان بیشتری انجام دهد.


منبع:

1401/03/08
14:43:35
0.0 / 5
585
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام