وزارت خارجه لهستان در بیانیه ای مطرح كرد

ابعاد مختلف سفر وزیر امور خارجه لهستان به ایران

ابعاد مختلف سفر وزیر امور خارجه لهستان به ایران

به گزارش خبرگزاری نام، وزارت امور خارجه لهستان در اطلاعیه ای ابعاد مختلف سفر رسمی وزیر امور خارجه این کشور به ایران و دیدار با مقامات ارشد دولت ایران را شرح داد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، وبگاه وزارت امور خارجه لهستان در اطلاعیه ای درباره سفر زبیگنیو رائو، وزیر امور خارجه این کشور به ایران نوشت: در تاریخ ۷ تا ۹ مه ۲۰۲۰، وزیر امور خارجه زبیگنیو رائو به دعوت ایران سفری رسمی به جمهوری اسلامی ایران داشت که طی آن با ابراهیم رئیسی، رییس جمهور و محدباقر قالیباف، رییس مجلس این کشور دیدار کرده و با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران رایزنی های سیاسی کرد.
وزارت امور خارجه لهستان در اطلاعیه ای نوشت: مذاکرات رسمی روسای دیپلماسی لهستان و ایران فرصتی برای بحث درباره مسائل مهمی در حوزه همکاری دوجانبه و تبادل نظر درباره مشکلات فعلی منطقه ای و جهانی شد، خصوصاً تجاوز ادامه دار روسیه مقابل اوکراین. سرپرست وزیر امور خارجه لهستان، بعنوان رییس فعلی سازمان امنیت و همکاری اروپا موضع این کشور را در حوزه وضعیت امنیت اروپای شرقی بیان نمود. در ضمن این دیدار، وزرای امور خارجه لهستان و ایران یک توافق را میان دولت جمهوری لهستان و دولت جمهوری اسلامی ایران در حوزه همکاری در عرصه های فرهنگی، آموزش ‎ و پرورش، علم، ورزش، جوانان و وسایل ارتباط جمعی امضا کردند.
در ادامه این بیانیه آمده است: نخستین سفر دیپلمات ارشد لهستان به ایران در هشتادمین سالروز خروج ارتش ژنرال اندرس از اتحاد جماهیر شوروی به ایران انجام شد که در ۱۸ ممارس ۱۹۴۲ انجام شد. تا نوامبر ۱۹۴۲، بیش از ۱۱۵ هزار نفر همچون حدود ۷۸ هزار سرباز و ۳۷ هزار غیرنظامی که حدودا ۱۸ هزار نفرشان کوکان بودند، تخلیه شد. پناهندگان لهستانی با استقبال گرم و سخاوتمندانه ملت ایران رو به رو شدند، اردوگاه های لهستان در تهران، اصفهان، مشهد و اهواز واقع مستقر شدند. نخستین مدرسه ها در تهران افتتاح شد و پس از یک سال به ۱۰ مورد افزایش پیدا کرد. پرورشگاه لهستانی در اصفهان «شهر کودکان لهستانی» لقب گرفت و میزبان ۲ هزار و سیصد کودک و ۳۰۰ بزرگ سال و هشت مدرسه ابتدایی بود.
وزارت امور خارجه لهستان در ادامه آورده است: اردوگاه لهستانی های اهواز یکی از مراکز اصلی خروج لهستانی هایی بود که ایران را ترک می کردند و در نهایت در سال ۱۹۴۵ بسته شد. حدود ۹۰ درصد کسانی که از آن جا ایران را ترک می کردند از نخبگان لهستانی بودند و ده درصد دیگر از میان اقلیت های ملی جمهوری دوم لهستان بودند. بیشتر پناهندگان سرانجام بعد از چند ماه ایران را ترک کرده و به خیلی از کشورهای دورتر مانند لبنان، فلسطین، هند، اوگاندا، کنیا، نانزانیا، رودزیای جنوبی و شمالی، آفریقای جنوبی، نیوزلند و مکزیکو منتقل شدند.
وزارت خارجه لهستان در آخر این بیانیه آورده است: بعنوان قسمتی از جشن های سالگرد، وزیر امور خارجه رائو از مکان های یادبود لهستان همچون گورستان هایی که سربازان ارتش اندرس و غیرنظامیان در آن دفن شده بودند، بازدید نمود. وزیر امور خارجه در تهران و اصفهان نمایشگاه موسسه خاطرات ملی لهستان را با عنوان «به سوی امید» که در آن وضعیت نظامیان و پناهندگان لهستانی در خاورمیانه به نمایش درآمده است، رسما افتتاح نمود.
منبع:

1401/02/21
19:19:34
0.0 / 5
565
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام