نمایندگان مجلس تصویب كردند

وزارت نیرو مکلف به حذف تدریجی قیمت گذاری انرژی در طول زنجیره تولید، انتقال و توزیع برق شد

وزارت نیرو مکلف به حذف تدریجی قیمت گذاری انرژی در طول زنجیره تولید، انتقال و توزیع برق شد

خبرگزاری نام: نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت نیرو را مکلف کردند تا با همکاری وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور برنامه حذف تدریجی قیمت گذاری انرژی در طول زنجیره تولید، انتقال و توزیع برق و انتقال یارانه به انتهای زنجیره پیش از عرضه به مصرف کننده نهایی را ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون تهیه نماید و به تصویب هیأت وزیران برساند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، در جلسه علنی روز شنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان رسیدگی به طرح مانع زدایی از توسعه صنعت برق، نمایندگان مواد ۱۲ و ۱۳ این طرح را به شرح زیر تصویب کردند:
ماده ۱۲- وزارت نیرو مکلف است با همکاری وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور برنامه حذف تدریجی قیمت گذاری انرژی در طول زنجیره تولید، انتقال و توزیع برق و انتقال یارانه به انتهای زنجیره پیش از عرضه به مصرف کننده نهایی را ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون تهیه نماید و به تصویب هیأت وزیران برساند. صد (۱۰۰) درصد منابع حاصل در قالب لوایح بودجه سنوانی فقط برای پشتیبانی از طرح های راندمان انرژی هزینه خواهد شد.
تبصره- میزان یارانه در آخر زنجیره تابع مفاد مواد ۶ و ۷ این قانون خواهد بود.
ماده ۱۳- کلیه دستگاه های موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه و نیز استثا شده در آن، مکلفند ظرف دو سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون شدت مصرف انرژی الکتریکی خودرا حداقل تا بیست و پنج (۲۵) درصد کاهش دهند. سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است طبق قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مصوب ۴ /۱۲/ ۱۳۸۹ و ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱ /۲ / ۱۳۹۴ مبادرت به صدور گواهی صرفه جویی انرژی قابل عرضه در بورس انرژی کرده و این گواهی ها را در اختیار شرکت های خدمات انرژی صاحب صلاحیت قرار دهد تا صرف تامین سرمایه در گردش طرح های صرفه جویی انرژی این شرکتها در دستگاه های اجرائی فوق شود. بعد از دو سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، میزان صرفه جویی انرژی محقق نشده این دستگاهها به نرخ متوسط خرید تضمینی برق تجدیدپذیر محاسبه شده و درآمد حاصل از آن برای پشتیبانی از توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر و برق آبی به مصرف می رسد.
تبصره- شهرداری های کلان شهرها و شهرهای ساحلی مجازند حکم این ماده را بوسیله خرید بیست و پنج (۲۵) درصد برق مورد نیاز ساختمان های خود و نیز سازمان ها، شرکت ها، موسسه ها و تأسیسات وابسته و تابعه خود، با نرخ خرید برق تضمینی از نیروگاه های زباله سوز کلان شهرها و شهرهای ساحلی اجرا کنند. درآمد حاصل از این مساله بعد از کسر و واریز بهای عادی برق به حساب شرکت مادر تخصصی توانیر نزد خزانه داری کل کشور، باقیمانده آن برای راه اندازی و تکمیل نیروگاه های زباله سوز در اختیار سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور قرار خواهد گرفت.
منبع:

1401/02/10
12:29:29
0.0 / 5
567
تگهای خبر: برنامه , حكم , خدمات , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام