رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از دانشجویان و تشكل های دانشجویی:

کانون تزریق امید به کشور باشید

کانون تزریق امید به کشور باشید

به گزارش خبرگزاری نام رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه شنبه) در دیدار صدها نفر از دانشجویان و اعضای تشکل های دانشجویی، دانشگاه را جزو اساسی ترین مسائل انقلاب خواندند و با تبیین نتایج و دستاوردهای چالش مهم و مستمرِ «نگاه انقلابی و نگاه جریان ضدانقلابی و واپس گرا به دانشگاه» گفتند: جمهوری اسلامی به دانشگاه امروز خود افتخار می کند و جوان دانشجو، امروز باید با تفکر و اندیشه ورزی، عمیق شدن در مسائل اصلی کشور و پرهیز از هرگونه انفعال و ناامیدی، آرمان های انقلاب و کار جدی و واقعی را از مسئولان کشور مطالبه کند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، رهبر انقلاب همین طور با اشاره به در پیش بودن "روز جهانی قدس" تاکید کردند: باتوجه به فداکاری های بزرگ مردم فلسطین و اوج گیری رذالت و جنایت صهیونیست ها، روز قدس امسال با سالهای قبل متفاوت می باشد و باید با ابراز همدلی و همبستگی با مردم مظلوم و در عین حال مقتدر فلسطین، قدرت و روحیه آنها را افزایش داد.
ایشان در شروع سخنانشان با ابراز خرسندی از سخنان صادقانه و صریح نمایندگان تشکل های دانشجویی افزودند: اینگونه سخنان، مفید و لذت بخش است البته خیلی از این مسائل پاسخ دارد اما مشکل این است که گفت و شنودی میان دانشجویان و مسئولان وجود ندارد که لازم است مسئولان، وزرا و مسئولان دستگاههای مختلف با حضور در دانشگاهها به مطالبات و دغدغه ها پاسخ دهند و اگر هم در مسئله ای پاسخی نداشتند از پیشنهادها و سخنان دانشجویان برای حل آن مسائل بهره بگیرند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سخنی از امیر مؤمنان در نهج البلاغه، موعظه را احیاگر دل خواندند و در مقام بیان یک موعظه، با استناد به آیه ای از سوره مریم گفتند: روز قیامت، روز حسرت است؛ به شکلی زندگی نماییم که در آن روز سخت، از انجام دادن یا انجام ندادن یک کار، و گفتن یا نگفتن حرفی، حسرت نخوریم چونکه جبرانش ممکن نیست.
رهبر انقلاب در بحث اصلی خود، مسئله دانشگاه را مسئله ای اساسی و چالشی دانستند و گفتند: از همان اول، دو نگاه کاملاً متضاد یعنی «نگاه انقلاب به رهبری امام خمینی(ره)» و «نگاه جریان واپس گرا و ضدانقلابی» در مسئله دانشگاه به رویارویی پرداختند.
ایشان افزودند: نگاه انقلابی، دانشگاه را جایی برای نخبه پروری، حل مسائل و پیشرفت کشور می دانست اما نگاه دوم، دانشگاه را مکانی برای پرورش مهره های موردنظر غرب می دید.
حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین ابعاد دیگر چالش انقلاب و ضدانقلاب درباره دانشگاه افزودند: انقلاب به دانشگاه بعنوان مرکز تولید علم و رشد علمی و در نتیجه تامین کننده اقتدار ملی نگاه می کرد اما جریان واپس گرای ضدانقلابی، دانشگاهها را مرکز آموختن پس مانده های کم ارزش دانش غربی می خواست تا با تربیت استاد و دانشمندِ مصرف کننده و مدیریت جامعه به دست این افراد، جامعه ای مصرفی برای غرب بوجود آورد.
ایشان تدیّن و در مقابل آن دین زدایی از دانشگاه را بُعد سوم چالش جدی نگاه انقلاب و جریان ضدانقلاب به دانشگاه برشمردند و افزودند: البته به دلیلهای مختلف، آنها قادر به دین زدایی کامل از دانشگاهها نشدند و خیلی از سرداران و شهیدان دفاع مقدس و شهیدان هسته ای، دانش آموختگان پیش از انقلاب بودند.
رهبر انقلاب، «هویت بخشی به دانشگاه» را کار بزرگ انقلاب خواندند و افزودند: انقلاب به ملت «هویت، آرمان، شخصیت، استقلال و افق دید» بخشید و به تبع آن، دانشگاه نیز از این خصوصیات برخوردار شد.
حضرت آیت الله خامنه ای، رهایی از احساس حقارت و ضعف، و ایستادگی در مقابل مستکبران غربی و شرقی را از نتایج احساس هویت و شخصیت یابی دانشگاه دانستند و افزودند: جوانان دانشجو، آن روزها شیرینی احساس استقلال و ایستادگی در مقابل زورگویان را با همه وجود درک می کردند.
ایشان حرکت انقلاب در قبال دانشگاه را صحیح، مستحکم و تحسین برانگیز خواندند و با اشاره به موفقیت های بزرگ این حرکت، افزودند: بعدها نیز انجمن های اسلامی دانشگاهها و سپس بسیج دانشجویی و بسیج اساتید بعنوان پرچم های انقلاب در دانشگاهها برافراشته شدند و مباحث عمیق فکری و نظری در دانشگاهها شکل گرفت.
رهبر انقلاب در جمع بندی بخش اول سخنان شان گفتند: جمهوری اسلامی می تواند به دانشگاه خود افتخار کند اما در عین حال می تواند دغدغه دانشگاه را نیز داشته باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: وضعیت امروز دانشگاهها، از لحاظ کمیّت و تعداد دانشجو، تعداد اساتید، حرکت و پیشرفت چشم گیر علمی، تربیت نخبگان برجسته، حضور دانش آموختگان دانشگاهها در عرصه های مختلف مدیریتی، و از لحاظ حضور دین در دانشگاهها با اول انقلاب غیرقابل مقایسه است و جمهوری اسلامی می تواند حقاً به دانشگاه خود افتخار کند.
ایشان با طرح این سؤال که چرا باید در وضعیت فعلی نسبت به دانشگاه دغدغه داشت، افزودند: آن جریان وابسته و واپس گرای ضدانقلاب که به ریشه های خارجی مرتبط بود، هنوز فعال است و با حمایت و هدایت سیاست های نو استعماری برای دانشگاهها برنامه ریزی می کند، بدین سبب باید دغدغه داشت.
رهبر انقلاب یکی دیگر از نکات غیرقابل مقایسه دانشگاههای امروز با اول انقلاب را، میزان تأثیرگذاری بر مسائل کشور دانستند و افزودند: عرصه وسیعی که امروزه دانشگاهها دارند، تأثیرگذاری آنها بر مسائل کشور را بمراتب گسترده تر کرده و همین موضوع یکی دیگر از دلیلهای لزوم دغدغه مندی در مورد دانشگاهها است. بدین سبب باید درباب دانشگاهها، در دو حوزه دغدغه جدی داشت: ۱- هویت زدایی ۲- آرمان زدایی.
ایشان افزودند: هویت زدایی همان ایدئولوژی زدایی است که ایدئولوژی نیز تفکر و ارزشها و هویت یک ملت است.
رهبر انقلاب گفتند: آمریکایی ها دائماً بر ارزش های آمریکایی یعنی همان ایدئولوژی خودشان تاکید دارند؛ چگونه کسانی که از ایدئولوژی زدایی سخن می گویند، حاضر نیستند این مساله یعنی پایبندی به ایدئولوژی را از آمریکایی ها یاد بگیرند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: هویت زدایی یعنی تحقیر مبانی اندیشه ای و رویکرد های تاریخی و ملی کشور، تحقیر گذشته کشور و انقلاب، کوچک نمایی کارهای بزرگ و بزرگ نمایی برخی عیوب.
ایشان هدف از هویت زدایی را جایگزینیِ منظومه فکری غرب بجای هویت ملی و دینی برشمردند و با اشاره به سند ۲۰۳۰ بعنوان یکی از مظاهر سلطه نو استعمار غرب افزودند: برمبنای منظومه فکری غرب، باید میراث عظیم اندیشه و فرهنگ در کشور کمرنگ یا محو شود، خیل عظیم جوانان آماده صعود به قله های شرف و عزت ملی مایوس و ناامید شوند و احساس بن بست به نسل جوان تزریق شود. بدین سبب باید دغدغه داشت و شجاعانه و با بیان خوب و منطق قوی در مقابل این جریان ایستاد.
رهبر انقلاب، دومین دغدغه مهم را آرمان زدایی دانستند و گفتند: یکی از مصادیق آرمان زدایی، بی تفاوت کردن نسل جوان و دانشگاهی به «فقر و فساد و تبعیض» بعنوان سه شیطان بزرگ و سه عنصر پلید است.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: همچون مصادیق آرمان زدایی، بی تفاوت کردن جوانان به سلطه فرهنگی غرب و کم انگیزه کردن آنان به فاکتورهای انقلاب اسلامی است.
ایشان ایستادگی در مقابل ظلم و زیربار زور نرفتن را از فاکتورهای انقلاب اسلامی برشمردند و خاطرنشان کردند: این شاخص ها، دنیا را به لرزه درآورد و ملتها را متوجه ایران اسلامی کرد و به سبب همین شاخص ها، در سالهای قبل هر رییس جمهوری و با هر گرایش سیاسی که بر سر کار بوده، هنگامی که در سفرهای خارجی در بین ملتها حضور پیدا کرده، مردم برای آنها ابراز احساسات کردند و برخلاف پرچم آمریکا که آنرا می سوزانند، پرچم جمهوری اسلامی را می گشایند و باز می کنند.
رهبر انقلاب اسلامی، «بازگشت به اسلام ناب و ردّ تحجر» و «موضوع فلسطین» را از دیگر فاکتورهای انقلاب اسلامی دانستند و گفتند: هویت زدایی و آرمان زدایی دو دغدغه اصلی است که باید در قبال آنها هوشیار بود اما این که چه کسانی به دنبال هویت زدایی، آرمان زدایی و استقلال زدایی هستند و تا چه حد موفق بوده یا نبوده اند، وظیفه دانشگاهیان و صاحب نظران است.
حضرت آیت الله خامنه ای در بیان اهمیت بسیار بیشتر این دغدغه ها نسبت به گذشته، افزودند: امروز جهان در آستانه یک نظم جدید بین المللی است که این نظم، پس از دوران نظم دوقطبی جهان، و نظریه نظم جهانِ تک قطبی درحال شکل گیری است که البته در این دوره آمریکا روز به روز ضعیف تر شده است.
ایشان افزودند: قضایای جنگ اخیر اوکراین را باید عمیق تر و در قالب شکل گیری نظم جدید جهانی دید که احتمالاً فرآیندهای پیچیده و دشواری، در پی آن شکل خواهد گرفت که در چنین شرایط جدید و پیچیده ای وظیفه همه کشورها همچون جمهوری اسلامی حضور سخت افزاری و نرم افزاری در این نظم جدید بمنظور تامین منافع و امنیت کشور و به حاشیه نرفتن است.
حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: برای انجام چنین وظیفه بزرگی بیشترین مسئولیت برعهده دانشجویان و دانشگاهیان است و به همین دلیل حالا دغدغه نسبت به دانشگاهها از اهمیت مضاعفی برخوردار می شود.
رهبر انقلاب اسلامی در آخر این بخش از سخنان خود، اندیشه پردازان، صاحب نظران و نظریه پردازان را به برگزاری جلسات و بحث و بررسی درباره این موضوعات فراخواندند.
رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنان شان چند سفارش کاربردی خطاب به دانشجویان و تشکل های دانشجویی بیان نمودند.
سفارش اول ایشان «پرهیز کامل از انفعال و ناامیدی» بود که دراین زمینه گفتند: شما باید کانون تزریق امید به بخش های دیگر باشید برای اینکه همچنان که کشور در بخش های مختلف همچون علم و فناوری و سلامت در این سالها پیشرفت های خیره کننده ای داشته است در سایر بخش ها نیز همه نابسامانی ها قابل رفع است.
حضرت آیت الله خامنه ای ناامیدی جوانان و دانشجویان را سبب تأثیر منفی بر سایر موتورهای پیشرفت کشور دانستند و خاطرنشان کردند: در دوران دفاع مقدس و در صورتیکه عده ای اصرار داشتند که نمی گردد در مقابل تجاوز دشمن ایستادگی کرد، جوانان هم سن و سال شما با همت خود کشور را نجات دادند و با آزاد کردن خرمشهر دنیا را متحیر کردند.
ایشان افزودند: البته برخی از افراد نسل های گذشته، با گرفتار شدن به خطا و ناامیدی، از میدان خارج و یا با دیگران همصدا شدند، بدین سبب مراقب باشید که هیچگاه به قله و آرمانها پشت نکنید.
سفارش بعدی رهبر انقلاب «پرداختن به اندیشه ورزی و تقویت تفکر» بود.
ایشان محصول «علمِ بدون تفکر» را پدیده های خسارت بار بشری همچون سلاح های کشتار جمعی خواندند و گفتند: تفکر صحیح به استاد و راهنما نیاز دارد که بعنوان نمونه مرحوم آیت الله مصباح در مسائل فکری، یک استاد و راهنمای مرجع بود.
حضرت آیت الله خامنه ای در سفارش بعدی، دانشجویان را به «عمیق شدن در مسائل اصلی کشور و مماس شدن با آنها» فراخواندند و افزودند: وقتی با تمرکز بر روی یکی دو مسئله، درباره آنها فکر و تحقیق کنید، نتایج این تحقیقات عمیق، برای دستگاههای مربوط قابل استفاده خواهد بود.
ایشان شعار امسال یعنی دانش بنیانی تولید را همچون مسائل قابل تمرکز برای تشکل های دانشجویی برشمردند و گفتند: با تمرکز بر روی این مسئله درباره آن گفتمان سازی، و مقابل مؤلفه های مخلّ دانش بنیانی مانند خام فروشی اسفبار و رایج در کشور یا واردات مصرفی و غیرلازم یا قاچاق، جریان سازی کنید.
رهبر انقلاب در ادامه طبیعت دانشجو را مطالبه گری دانستند و تاکید کردند: از مسئولان، کار جدی و واقعی مطالبه کنید و آنها را از کار نمایشی برحذر بدارید.
ایشان با تاکید بر این که مطالبه گری باید با ادبیات منطقی، هوشمندانه و جدا به دور از دعوا و تند و تیزی باشد، گفتند: مطالبه گری مستدل مانع از این می شود که بعضی ها در شرایطی که تشکیلات مدیریتی کشور، انقلابی است درباره اهمیت نقش دانشجویان تشکیک کنند، چونکه نقش شما در این دوره بیشتر است.
حضرت آیت الله خامنه ای دراین زمینه افزودند: پرهیز از برخورد تند و تیز به مفهوم سازشگری و مجیزگویی نیست و من هیچ گاه از اینطور سفارش ها به جوانان و دانشجویان نکرده و نخواهم کرد بلکه مقصود از این توصیه، پرهیز از ادبیات مضرّ و طعنه آمیزی است که متأسفانه امروز در فضای مجازی نیز بسیار رایج شده است.
ایشان، عرصه مطالبه گری دانشجویان را عرصه متنوعی از مسائل عدالت اقتصادی، فرهنگ و سبک زندگی خواندند و در بیان یکی دیگر از الزامات مطالبه گری صحیح گفتند: مبانی اعتقادی و ایمانی خودرا با مطالعه و حضور در مجالس عالمان دین و اخلاق، مستحکم کنید.
رهبر انقلاب، نتیجه مطالبه گری صحیح را تفکیک ضروریِ آرمانها از عملکردهای ضعیف برخی مدیران دانستند و در بیان سفارش ای دیگر، گفتند: مطالبه گری شما به شکلی باشد که هم در بیان صورتِ مسائل و هم در مقام ارائه راهکار ها، با دشمن مغرض، مخرج مشترک پیدا نکنید.
«توسعه کارهای بین المللی دانشجویی» نکته دیگری بود که حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر آن افزودند: گروه های جوان و دانشجوییِ زیادی در اروپا و آمریکا و همین طور در کشورهای اسلامی مقابل سیاستهای استکباری فعال می باشند که ارتباط سالم با آنها هم به این کارهای ضد استکباری توان بیشتری می دهد هم با معرفی جمهوری اسلامی به آنها، یک سپر دفاعی برای کشور در مقابل امپراتوری خبری مستکبران به وجود می آورد. البته تقویت ارتباط با دانشجویان کشورهای همسایه یعنی افغانستان، پاکستان و عراق مورد تاکید بیشتری است.
سفارش آخر رهبر انقلاب خطاب به جوانانی بود که در دوره ی جدید در رده های مدیریتی قوای سه گانه مشغول به کار شده اند.
ایشان با تاکید بر این که کار جمهوری اسلامی بدون نیروی جوان مؤمن و پُرانگیزه پیش نخواهد رفت، افزودند: سفارش من به جوانان عزیز این است که اولاً مسئولیت فعلی را پله ای برای مسئولیت بالاتر قرار ندهند و در هر جا که هستند با تمرکز بر مسائل آن حوزه برای خدا کار کنند، ثانیاً هدف خودرا حل مسائل کشور در بخشی که به آنها واگذار شده، قرار دهند.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان شان، با اشاره به در پیش بودن "روز جهانی قدس"، روز قدس امسال را متفاوت از سال های قبل دانستند و گفتند: مردم و جوانان فلسطینی فداکاری های بزرگی از خود نشان می دهند و رژیم صهیونیستی نهایت رذالت و جنایت را به کار بسته است و هر غلطی که می تواند انجام می دهد و آمریکا و اروپا نیز از او حمایت می کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای ملت فلسطین را در عین مظلومیت، مقتدر خواندند و با اشاره به مجاهدت و ایستادگی جوانان فلسطینی که نمی گذارند قضیه فلسطین به فراموشی سپرده شود، افزودند: روز قدس فرصت مناسبی برای اعلام همدلی و همبستگی با مردم مظلوم فلسطین و روحیه دادن به آنها است.
ایشان با انتقاد شدید از عملکرد دولت های اسلامی در قبال موضوع فلسطین، خاطرنشان کردند: متأسفانه دولت های اسلامی بسیار بد عمل می کنند و حتی حاضر به سخن گفتن در موضوع فلسطین نیستند و تعدادی از آنها تصور می کنند، راه کمک به فلسطین، برقراری ارتباط با صهیونیست ها است، در صورتیکه این، اشتباه بزرگ است.
رهبر انقلاب با اشاره به ارتکاب این اشتباه بزرگ از جانب حکومت مصر در چهل سال قبل و برقراری ارتباط با صهیونیست ها، افزودند: مگر برقراری ارتباط مصر با رژیم صهیونیستی موجب کاهش جنایات صهیونیست ها بر ضد ملت فلسطین و کاهش هتک حرمت مسجدالاقصی شد که حالا برخی دولت های اسلامی می خواهند همان اشتباه انورسادات را تکرار کنند؟
حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر این که برقراری ارتباط برای رژیم صهیونیستی نیز فایده ای نخواهد داشت، گفتند: امیدواریم با لطف خداوند عاقبت کار در فلسطین به نیکی و خوشی به سرانجام برسد و تسلط فلسطینی ها بر سرزمین خود و مسجدالاقصی به زودی محقق شود.
قبل از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، نمایندگان تشکل های بزرگ دانشجویی کشور به بیان دیدگاههای خود پرداختند.
آقایان محسن نراقی به نمایندگی از بسیج دانشجویی، محمدحسین کاظمی از جامعه اسلامی دانشجویان، محمد اسکندری از جنبش عدالت ‍ خواه دانشجویی، علی بزرگ خو از دفتر تحکیم وحدت، امیرحسین پناهی از انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل و همین طور خانم زهراسادات رضوی علوی مجری مراسم به نمایندگی از دختران دانشجو این محورها را بیان کردند:
- ضرورت ایجاد تحول در نظام حکمرانی با تاکید بر ظرفیت های موجود.
- بروزرسانی نرم افزار اداره کشور با تحول در ساختارهای کهنه و ایجاد سازوکارهای جدید.
- تحقق حکمرانی عادلانه - صادقانه و شجاعانه.
- لزوم پرهیز از مدرک ‍‍ گرایی و حرکت به سمت علمِ کاربردی در دانشگاه ها.
- ضرورت تمرکز نهاد علم بر مسائل مبتلابه نظام.
- لزوم ایجاد زمینه های لازم برای پویایی مباحث فکری و تبادل نظر در دانشگاه ها و حوزه ‍ های علمیه.
- تاکید بر صیانت از اصل تفکیک قوا و شئون قانون اساسی.
- لزوم حفظ استقلال نهاد قانون گذاری از نهادهای سیاست گذار.
- ضرورت به ثمر رساندن نهضت شفافیت.
- تاکید بر مطالبه مسئولیت شناسی از کارگزاران، عناصر سیاسی و عناصر فکری نظام و پاسخگویی به افکار عمومی.
- لزوم وفای به عهد انتخاباتی مسئولان.
- ضرورت مواجهه درست و اقناعی با مسائل جوانان، خصوصاً زنان.
- و طرح نکاتی درباره ملاحظات مطالبه گری، عدالت خواهی و حدود آن.
منبع:

1401/02/06
23:47:41
0.0 / 5
703
تگهای خبر: برنامه , حكم , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام