مخبر در كارگروه جنگل های زاگرس:

جنگل های زاگرس میراث بین نسلی و ثروت ملی است

جنگل های زاگرس میراث بین نسلی و ثروت ملی است

معاون اول رییس جمهور با اعلان اینکه جنگل های زاگرس میراث بین نسلی و ثروت ملی است اظهار داشت: تدوین طرحی جامع و عملیاتی برای احیاء و توسعه جنگل های زاگرس در مقابل آتش سوزی ضرورت دارد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهور، محمد مخبر قبل از ظهر امروز (دوشنبه) در جلسه کارگروه جنگل های زاگرس با اشاره به گزارش های ارائه شده در جلسه درباب مسائل و مشکلات این میراث طبیعی اظهار نمود: حل مسائل در رابطه با جنگل های زاگرس نیازمند اتخاذ تصمیمات ملی است.
وی بر ضرورت تدوین طرحی جامع و عملیاتی برای احیا و توسعه جنگل های زاگرس و همین طور اقدامات فوری برای جلوگیری از تخریب های ناشی از لطمه های انسانی و طبیعی و صیانت از جنگلها در مقابل آتش سوزی های عمدی و غیرعمدی در تابستان سالجاری تاکید کرد.
معاون اول رییس جمهور از جنگل های زاگرس بعنوان میراث بین نسلی و ثروت ملی یاد کرد و اضافه کرد: مجموعه جنگل های زاگرس، زیست بوم جمعیتی بیش از ده میلیون نفر است و نمی توان بسادگی از کنار مسائل و مشکلات ساکنین این مناطق عبور کرد.
وی تاکید کرد: برای حل مسائل و چالش های جنگل های زاگرس باید در کنار اقدامات فوری و عملیاتی، برنامه ها و طرح هایی را نیز بصورت زمانبندی شده برای توسعه این منطقه تدوین و با جدیت در دستور کار قرار دهیم.
مخبر اشاره کرد: برای اجرای هر چه بهتر طرح ها و برنامه های در رابطه با حل مسائل و احیا جنگل های زاگرس لازم است مردم و جوامع محلی را به صحنه بیاوریم و از مشارکت جدی خود مردم و شرکت های دانش بنیان برای پیش گیری از تخریب جنگل های زاگرس و نیز توسعه این ناحیه بهره مند شویم.
معاون اول رییس جمهور از وزیر کشور خواست کارگروهی را با عضویت سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه های مرتبط جهت تدوین طرحی عملیاتی و همه جانبه برای پیش گیری از لطمه ها و توسعه جنگل های زاگرس تشکیل دهد و حداکثر ظرف مدت یک ماه برنامه ای جامع، عملیاتی و قابل اجرا در این خصوص به دولت عرضه کنند به شکلی که وظایف استانداران و دستگاه های اجرائی بطور کامل مشخص باشد و اعتبارات مورد نیاز اجرای طرح ها نیز برآورد شده باشد.
مخبر با یادآوری این که متأسفانه هم در شمال کشور و هم در جنگل های زاگرس با مسئله حریق مواجه هستیم، بر لزوم ایجاد و تقویت مرکز پایش جنگل های این مناطق تاکید و اشاره کرد: باید زمینه تامین و تجهیز ابزارها و امکانات مورد نیاز جهت پشتیبانی از برنامه های اطفا حریق و پیش گیری از وقوع آتش سوزی در جنگلها را با مشارکت وزارتخانه های کشور، دفاع و دیگر دستگاه های مسئول فراهم نماییم.
در این جلسه که وزرای کشور، جهاد کشاورزی، نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران لرستان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد نیز حضور داشتند، رییس سازمان منابع طبیعی گزارشی از وسعت و معرفی اقلیم جنگل های زاگرس ارائه کرد و اظهار داشت: ۵۰ درصد کل دام کشور در زمینه زاگرس است و ۴۰ درصد از نزولات جوی و ۷۰ درصد عشایر نیز در این ناحیه ساکن هستند.
در این جلسه همین طور گزارشی از برنامه های در دست اقدام جهت توسعه، احیا و غنی سازی جنگل های زاگرس و نیز طرح های در رابطه با پیشگیری و مقابله با حریق و طرح های جنگلداری ارائه شد.

1401/02/05
20:32:21
0.0 / 5
684
تگهای خبر: برنامه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام