نگرانی یک مقام صهیونیست از توافق احتمالی در وین

نگرانی یک مقام صهیونیست از توافق احتمالی در وین

سفیر رژیم صهیونیستی در واشنگتن در گفت وگویی با ابراز نگرانی از احیای توافق هسته ای، ادعاهایی را درباره ایران بیان نمود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از روزنامه اورشلیم پست، مایک هرتزوگ، سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا در گفت وگویی با روزنامه واشنگتن ست، درباره توافق با ایران در مذاکرات وین در جهت احیای برجام[توافق هسته ای] ادعا نمود، هیچ توافقی نخواهد توانست ایران را محدود کند، «مگر نوعی بازدارندگی جدی در برابر ایران وجود داشته باشد» و می خواهد این بازدارندگی «با یا بدون یک توافق» برقرار شود.
به قول هرتزوگ، «بحث میان این وجود توافق و عدم توافق بحث سختی است چون متاسفانه هر دو گزینه ناخوشایند هستند.»
او ادعا نمود، «من کاملا باور دارم که اگر در برابر ایران جرات و قاطعیت نشان بدهید، همان گونه که اسراییل در چند سال گذشته در منطقه نشان داده، می توانید باعث بازدارندگی ایران شوید.»
سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا در پاسخ به اینکه این رژیم در صورت امضا شدن یک توافق چه واکنشی خواهد داشت، گفت، حاکمیت اسراییل بارها گفته است عضو این توافق نیست و «بنابراین، ما گزینه های خودمان را آماده نگه می داریم.»
هرتزوگ در این راستا اظهار داشت: ما توانمدی های خودمان را برای مقابله با ایران ایجاد خواهیم کرد؛ آزادی عمل مان را حفظ خواهیم کرد و بموقع تصمیم می گیریم که چه اقدامی انجام دهیم. اما البته قرار نیست ما ساکت بنشینیم یا نسبت به وضعیتی که ایران در آن کشوری مجاز به قرار گرفتن در آستانه هسته ای شدن است، بی تفاوت باشیم.»
وی در پاسخ به این سؤال که توافق از نظر او باید متشکل از چه بخش هایی باشد، اظهار داشت: اگر قرار بود فقط یک مورد را انتخاب کنم، می خواستم شاهد توافقی بدون بندهای غروب باشم، یا اگر هم نه، دست کم توافقی با بندهای غروب در بازه های زمانی بسیار طولانی. انجام دادن توافقی به مدت فقط چند سال برای ما نگران کننده است.»
این دیپلمات رژیم صهیونیستی در ادامه گفتگو با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست مدعی شد: اگر این توافق جدید را با توافق اصلی مقایسه کنید، از یک لحاظ چیزهای کمتری از ایران دریافت می کنید چون پیش رفت های ایران در زمینه هسته ای می توانند شرایطی را ایجاد کنند که زمان رسیدن به مواد شکافت پذیر در حد نظامی برای یک بمب تا حد قابل توجهی نسبت به توافق اصلی کاهش پیدا کرده، به این علت که ایران انواع جدیدی از سانتریفیوژها را ساخته و توسعه داده است که آن موقع[توافق سال ۲۰۱۵] در اختیار نداشته است. و این توافقی نسبتا کوتاه مدت است.
هرتزوگ همینطور ادعا نمود، حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از «لیست سازمان های تروریستی خارجی» آمریکا که در دوان دولت دونالد ترامپ در این فهرست قرار گرفته بود، باعث تأمین مالی آنچه «فعالیت های ثبات زدای بیشتر در منطقه» عنوان شده، خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، ادعاهای سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا درباره توافق هسته ای به دنبال این مطرح می شود که مذاکرات وین در مورد احیای این توافق، به دنبال برخی تحولات اخیر در مناسبات سیاسی بین المللی به دنبال حمله روسیه به اوکراین، اعمال تحریم های مختلف واشنگتن ضد روسیه و کشمکش های تهران-واشنگتن بر سر برخی مسائل باقی مانده در مذاکرات، به تازگی تا اطلاع ثانوی متوقف گردید.
با روی کار آمدن دولت جو بایدن در ژانویه ۲۰۲۱ و در اولویت قرار گرفتن احیای توافق هسته ای از راه بازگشت آمریکا به توافق و لغو تحریم های ایران در دولت او، واشنگتن از مارس همان سال به مذاکرات وین در جهت احیای توافق پیوست. البته تا کنون، مذاکرات مستقیمی میان ایران و آمریکا انجام نشده واز طریق نمایندگان کشورهای کمیسیون مشترک برجام در جریان مواضع یک دیگر قرار گرفته اند.
رژیم صهیونیستی با در پیش گرفتن رویه سابق در برابر برنامه هسته ای ایران همچون در زمان روی کار بودن دولت باراک اوباما که آمریکا به توافق هسته ای ایران پیوست و در دولت دونالد ترامپ که این کشور از توافق خارج شد، تلاش در کارشکنی در روند مذاکرات وین و منصرف کردن متحدان آمریکایی و اروپایی اش از احیای توافق داشته است.
اما با این حال، دولت آمریکا تاکید داشته است اولویت آن در پیش گرفتن دیپلماسی و بازگشت دوجانبه با ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای است.
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به تازگی در یک نشست خبری در اینباره اظهار داشت: مادامی که رژیم صهیونیستی تولید اسناد جعلی می کند، خرابکاری می کند و عملیات تروریستی انجام می دهد و این یک جریانی است که نه محکوم می شود نه سرکوب می شود و کسی با آن مقابله نمی کند طبیعی است که این یک نبرد است بین دو جریان حق و باطل. ما در این راستا اهدافی که داریم طی می نماییم و اسیر این نوع غوغاسالاری ها نمی شویم. در یکی از اسنادی که ادعا شده به اورانیومی اشاره شده در یکی از سایت ها که اصلا در ایران وجود ندارد. ما امیدواریم با توافقی که با آژانس داشتیم و مراحلی که تعیین شده است پیش رویم.
هم اکنون یک مکان مورد نظر آژانس ابهاماتش رفع شده است و سه مکان دیگر مذاکراتش درحال بررسی است و باید تا آخر خرداد آخر دهند. آنها (آژانس) خودشان هم می دانند که این اسناد جعلی است و پایه و اساسی ندارد.
اسلامی خاطرنشان کرد که «ما اسنادی را ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ فرستادیم و آنها را بررسی کردند و نمایندگان اژانس احیانا باید به ایران بیایند تا جمع بندی نهایی شود.»
منبع:

1401/01/23
10:46:24
0.0 / 5
608
تگهای خبر: برنامه , دولت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام