خضریان در تشریح جلسه كمیسیون اصل ۹۰:

گزارش پیگیری افزایش ظرفیت رشته های پزشکی در مجلس قرائت می شود

گزارش پیگیری افزایش ظرفیت رشته های پزشکی در مجلس قرائت می شود

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از قرائت گزارش پیگیری افزایش ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی در صحن مجلس اطلاع داد.علی خضریان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جلسه عصر امروز کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: در نشست امروز گزارش کمیسیون اصل ۹۰ پیرامون صدمه شناسی روند پیگیری و تصویب افزایش ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی بحث شد و این مورد به تصویب اعضای این کمیسیون رسید. گزارش عملکرد کمیسیون در مورد پیگیری افزایش ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرائت می شود.
وی اضافه کرد: از آنجاییکه برخورداری از خدمات بهداشتی، درمانی و مراقبت های پزشکی از مهم ترین حقوق هر فرد بوده و تأمین آن برپایه اصل ۲۹ قانون اساسی یکی از تعهدات حاکمیتی است و همینطور مبارزه با هرگونه انحصارطلبی و رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه مردم برپایه بند ۹ اصل سوم قانون اساسی از دیگر تعهدات دولت می باشد، یکی از بزرگترین معضلات نظام سلامت، دسترسی ناکافی مردم به خدمات بهداشتی است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: کمبود پزشک بخصوص پزشک متخصص همچون مهم ترین عوامل تشدید معضلات مذکور به حساب می آید. به وجود آمدن بازار انحصاری در عرضه خدمات سلامت بخصوص خدمات تخصصی، کاهش کیفیت خدمات درمانی، افزایش خطاهای پزشکی بر اثر فشار کاری به روی پزشکان و نبود نیروی جایگزین، صف های طولانی انتظار برای مردم و توزیع نامتوازن پزشک در نقاط مختلف کشور از دیگر مشکلات کمبود پزشک است.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: کمیسیون این معضلات را به خوبی شناخت و طی جلسات مختلف و البته با وجود برخی مقاومت ها در بخش های مختلف حاکمیتی و تخصصی، نهادهای تصمیم گیر را با عرضه علل متقن بر آن داشت تا با افزایش ظرفیت پزشکی موافقت کنند.
خضریان خاطرنشان کرد: ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی آخر مسیر کمیسیون اصل ۹۰ نیست و کمیسیون در بخش اجرا و همینطور نظام مند کردن تربیت پزشک متخصص هم برنامه جدی از وزارت بهداشت خواسته و آنرا پیگیری خواهد نمود و اساسا تا رسیدن به نتیجه مطلوب این مسیر دنبال خواهد شد.


منبع:

1401/01/16
09:56:52
0.0 / 5
461
تگهای خبر: برنامه , خدمات , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام