رایزنی وزیر امورخارجه با رییس مجلس لبنان

تاکید امیر عبداللهیان بر آمادگی ایران برای همکاری در تامین نیازهای لبنان در حوزه انرژی

تاکید امیر عبداللهیان بر آمادگی ایران برای همکاری در تامین نیازهای لبنان در حوزه انرژی

خبرگزاری نام: حسین امیرعبداللهیان پس از ظهر پنجشنبه با «نبیه بری» رییس مجلس نمایندگان لبنان دیدار و پیرامون موضوعات مورد علاقه مشترک دو کشور در سطوح دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تبادل نظر به عمل آورد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، در این دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به قابلیت های فنی و مهندسی کشورمان، توانمندی و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری در تامین نیازهای لبنان در حوزه انرژی، همچون در زمینه برق و گاز اعلام نمود.
وی با اشاره به تاکیدات سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران در خصوص ضرورت اجرائی شدن توافقات با سایر کشورها، اعلام نمود: ایران آمادگی دارد ضمن اجرای متقابل توافقات، در تمامی زمینه ها همکاریهای متقابل اقتصادی و تجاری با کشور دوست و برادر لبنان را توسعه بخشد.
امیرعبداللهیان درباب تحولات منطقه ای و بین المللی اظهار نمود: در بحران های موجود در جهان، همچون تحولات اوکراین، موضع جمهوری اسلامی ایران بدون تاثیر پذیری از کنشگران خارجی، صریح و روشن می باشد. ما با جنگ چه در افغانستان، چه در یمن و چه در اوکراین مخالف هستیم و در عین حال، اعمال تحریم های یک جانبه از طرف کشورهای غربی نیز برای ما غیر قابل قبول است. جمهوری اسلامی ایران حل و فصل و توقف تحولات جاری در اوکراین بوسیله مذاکرات سیاسی را تشویق می کند.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روند جاری مذاکرات وین اشاره کرد: طرف ایرانی در رسیدن به توافق خوب و پایدار در این مذاکرات جدی است و در عین اینکه خواهان طولانی شدن روند مذاکرات نیست، از خطوط قرمز خود نیز عبور نخواهد کرد.
در این ملاقات رییس مجلس نمایندگان لبنان با اشاره به کمبود انرژی برق در کشورش، برخی سوء مدیریت ها را در این امر موثر خواند و اظهار نمود: پس از عمل جمهوری اسلامی ایران به وعده خویش در خصوص ارسال سوخت به لبنان، که نشان دهنده همراهی و مساعدت ایران در وضعیت سخت کشور ما بود، آمریکا با وجود تظاهر به تلاش هایی در حوزه تحرک بخشیدن پروژه خط انتقال گاز و تامین انرژی مورد نیاز لبنان، تا حالا به وعده های خود عمل نکرده است.
نبیه بری ضمن اظهار نظر در مورد تحولات فعلی در اوکراین، آنرا یک بحران اروپایی_ اروپایی که بیشترین ضرر آن نیز متوجه کشورهای اروپایی است دانست.
وی با انتقاد از اقدام برخی کشورهای عربی در نرمال سازی روابط با رژیم صهیونیستی تصریح کرد که لبنان در جهت حفظ آرمان ملل عرب در مقابله با رژیم اشغالگر صهیونیستی هزاران شهید تقدیم کرد؛ در صورتیکه برخی از کشورهای عربی با پشت کردن به این آرمان ها، با رژیم مذکور به سازش رسیده اند.
نبیه بری ایران را چشمه اصلی مقاومت در منطقه و الهام بخش جریان های مقاومت در جهان توصیف کرد.1401/01/05
13:05:45
0.0 / 5
544
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام