لاوروف:

واشنگتن آماده سرعت بخشیدن به احیای برجام است

واشنگتن آماده سرعت بخشیدن به احیای برجام است

به گزارش خبرگزاری نام وزیر خارجه روسیه اظهار داشت که آمریکایی ها آماده سرعت بخشیدن به احیای برجام هستند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از الجزیره، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی اظهار داشت که واشنگتن آماده سرعت بخشیدن به احیای توافق هسته ای با ایران با هدف مجازات روسیه است.
بر طبق این گزارش، با آغاز حمله روسیه به اوکراین در دو هفته گذشته و اعمال بی سابقه ترین تحریم های یک و چند جانبه ضد روسیه از جانب آمریکا و کشورهای اروپایی، مسکو با این ادعا که بخشی از تحریم ها بر تعهدات روسیه در قالب برجام تأثیر می گذارد، درخواست های جدیدی را برای مستثنی شدن از تحریم های آمریکا بیان کرد.
مبحث درخواست های روسیه خیلی سریع در ادبیات مقامات حاضر در مذاکرات وین جا گرفت. این در حالی بود که از همان شروع جنگ روسیه و اوکراین خیلی از تحلیلگران بر این مسئله تاکید نمودند که به غیر از محتوای مذاکرات و چالش های میان ایران و آمریکا بر سر بازگشت به برجام، این جنگ هم تأثیر بسیاری بر مذاکرات خواهد داشت تا جایی که امکان دارد سرنوشت مذاکرات را با ابهامی جدی رو به رو کند.
مقامات ایران هم در ارتباط با مواضع اخیر روسیه تاکید کردند، چیزی نباید مانع از اجرای مفاد توافق احتمالی در وین باشد و در این حوزه باید مفاد توافق احتمالی، برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ باید مبنا قرار گیرد. ایران اعتقاد دارد منافع ملی و حقوق ملت ایران تنها عامل تعیین کننده موضع تهران در مذاکرات بوده و خواهد بود.
حالا مقامات روسیه هم می گویند که به همکاریهای خود با ایران در قالب برجام ادامه می دهند و تحریم های جدید آمریکا ضد مسکو مانعی برای ادامه این همکاری نخواهد بود.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هفته گذشته در یک کنفرانس خبری مشترک بعد از دیدارش با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در مسکو تصریح کرد که اظهارات آمریکا در خصوص اینکه مسکو درحال مانع تراشی بر سر راه تلاش ها در جهت احیای توافق هسته ای است، حقیقت ندارد.
ایشان در ادامه گفت، روسیه تضمین کتبی از واشنگتن دریافت کرده است که تحریم های اعمال شده ضد مسکو به دنبال حمله روسیه به اوکراین مانع همکاری[با ایران] در قالب توافق نخواهد شد.
همینطور یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه به شرط فاش نشدن نامش گفت، آمریکا با روسیه بر سر احیای توافق هسته ای تعامل می کند.
به قول این مقام آمریکایی، واشنگتن مشارکت روسیه در پروژه های هسته ای را که بخشی از توافق هسته ای است، تحت تحریم قرار نخواهد داد.
منبع:

1400/12/28
23:00:34
0.0 / 5
745
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام