نور ایران در فضا بازتاب دستاورد فضایی سپاه در رسانه های انگلیسی زبان

نور ایران در فضا بازتاب دستاورد فضایی سپاه در رسانه های انگلیسی زبان

به گزارش خبرگزاری نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته دومین ماهواره نظامی خویش را در مدار زمین قرار داد، اقدامی بزرگ که بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی داشته است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، همزمان با اعیاد شعبانیه نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استفاده از ماهواره بر سه مرحله ای قاصد از کویر شاهرود ماهواره نور ۲ را در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار داد.
مأموریت این ماهواره سنجشی و شناسایی است و ماهواره نور ۲ با سرعت ۷/۶ کیلومتر بر ثانیه و ۴۸۰ ثانیه بعد از پرتاب در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار گرفت.
گفتنی است؛ نخستین اقدام فضایی سپاه ۲۱ ماه قبل و در سال ۹۹ با قرار دادن ماهواره نور یک شروع شد و برغم پیشبینی های عمر یکساله، ماهواره نور همچنان زنده و فعال است و اطلاعات خویش را به منتقل می کند.
خبرگزاری رویترز درباره این موفقیت فضایی ایران گزارش داد: سپاه پاسداران ایران روز سه شنبه اعلام نمود که ماهواره نظامی نور۲ را با موفقیت وارد مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین کرده است.
رویترز در ادامه در کوشش برای تحت الشعاع قرار دادن پیشرفت های علمی و فناوری ایران در این پرتاب فضایی، پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نور۲ را یک پیشرفت بزرگ در ''صنعت نظامی'' ایران توصیف کرد و اضافه کرد: قرار گرفتن این ماهواره در فضا در حالی انجام شده است که مذاکرات ایران و قدرت های جهانی برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ وارد مرحله حساسی شده است. این اقدام همینطور نگرانی ها درباره برنامه هسته ای و موشکی ایران را زیاد می کند.
رویترز نوشت، ارتش آمریکا می گوید که همان فن آوری بالستیک مورد استفاده برای قرار دادن ماهواره ها در مدار می تواند به تهران امکان پرتاب تسلیحات دور بردتر را بدهد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس هم با بیان خبر پرتاب موفقیت آمیز دومین ماهواره سپاه پاسداران ایران کوشش کرد این رویداد را به مذاکرات رفع تحریم ها در وین ارتباط دهد و گزارش داد: قرار گرفتن ماهواره نور۲ در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین همزمان با مذاکرات احیای برجام که در شرایط حساسی قرار دارد، انجام گرفته است.
آسوشیتدپرس نوشت، مذاکره کننده ارشد ایران هم دوشنبه شب برای انجام رایزنی هایی به تهران بازگشت که نشان دهنده افزایش فشارها بر ایران همزمان با نزدیک شدن این رایرانی ها به پایان کار خود است.
شبکه الجزیره قطر هم گزارش داد: سپاه پاسداران ایران توانسته است دومین ماهواره نظامی را وارد مدار زمین کند که تصاویر در ارتباط با آن بامداد روز سه شنبه منتشر گردید.
شبکه سعودی العربیه هم در گزارشی جهت دار، خبر پرتاب ماهواره نور۲ را منتشر و آنرا یک پیشرفت نظامی برای ایران توصیف کرد.
رسانه های صهیونیستی همچون اورشلیم پست و تایمز آو اسرائیل در گزارش هایی به صورت مفصل قرار گرفتن موفقیت آمیز این ماهواره در فضا را پوشش خبری دادند و مدعی شدند که این مبادرت به نگرانی ها نسبت به برنامه موشکی و هسته ای ایران افزوده است.
شبکه دویچه وله هم ضمن اعلام خبر پرتاب ماهواره نور۲ و قرار گرفتن آن در مدار زمین گزارش داد که این، یک دستاورد بزرگ برای صنعت نظامی ایران به شمار می آید اما نگرانی ها درباره برنامه موشکی و هسته ای این کشور بالا می برد.
خبرگزاری شینهوا و سایر رسانه های چینی مانند چاینا مورنینگ پست و شبکه سی جی تی ان هم این رویداد را پوشش دادند و جزئیات در ارتباط با پرتاب این ماهواره را منتشر نمودند.
روزنامه واشنگتن پست، شبکه های ای بی سی نیوز و سی بی اس نیوز، سوئیس اینفو و وب سایت تحلیلی میدل ایست مانیتور هم ازجمله دیگر رسانه هایی هستند که خبر پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نور۲ و قرار گرفتن آن در فضا را منتشر نمودند و به تحلیل این دستاورد علمی ایران پرداختند هرچند این رسانه های غربی هم تلاش کردند بیشتر بعد نظامی این پرتاب موفق فضایی را در کانون توجه قرار دهند.1400/12/18
14:03:54
0.0 / 5
565
تگهای خبر: برنامه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام