در جریان بررسی بودجه صورت گرفت؛

مصوبه حمایتی مجلس برای مشاغل لطمه دیده از کرونا

مصوبه حمایتی مجلس برای مشاغل لطمه دیده از کرونا

به گزارش خبرگزاری نام مجلس شورای اسلامی به منظور پشتیبانی از تولید و صاحبان کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا، برای آنان معافیت های قانونی، بخشودگی و مشوق های مالیاتی در نظر گرفت.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، نمایندگان در جلسه علنی امروز (شنبه ۱۴ اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با اصلاح بند الحاقی ۵ تبصره ۴ ماده واحده این لایحه موافقت کردند.
بر اساس این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلفند حداکثر تا یک ماه بعد از تصویب این قانون تا سقف پانصد هزار میلیارد (۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال سهم هر یک از بانکها و وزارتخانه ها را تعیین و تضمین بازپرداخت اصل و سود این تسهیلات را بصورت جمعی (یکجا برای هر بانک و وزارتخانه) صادر و به بانکهای عامل و وزارتخانه های ذینفع ابلاغ نمایند.
پس از صدور تضمین توسط سازمان برنامه و بودجه کشور، بانکهای عامل مکلفند در صورت درخواست تسهیلات از طرف وزارتخانه های ذینفع، حداکثر یک ماه بعد از دریافت درخواست و پیش از شهریور ماه (فصل کاری طرح پروژه ها در مناطق سردسیر) نسبت به پرداخت این تسهیلات در وجه وزارتخانه و یا شرکت تابعه ذینفع اقدام نمایند. مجوز ماده ۲۳ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم قسمتی از مقررات مالی دولت (۲) و ماده ۵۶ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم قسمتی از مقررات مالی دولت (۱) برای تشخیص شرایط و توجیه برخورداری از تسهیلات بانکی فوق الذکر کفایت می کند و بانکهای عامل حق بررسی و کارشناسی مجدد طرح ها را ندارند.
سقف هر طرح پروژه پنج هزار میلیارد (۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال است. در صورت عدم امکان استفاده کامل از این تسهیلات تا ابتدای شهریورماه، پرداخت تسهیلات تا آخر سال بلامانع است. در سال ۱۴۰۱ سقف استفاده دستگاهها از تسهیلات ماده (۵۶) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم قسمتی از مقررات مالی دولت (۱) از ده درصد (۱۰%) به سی درصد (۳۰%) سرجمع اعتبارات دستگاهها در همه فصول افزایش می یابد.
معافیت مالیاتی انتشارات کمک درسی حذف شد
در ادامه جلسه وکلای ملت بند (ق) تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۱ کل کشور را اصلاح و تصویب کردند که به شرح زیر است:
۱- معافیت مالیاتی کارهای مربوط به انتشارات کمک درسی حذف می شود.
۲- بمنظور پشتیبانی از تولید و صاحبان کسب و کارهای لطمه دیده از کرونا، بنا بر اعلام ستاد ملی کرونا، واحدهای صنفی با درآمد مشمول مالیات کمتر از یک میلیارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال در سال ۱۴۰۰ علاوه بر معافیت های قانونی و بخشودگی و مشوق های مالیاتی، برای مالیات بر عملکرد سال ۱۴۰۰ از پنج واحد درصد بخشودگی از نرخ مالیاتی برخوردار می شوند.
۳- واردات خودروی آمبولانس توسط سازمان اورژانس کشور از پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرکی معاف است.
۴- معافیت های مالیاتی مؤسسات کنکور دانشگاه ها شامل کنکور سراسری و کنکورهای تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)، حذف می شود.
۵- برخورداری از معافیت های مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالاها و خدمات و هرگونه جایزه و مشوق های صادراتی منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور است.


منبع:

1400/12/14
11:01:53
0.0 / 5
612
تگهای خبر: ابلاغ , برنامه , پروژه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام