بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱

ارجاع بند در ارتباط با واردات خودرو به کمیسیون تلفیق

ارجاع بند در ارتباط با واردات خودرو به کمیسیون تلفیق

خبرگزاری نام: با نظر نایب رئیس مجلس بندی از بودجه ۱۴۰۱ در ارتباط با واردات خودروی بدون انتقال ارز جهت بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، در جلسه علنی نوبت سوم روز شنبه مجلس و در جریان بررسی بند الحاقی ۱ تبصره ۷، علی اکبر کریمی نماینده اراک پیشنهاد حذف این بند را بیان کرد و توضیح داد: این بند به معنای بروز مشکلی برای صنعت داخلی خودرو است. اعطای مجوز واردات این اقلام به معنای از دست دادن فرصت های شغلی داخلی و دادن آن کارگرهای خارجی بوده و چه توجیهی برای این کار وجود دارد؟
وی افزود: چه توجیهی وجود دارد که ۵۰ هزار دستگاه خودروی لوکس وارد کشور نماییم که به تنهایی بالای یک میلیارد دلار بار ارزی را به کشور تحمیل می کند. در اینباره هم صدور مجوز از جانب دولت باید بدین شکل باشد که خودروهایی برای اقشار متوسط وارد شده تا امکان شکستن قیمت خودرو های داخلی فراهم گردد.
کریمی تصریح کرد: باید از شرکتهای تولید کننده ماشین آلات سنگین حمایت کرد که نمونه آن شرکت هپکو است که رکورد تولید ۲۲۰۰ دستگاه ماشین آلات معدنی و راهسازی را دارد اما به خاطر خصوصی سازی به خاک سیاه نشسته است. باید از این صنایع حمایت نماییم نه این که مجوز واردات ۱۰ هزار ماشین آلات صنعتی داده شود.
علی نیکزاد رئیس جلسه توضیح داد: با عنایت به این که مغایرتی در متن قرائت شده با گزارش تلفیق وجود دارد این مورد به کمیسیون تلفیق برای تعیین تکلیف ارجاع می شود.
در بند الحاقی ۱ تبصره ۷ آمده است: «در سال ۱۴۰۱ به دولت اجازه داده می شود از محل ارز غیرصادراتی، خود یا دیگران با نظارت بانک مرکزی و با رعایت سیاست های کلی نظام نسبت به صدور مجوز واردات تعداد ۵۰ هزار دستگاه خودروی سواری و ۲۰ هزار دستگاه کامیون، اتوبوس بیرون و درون شهری، تریلی، تریلی یخچال دار، واگن، واگن یخچال دار و کشنده و ۱۰ هزار دستگاه ماشین آلات سنگین معادن و راهسازی شامل نو ساخت یا حداکثر پنج سال ساخت، توسط بخش خصوصی شامل اشخاص حقیقی و حقوقی با تعرفه ورودی که به تصویب هیات وزیران می رسد، اقدام نماید و درآمد ناشی از آنرا به حساب ردیف جدول شماره (۵) این قانون واریز نماید.»1400/12/07
21:23:49
0.0 / 5
526
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام