خضریان:

احتمال کاهش ارزش پول ملی در سال آینده وجود دارد

احتمال کاهش ارزش پول ملی در سال آینده وجود دارد

به گزارش خبرگزاری نام، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رئیس بانک مرکزی در نشست غیرعلنی بامداد امروز اعلام نمود که با تغییرات اعمال شده در بودجه و افزایش ارقام، پایه پولی تغییر کرده و نتیجه آن کاهش ارزش پول ملی کشور است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، علی خضریان در جلسه علنی نوبت عصر امروز(یکشنبه) و در جریان بررسی بندهای در ارتباط با درآمدهای نفتی دولت در بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: رئیس کل بانک مرکزی در جلسه غیرعلنی امروز اعلام نمود که با تغییر رقم های بودجه، پایه پولی افزوده شده که این سبب کاهش ارزش پول ملی می شود؛ دولت موضع رسمی خویش را در جلسه غیر علنی اعلام نمود.
نماینده تهران افزود: برای جبران کسری دولت در بودجه ۱۴۰۱ پیشنهاد ما این است قیمت فروش نفت را روی ۷۰ دلار نگه داریم اما میزان فروش نفت را کاهش دهیم. روز گذشته هم به همراه آقای شریعتی نماینده تهران جلسه ای با مسؤلان شرکت ملی نفت داشتیم، میزان فروش نفت که در گزارش کمیسیون تلفیق تعیین شده عدد بالایی است اگر وزارت نفت نتواند این میزان نفت را بفروشد چه اتفاقی رخ خواهد داد؟
وی افزود: این امر باعث می شود که ارزش پول ملی کاهش پیدا کند، با این وضعیت به بازنشستگان و فرهنگیان بگویید ارزش هزار تومان سال جاری کمتر از هزار تومان سال آینده می شود.
در نهایت نمایندگان مجلس با این پیشنهاد مخالفت کردند و بند ب تبصره ۱ در ارتباط با سقف منابع نفتی بودجه در سال ۱۴۰۱ را به شرح زیر تعیین کردند:
«سقف منابع حاصل از ارزش صادرات نفت مندرج در ردیف ۲۱۰۱۰۱، میعانات گازی و خالص صادرات گاز مندرج در ردیف ۲۱۰۱۰۲ و منابع در ارتباط با سه درصد (۳%) مندرج در ردیف ۲۱۰۱۰۹ جدول شماره (۵) این قانون معادل چهارمیلیون و هشتصد و چهل و چهار هزار میلیارد (۴.۸۴۴.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می شود. صادرات فرآورده های نفتی مشمول این حکم نمی باشد.
در صورت افزایش عواید حاصل از منابع جزء(۱) این بند نسبت به ردیفهای مصوب، دولت مکلف است به میزان افزایش منابع، سقف انتشار اوراق مالی اسلامی مبحث بند(ب) تبصره(۵) این قانون را کم کند.»
منبع:

1400/12/02
10:31:15
0.0 / 5
611
تگهای خبر: حكم , دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام