سردار شكارچی در گفتگوی تفصیلی با خبرگزاری نام:

دشمن را از هجوم سخت به کشور منصرف کرده ایم

دشمن را از هجوم سخت به کشور منصرف کرده ایم

خبرگزاری نام: سخنگوی ارشد نیروهای مسلح اظهار داشت: تمام نیازهای دفاعی کشور را با سرمایه اجتماعی تولید کردیم و قدرت بازدارندگی خودرا افزایش دادیم، بدین جهت دشمن را از فکر هجوم سخت به کشور منصرف کرده ایم.سردار ابوالفضل شکارچی معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستادکل نیروهای مسلح در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به رهبر معظم انقلاب و ملت شریف ایران، به بیان تعدادی از عواملی که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد اشاره نمود و اظهار داشت: در ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ نخستین جرقه وقوع انقلاب اسلامی خورد و در طول ۱۵ سال حرکت انقلابی مردم ایران استمرار داشت تا این که از ۱۹ دی سال ۱۳۵۶ این حرکت عظیم مردمی شدت گرفت و در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ به پیروزی رسید.
وی افزود: قبل از آن روز فراموش نشدنی رژیم ستم شاهی به هیچ عنوان باور نمی کرد یک روزی ساقط شود و چند دلیل برای باور نکردن این مساله وجود داشت، یکی از این دلیلهای این بود که قلدرترین قدرت جهان یعنی آمریکا پشت این رژیم منفور بود. از طرف دیگر تقریباً همه کشورهای قدرتمند جهان رژیم پهلوی را حمایت می کردند.
معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به باور اشتباه شاه درباره مردم ایران، اظهار داشت: از دید شاه، ایران یک جزیره امن بود و برای او غیر قابل باور بود که یک روزی این رژیم سقوط کند، بنا بر این اخطارها را جدی نگرفت، بغیر از این بعضی ها می گویند که ارتش در زمان شاه از حکومت شاه دفاع نکرد، در پاسخ به آنها باید گفت، چون شاه، ارتش خودش را هم نشناخته بود. حتی دو لشکری که به نام گارد ویژه فقط برای صیانت از حاکمیت شاه تشکیل شده بود، این دو لشکر هم در مقابل انقلاب زانو زدند.
سردار شکارچی در ادامه با بیان خاطراتی از دوران نوجوانی خود در پیش از پیروزی انقلاب، اظهار داشت: یک زمانی برخی از واحدهای ارتش را آوردند در قم مستقر کردند، آنها یک گلوله هم به سمت مردم شلیک نمی کردند، اینها نشان میدهد شاه علاوه بر این که روحانیت و مردم را نمی شناخت، ارتش خودش را هم نمی شناخت. دقیقاً همانگونه که آمریکایی ها ۴۳ سال است که از ملت و کشور ما شناخت ندارند. چه در دوران پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب و حتی همین حالا، همه برآوردهایشان برآوردهای غلطی است.

آمریکایی ها از مردم ایران شناخت درستی ندارند و برآوردهای آنها برآوردهای دقیقی نیست
وی اشاره کرد: آمریکایی ها به تحریم متوسل می شوند، می بینند چیز دیگری اتفاق می افتد. به دنبال جنگ افروزی می روند، چیز دیگری اتفاق می افتد. به تحریک گروهک ها و اشرار در بعضی مناطق کشور روی می آورند و یا به ایجاد اختلافات قومی و مذهبی می پردازند اما می بینند، چیز دیگری اتفاق می افتد. چون از مردم ایران شناخت ندارند، برآوردهای آنها برآوردهای دقیقی نیست اگر برآورد دقیق داشتند حتما میزان دشمنی آنها طور دیگری بود.
معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: شاه ملعون مقابل ملت خودش قلدری می کرد ولی در مقابل آمریکایی ها، انگلیسی ها و بیگانگان با ذلت تمام نوکری می کرد، اگر بخواهیم افراد هم تراز شاه ایران را مقایسه نماییم حداکثر نمره نوکری را باید به شاه ایران بدهیم، این در حالی ست که این نوکر حلقه به گوش را پس از فرار از ایران به آمریکا راه ندادند، این یک پیام دارد و آن اینست که جواب سلام این نوکر را تا آن زمان که منافع نظام سلطه را تامین کند، می دهند و آن زمانی که تاریخ مصرفش به اتمام رسید دستشان برسد زنده به گورش می کنند. یک نمونه آن حکومت تونس بود یک نمونه دیگرش حکومت مصر و همین طور حکومت عراق در زمان صدام، اما بارزترین و شفاف ترین آن حکومت شاهنشاهی ایران بود.
سردار شکارچی در ادامه با طرح این سوال که چقدر به این نظام سلطه که در رأس آن امروز آمریکا است می شود اعتماد کرد؟ اشاره کرد: کسی که به بهترین نوکرش روی این کره خاکی، بیشترین ظلم را می کند و حتی مانع می شود که چند روز در کشورش زندگی کند چقدر قابل اعتماد است؟ آیا افرادی که یا خودشان را به خواب زدند یا خواب هستند و یا وابسته هستند یک لحظه نباید تأمل کنند که آیا با این آمریکا می شود کنار آمد؟
آمریکا تنها زبان زور را می فهمد و با زبان گفتگو بیگانه است
وی با اعلان اینکه آمریکا تنها زبان زور می فهمد و با زبان گفتگو و تعامل بیگانه است، اشاره کرد: کشوری که می خواهد در مقابل این زورگویی بایستد باید قدرتمند باشد و با ضعف نمی گردد به جنگ زورگو رفت، با وابستگی هم نمی گردد به جنگ ظالم رفت. با ضعف و وابستگی پیش از انقلاب در دوران ستم شاهی، شاه چاره ای جز نوکری و بردگی نداشت، مثل تعدادی از کشورهایی که امروز یوغ بردگی را بر گردن دارند.
جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت به دنبال کشورگشایی، ظلم و زورگویی نبوده است
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح اشاره کرد: کشور باید قدرتمند باشد، تمام دشمنی های که امروز با جمهوری اسلامی می شود برای این است که ما قدرتمند نشویم، البته ما قدرتمان برای دفاع از کشور است و برای زورگویی نیست، یعنی هدف مان از قدرتمند شدن برای دفاع از کشور است. جمهوری اسلامی ایران پس از ۴۳ سال نشان داد هیچ وقت به دنبال کشورگشایی، ظلم و زورگویی نبوده، هر جا که صدای مظلومی شنیده می شود، فریادرس آن مظلوم ها است و این را در عمل ثابت کرده است.
سردار شکارچی در ادامه با اشاره به توطئه های دشمنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همچون جنگ تحمیلی ۸ ساله، گفت: دوران دفاع مقدس یک دوران پرفراز و نشیب بود که دنیا مقابل ما بسیج شد، چونکه حکومت صدام پلید و رژیم بعثی را تحریک کردند بعنوان شروع حرکت تا به ایران حمله کند، اما دنیا آمد پشت آن رژیم قرار گرفت، این خیلی مهمست که همه جوانان این را بدانند که ما تنها در مقابل همه این کشورها مقاومت کردیم.

وی افزود: میزان امکانات، تجهیزات، تسلیحات، پول و پشتیبانی های مالی، اطلاعاتی، سیاسی و تبلیغاتی بی سابقه ای از عراق صورت گرفت، در طول جنگ هایی تاریخ معاصر که مطالعه می نماییم، چنین جنگی بی سابقه است، رزمندگان ایرانی هزاران تانک و نفربر عراق را به اندازه بیش از آنچه که اول جنگ داشت، منهدم کردند، به همین میزان هم از آنها غنیمت گرفتند. ما قدرت خرید یک قبضه نارنجک را به آسانی نداشتیم چونکه پشتیبانی نمی شدیم و تحریم ۱۰۰ درصدی بودیم.
مردم ما در دفاع مقدس در مقابل یک دشمن تا بن دندان مسلح ایستاد و حتی یک وجب از خاک کشور را نداد
معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستادکل نیروهای مسلح اظهار داشت: در دفاع مقدس مردم ما در اوج فقر و محرومیت به لحاظ مادی اما در اوج معنویت در مقابل یک دشمن تا بن دندان مسلح که کوچک ترین نیاز مادی هم نداشت و همه دنیا نیز حمایتش می کردند، ایستاد و حتی یک وجب از خاک کشور را نداد، اما در زمان رژیم شاهنشاهی و در اوج حمایت نظام سلطه، بدون کوچک ترین خونریزی جزیره بحرین از ایران جدا شد و اصلاً یک گلوله هم به سمت ایران شلیک نشد.
دستاوردهای ایران همه کشورهای قدرتمند جهان را خیره کرده است
سردار شکارچی بیان کرد: در دفاع مقدس همه دنیا به نظام جمهوری اسلامی ایران حمله کردند اما یک وجب از خاک ما در اختیار دشمن باقی نماند. در این سال ها به این نتیجه رسیدیم که باید روی پای خود بایستیم یعنی باید قدرت دفاعی و بازدارندگی خودرا بالا ببریم. در اوج بحران تجربه آموختیم و امروز رسیدیم به دستاوردهایی که همه آن کشورهای قدرتمند جهان را خیره کرد.
پیشرفت های دفاعی ایران خواب را از چشمان کشورهای قدرتمند گرفته است
وی افزود: ما در زمینه دفاعی که تعدادی از کشورهای قدرتمند هم وابسته هستند امروز هیچ وابستگی نداریم با همه این فراز و نشیب ها محرومیت ها، بحران ها و چالش ها هیچ وابستگی نداریم، بلکه با کشورهای قدرتمند دنیا رقابت هم می نماییم و خواب را از چشمان آنها گرفته ایم. بله یک جاهایی ما مدیریت جهادی نداریم، مثل صنایع خودروسازی عقب ماندگی داریم. اما در زمینه رادار، ماهواره و ماهواره برها، زیردریایی، ساخت ناو، موشک های پیشرفته، موشک های نقطه زن و انواع و اقسام نیازهایی که یک نیروی مقتدر مسلح و دفاعی می خواهد کاملاً روی پای خود ایستاده ایم و هر چه اراده نماییم می توانیم تولید نماییم.
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در ادامه با اشاره به اهمیت تفکر، اندیشه و اراده جوانان بعنوان یک سرمایه اجتماعی و دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی، اشاره کرد: این سرمایه اجتماعی از روز اول تولد انقلاب اسلامی بود و با آرمان های اسلام ناب، انقلاب، امام و ولایت، پیوند خورده، هر چقدر این پیوند مستحکم تر بوده، دستاوردها بیشتر شده است.
دشمن را از فکر هجوم سخت به کشور منصرف کرده ایم
سردار شکارچی اشاره کرد: امروز بهترین مراکز دانش بنیان و مراکز رشد علمی را در کشور داریم، با حضور جوانانی با اخلاق و پویا، این سرمایه اجتماعی در کشورهای قلدر جهان خیلی کم است. یکی از دستاوردهای بزرگ امام (ره) و امروز مقام معظم رهبری نگاه کریمانه و حکمت آمیز و توأم با عقلانیت به این سرمایه اجتماعی است. این نگاه در دوره ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی یا صفر بوده یا خیلی پایین بوده است، اما امروز در حد اعلا است و همچنان این سرمایه رو به توسعه و تعمیق است. ما با این سرمایه در جنگ تحمیلی پیروز شدیم، با این سرمایه اجتماعی تمام نیازهای دفاعی کشور را تولید کردیم و از وابستگی نجات پیدا کردیم و قدرت بازدارندگی خودرا افزایش دادیم، در حقیقت دشمن را از فکر هجوم سخت به کشور منصرف کردیم و همه اینها به برکت وجود این سرمایه است که این سرمایه در قالب اندیشه های امام در عصر خود و بعد آن در قالب اندیشه مقام معظم رهبری شکل گرفته است و توسعه پیدا کرده است و انقلاب را هم به کشورهای جهان صادر کرده است.

وی اضافه کرد: امروز هدف گذاری دشمنان انقلاب اسلامی این سرمایه اجتماعی است اما نمی توان آنرا با موشک، هواپیما و بمب اتم هدف قرار داد. تنها بوسیله جنگ نرم و جنگ شناختی می شود به این سرمایه اجتماعی هجوم آورد که متأسفانه در این عرصه ضعف های قابل توجهی داریم، یعنی در دفاع از سرمایه اجتماعی کشور خصوصاً جوانان و نسل های جدید در مقابل این هجوم بی رحمانه، منسجم، هدفمند و هوشمند، ضعف داریم و دشمن قوت دارد.
دستگاه های فرهنگی در مقابل جنگ گسترده و عمیق فرهنگی دشمن انسجام ندارد
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح بابیان این که جنگ گسترده و عمیق در زمینه فرهنگی وجود دارد، اشاره کرد: با کمال تأسف باید امروز از دستگاه های فرهنگی کشور گلایه نمود، اولاً در مقابل این هجوم انسجام ندارد و ثانیا اولویت ها را جابجا می کنند و ثالثاً درگیر مسائل داخلی می شوند و گاهی اوقات از هجوم همه جانبه دشمن غافل هستند، البته اینجا دیگر وظیفه رسانه ها و دستگاه های فرهنگی است.
سردار شکارچی اظهار داشت: دشمن ما را مشغول به خود می کند تا بتواند به اهداف پلید خود برسد، اگر ما جوانان کشور را از دست بدهیم خیلی چیزهای دیگر را هم از دست خواهیم داد. در این مساله نباید شک نماییم. نظام ما یک نظام مردم پایه است. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران محافظ اسلام انقلاب و دستاوردهای انقلاب اسلامی هستند، بنا بر این است که جان فدا می کنند و مادران فرزندانش را به جنگ می فرستند.
وی افزود: دشمنان می خواهند این سرمایه را از ما بگیرند. آیا خطری بالاتر از این خطر برای کشور، انقلاب و نظام هست؟ اینجا رسالت دستگاه های فرهنگی چیست؟ اول این که هم افزا و هماهنگ شوند و جزیره، جزیره نباشد، این خیلی مهم می باشد. دوم این که هدف را گم نکنند یعنی مشغول به خود نشوند.
معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستادکل نیروهای مسلح اظهار داشت: در زمینه کارکرد دستگاه های فرهنگی کشور می بینیم که برخی از دستگاهها اولویت بندی ندارند و اصلاً نتوانستند دشمن را تشخیص دهند که حتی مقابل آن عملیات انجام دهند و درگیر فرعیات شده اند، اگر بودجه ای هم دارند، در جهت اولویت ها مصرف نمی گردد با کمال تأسف با همه روشنگری هایی که رهبر معظم انقلاب دارند و تدابیری که ابلاغ می کنند اهتمامی برای تحقق آن صورت نمی گیرد.
سردار شکارچی اشاره کرد: جای بسی تأسف است که برخی از مسئولین کشور به ویژه دستگاه های فرهنگی یا به فرامین و تدابیر رهبری توجه نمی کنند یا این فرامین را فهم نمی کنند. قرارگاهی که باید با جنگ شناختی و عملیات روانی دشمن روبرو شود دستگاه های فرهنگی کشور هستند، اگر این قرارگاه نابسامان باشد این سرمایه عظیم اجتماعی در کشور لطمه می بیند. خواهش ما این است که این متولیان دستگاه های فرهنگی اگر واقعاً کاری از دستشان بر نمی آید جایشان را به کسانی که می توانند کار کنند بدهند؛ چونکه فردای قیامت باید به شهدا پاسخگو باشند.
وی اضافه کرد: ما کم نداریم کسانی که بتوانند دستگاه های فرهنگی کشور را از این وضعیت نجات دهند، باید به آنها میدان داد و آنها به صحنه بیایند و رسالت عظیمی که به دوش این دستگاه های فرهنگی هست را محقق کنند. به نظر من رسانه ها باید مرتباً این مسئله را گوشزد کنند.
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنانش با اعلان اینکه در زمینه های دفاعی و امنیتی امروز در اوج اقتدار هستیم، دلیل آنرا مدیریت جهادی و فرمانبری از مقام معظم رهبری دانست و اشاره کرد: همه دستگاه های کشور باید به فرامین و منویات رهبری توجه نمایند. البته امروز الحمدالله در اوج قدرت هستیم در زمینه فرهنگی هم وضعمان وخیم نیست لیکن باید با این تهدیدها به اقدام همه جانبه روی آورد.
علت مشکلات حوزه اقتصادی سوء مدیریت است
سردار شکارچی با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی، اظهار داشت: ما در زمینه اقتصادی مشکلات داریم، علت مشکلات هم سو مدیریت است البته خوب تحریم ها هم اثر دارد. امیدواریم که دولت جدید بتواند بخش زیادی از مشکلات را حل کند. به ویژه مشکلات معیشتی، اقتصادی و اشتغال مردم و جوانان را حل کند، بدیهی است هر جا نگاه و تفکر جهادی حاکم باشد، موفقیت حاصل می شود و آنجا که اراده کردیم واکسن ساختیم، به فناوری نانو دست پیدا کردیم در پزشکی پیشرفت داشتیم، نیازمندهای دفاعی و امنیتی را حل کردیم. در مقابل هر جا ناکامی بوده و موفقیت نداشته ایم، مدیریت جهادی نبوده، ان شاالله اگر مدیریت کشور که جرقه های آن زده شده درست شود خیلی از مسائل حل می شود و امیدواریم این دولت جدید مجلس و تمام دستگاه های مسئول در این کشور توفیق پیدا کنند و آدم هایی با تفکر جهادی سر کار قرار بگیرند تا مشکلات کشور مرتفع شود.
وی با اشاره به این که رسانه ها سهم بسیار بزرگی در صیانت از دستاوردهای انقلاب اسلامی و توسعه و تعمیق آن دارند، بر ضرورت اهتمام رسانه ها در تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی برای نسل جوان و آگاه سازی کسانی که آن دوران را ندیده اند و تجربه نکرده اند تاکید نمود.


منبع:

1400/11/23
12:22:41
0.0 / 5
651
تگهای خبر: ابلاغ , حكم , دولت , زندان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام