نمازی:

اول یارانه بدهید بعد ارز ۴۲۰۰ را حذف کنید

اول یارانه بدهید بعد ارز ۴۲۰۰ را حذف کنید

به گزارش خبرگزاری نام یک عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی اظهار داشت: به جهت اینکه مردم با سیاست حذف ارز 4200 تومانی مخالفت نکنند، دولت باید یک ماه جلوتر یارانه نقدی به مردم بدهد و سپس این ارز را حذف کند.


علی محمد نمازی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه من موافق یکسان سازی نرخ ارز و واقعی کردن قیمت کالاها و خدمات هستم، اظهار نمود: یکسان سازی نرخ ارز مانع بروز رانت و فساد می شود، اما وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف می شود، باید به مردم یارانه نقدی پرداخت کرد؛ البته باید شیوه درستی برای اجرای این سیاست در نظر گرفته شود و مردم توجیه شوند.
وی افزود: با اجرای این سیاست برای یکبار شوکی وارد می شود اما لوکوموتیو اقتصاد کشور به ریل اصلی خود می افتد، البته مردم هم باید برای اجرای این سیاست توجیه شوند تا همراهی کنند. پیشنهاد من این است که دولت یک ماه جلوتر یارانه نقدی به مردم داده و سپس ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند تا مردم متوجه شوند که قرار نیست چیزی از آنها گرفته شود.
این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که آیا پرداخت نقدی یارانه ها سبب افزایش نقدینگی و تورم نخواهد شد، اشاره کرد: تا حالا پول بجای این که به مردم داده شود، به افرادی داده می شد که کالا و خدمات ارائه می کنند. در این روش دورریز و پرت منابع زیادی پیش می آید ولی اگر پول مستقیم به مردم برسد، در هزینه های دولت هم صرفه جویی می شود بخصوص در زمینه نان و حامل های انرژی.
نمازی درباره بودجه ۱۴۰۱ نیز بیان کرد: منابع درآمدی در بودجه غیرواقعی است، چون هنوز تکلیف برجام مشخص نشده است ولی میزان صادرات نفت ۲/۱ میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شده است و اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، این میزان از صادرات نفت محقق نخواهد شد. از سویی درآمدهای مالیاتی افزایش داشته است در حالی که وضعیت کسب وکار مردم مناسب نمی باشد و در این شرایط تحقق درآمدهای مالیاتی غیرواقعی است. از سویی کشور ظرفیت فروش اوراق جدید قرضه را ندارد چون دولت هنوز نتوانسته است تعهدات قبلی خود دراین زمینه را اجرا نماید.
این فعال سیاسی اصلاح طلب همین طور با اشاره به این که اراده واقعی برای فروش اموال مازاد دولتی و خصوصی سازی وجود ندارد، اظهار داشت: از زمان دولت اصلاحات بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس مطرح است اما هنوز این کار انجام نشده و در نتیجه این دو باشگاه از آسیا حذف شدند. خصوصی سازی هایی هم که در سایر بخش ها انجام شده، واقعی نبوده است.
بگفته وی یکی دیگر از ایرادات کلیات بودجه ۱۴۰۱، متمرکز کردن ردیف هاست که کار دیوان محاسبات در نظارت بر اجرای بودجه را سخت می کند.
نمازی در آخر چنین ابراز عقیده کرد: تورم بیش از ۴۰ درصد است اما سقف افزایش حقوق کارکنان دولت ۲۵ درصد است؛ یعنی خانواده ها سال آینده نیز گرفتار کسری می شوند. از سویی خط فقر هم بین ۹ تا ۱۰ میلیون تومان اعلام شده است و بدین سبب خانواده های زیادی زیر خط فقر هستند که دولت و مجلس باید به این اقشار توجه زیادی داشته باشد. در مجموع مساله مهم تاب اوری اجتماعی در تدوین بودجه مورد توجه نبوده است.
اتنهای پیام


1400/10/29
09:37:10
0.0 / 5
784
تگهای خبر: خدمات , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام