مخبر در دیدار با معاون رئیس كابینه وزرای تركمنستان:

ایران و ترکمنستان می توانند در زمینه ترانزیت مکمل یکدیگر باشند

ایران و ترکمنستان می توانند در زمینه ترانزیت مکمل یکدیگر باشند

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: ایران و ترکمنستان می توانند در زمینه ترانزیت و حمل و نقل منطقه ای بعنوان مکمل همدیگر عمل کنند و روابط سیاسی خوب آنها باید تضمین کننده روابط اقتصادی دو کشور باشد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، محمد مخبر ظهر امروز (یکشنبه) در دیدار با «سردار بردی محمداف» معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان ضمن اشاره به این که با روی کار آمدن دولت سیزدهم نقطه عطف و فصل جدیدی در مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران با ترکمنستان به وجود آمده است، اضافه کرد: باید روابط و مناسبات دو کشور در همه ابعاد بخصوص در زمینه های نفت، انرژی، حمل و نقل ریلی، دریایی و زمینی، صادرات خدمات مهندسی و همینطور تسهیل صادرات و واردات در پایانه های مرزی بیشتر از گذشته گسترش یابد.
معاون اول رئیس جمهور بر عزم و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای شناسایی ظرفیت ها، نیازمندی ها و امکانات بین دو کشور تاکید و خاطرنشان کرد: با وجود گسترش روابط دو کشور در مقطع حاضر، حجم مبادلات کنونی پذیرفتنی نیست و باید با توسعه این روابط، دو کشور تبدیل به الگویی از روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی برای سایر کشورهای منطقه شوند.
وی ضمن اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین دو ملت، اظهار داشت: دو کشور ایران و ترکمنستان می توانند در زمینه ترانزیت و حمل و نقل منطقه ای بعنوان مکمل همدیگر عمل کنند و همانطور که مقام معظم رهبری از روابط ایران و ترکمنستان بعنوان روابط خویشاوندی یاد کرده اند باید زمینه های همکاری فیمابین تقویت شود.
مخبر همینطور تصریح کرد: روابط خوب سیاسی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان باید زمینه ساز و تضمین کننده روابط اقتصادی دو کشور شود.
سردار بردی محمد اف هم در این دیدار ضمن اشاره به روابط دیرینه و تاریخی دو کشور اضافه کرد: بعد از سفر رئیس جمهور اسلامی ایران به ترکمنستان حرکت بزرگی در تقویت بیشتر از پیش روابط فیمابین صورت گرفته است.
وی با تکیه بر این که تعمیق روابط با همسایگان همچون جمهوری اسلامی ایران از اولویت های سیاست خارجی ترکمنستان است، بر توسعه همکاریهای اقتصادی، صنعتی، تجاری، ترانزیت و فرهنگی بین دو کشور تصریح کرد.
معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان اضافه کرد: زمینه های بسیار زیاد و مختلف همکاری بین ایران و ترکمنستان وجود دارد که امیدواریم با رویکرد جدید دولت ایران شاهد شکوفایی هر چه بیشتر روابط دو کشور باشیم.
گفتنی است در انتها مقرر شد یک تیم مشترک میان نمایندگان ارشد دو طرف، برای توسعه و توسعه همکاریهای دوجانبه در حوزه های مختلف نظیر روابط تجاری، صنعتی، علمی، پزشکی و… تشکیل شده و ظرف مدت یک ماه راهکارهای خویش را در این خصوص عرضه کنند.

1400/10/19
20:20:45
0.0 / 5
649
تگهای خبر: خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام