آمریكا:

ایران خویشتن داری کند!

ایران خویشتن داری کند!

خبرگزاری نام: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالات خبرنگاران درباره پیش رفت هایی که در مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین حاصل شده است و موضع آمریکا در برابر آن پاسخ داد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سؤال که چه پیشرفت هایی در مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین انجام شده است و با عنایت به اینکه معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی به وین سفر کرده است تا با نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درباره پول های بلوکه شده ایران در بانکهای کره دیدار کند، موضع آمریکا درباره آزادسازی احتمالی این پول ها چیست، اظهار داشت: همان گونه که می دانید، رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم اکنون در وین است. دور هشتم یک وقفه کوتاه داشت. مذاکرات سوم ژانویه از سر گرفته شد و ادامه دارد. آنچه هم اکنون میتوان گفت این است که هفته گذشته پیش رفت نسبتا کمی در مذاکرات بدست آمد. امیدوارم بتوانیم این هفته آنرا مبنای کار قرار دهیم و بر مبنای آن پیش برویم. واضح است اگر نتوانیم بزودی درباره بازگشتی دوجانبه به پایبندی به توافق به تفاهم برسیم، اقدامات ایران که سرعتشان رو به افزایش است، بیشتر از قبل از منافع عدم اشاعه ای برجام[توافق هسته ای]خواهد کاست.
پرایس افزود: ما بارها گفته ایم دستیابی به بازگشت دوجانبه به برجام، در جهت منافع ملی ماست، چون هم اکنون، امروز، منافع عدم اشاعه ای برجام بهترین نتیجه از لحاظ سازگاری با منافع ملی ما هستند. این مدت زیادی دوام نخواهد آورد، با عنایت به اینکه ایران به اقدامات هسته ای اش ادامه می دهد که فقط از کارآمدی تضمین هایی که توافق هسته ای باردیگر آنها را به جریان خواهد انداخت، می کاهند. برای همین است که اولویت ما دست یابی به بازگشت دوجانبه سریع به پایبندی به برجام است.
او درباره مبحث لغو تحریم های آمریکا ضد ایران، ضمن اشاره به اینکه این مورد بحث اصلی مذاکرات وین بوده اند، اظهار داشت: در زمینه این مسائل، تا وقتی درباره همه چیز موافقت نشود، درباره هیچ چیز توافق نخواهد شد. بنابراین، نمی خواهم از جایی که هم اکنون قرار داریم، پیشتر بروم.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این راستا بیان نمود: در اوایل ماه دسامبر در مشخصی کردن مسائل سختی که راجع به این موضوعات باید درباره شان مذاکره می شد، پیش رفت هایی انجام شده است؛ یعنی چگونگی بازگشت ایران به پایبندی کامل به تعهدات هسته ای اش تحت برجام و مساله لغو تحریم ها. اما اگر پیش رفتی هم حاصل شده باشد، وضعیت اصلی همچنان برجای خود باقی است.
در حالی که این آمریکا بود که به صورت یک جانبه از برجام خارج شد و ایران به دنبال آن و همینطور بد عهدی اروپایی ها مبادرت به کاهش تعهدات هسته ای اش کرد، وی از ایران خواست که در برنامه هسته ای اش خویشتن داری نشان دهد و مذاکرات در وین را با جدیت دنبال کند و اضافه کرد: وگرنه، از منافع عدم اشاعه ای برجام کاسته خواهد شد و هیچ راه واقع بینانه ای برای بازگشت به توافق برای آمریکا باقی نخواهد ماند. در این صورت، پیش رفت های[هسته ای] ایران تهدید اشاعه تسلیحات هسته ای را شدت خواهد بخشید و هدف ما پرداختن به این تهدید از راه دیپلماسی است و اینکه ببینیم آیا احتمال عملی شدن طرح بازگشت دوجانبه به پایبندی وجود دارد یا نه.
پرایس در ادامه در پاسخ به این سؤال که با عنایت به اظهارات قبلی وزیر امور خارجه آمریکا درباره محدود بودن فرصت دستیابی به یک توافق در وین، از نظر دولت آمریکا واقعا چه زمانی این فرصت آخر خواهد یافت و آیا از نظر آن ایران با جدیت و حسن نیت در مذاکرات وین مذاکره نمی کند، توضیح داد: تقویم و ساعتی که ما از آن صحبت می نماییم به زمان بستگی ندارد، بلکه در واقع مبتنی بر ارزیابی های فنی است. بنابراین، مبحث این نیست که زمان سپری شود و به تاریخی از پیش تعیین شده برسیم، تاریخی که از روزها، هفته ها و ماه ها پیش تعین شده باشد. زمان وقتی به پایان خواهد رسید که کارشناسان ما در وزارت امور خارجه، در جامعه اطلاعاتی یا در سازمان های مختلف به این نتیجه برسند منافع عدم اشاعه ای حاصل از بازگشت به برجام، چنان که در ژانویه ۲۰۱۶ اجرایی شده بود، به واسطه توسعه های ایران در برنامه هسته ای اش از زمان دولت قبلی آن افول کرده است. زمان وقتی به پایان خواهد رسید که کارشناسان ما تشخیص دهند بازگشت باردیگر به پایبندی به برجام در جهت منافع ملی آمریکا نخواهد بود، چون توسعه های ایران در برنامه هسته ای اش منافع عدم اشاعه ای برجام را کاسته اند.
او درباره موضع ایران در مذاکرات اظهار داشت: ما در رایزنی هایمان با اعضای گروه ۱+۵ که به صورت مستقیم با ایران مذاکره می کنند بسیار به دقت امور را رصد خواهیم کرد در حالیکه در تلاشیم ببینیم آیا ایرانیان هم به اندازه ما در کوشش برای رسیدن به بازگشت باردیگر به پایبندی به برجام صادق و ثابت قدم هستند یا نه و من نمی خواهم در این مرحله پیش داوری کنم.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، اظهارات این سخنگوی آمریکایی در حالی مطرح شده که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری اخیر خود با بیان اینکه در حوزه اجرای تعهدات از جانب طرف های مقابل پیشرفت ها کمتر بوده است، تصریح کرد: امروز توپ در زمین غربی هاست که نشان دهند که به وین آمده اند تا در کمترین زمان به یک توافق خوب برسیم. ما برای رسیدن به یک توافق خوب و تحقق خواسته ها و منافع ملت ایران به وین رفته ایم.
سخنگوی وزارت خارجه همینطور خاطرنشان کرد: پنجره رسیدن به توافق تا ابد باز نخواهد ماند. زمان حساس است و جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه از این پس به تنهایی بار زنده نگه داشتن توافق برجام را به دوش نمی کشد. ما به وین نمی رویم که وقت و انرژی ایران و تیم مذاکره کننده ایران هدر برود. پیشنهادات مشخص ما روی میز است. طرف های مقابل هم باید با پیشنهادات مشخص بیایند تا در کمترین زمان ممکن به یک توافق خوب برسیم.
منبع:

1400/10/15
10:44:11
0.0 / 5
774
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام