ارائه گزارشی از چشم انداز ایران در مهاجرت های بین المللی به هیات وزیران

ارائه گزارشی از چشم انداز ایران در مهاجرت های بین المللی به هیات وزیران

خبرگزاری نام: معاونت علمی و فناوری رییس جمهور ز وضعیت ایران درباب مهاجرت های بین المللی بر طبق فاکتورهای جهانی را به هیات وزیران گزارش داد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، جلسه هیات دولت عصر امروز یکشنبه به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی انجام شد و در آن به سبب اصلاح اساسنامه فوق، اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت از بین افراد مسلمان، مؤمن، متعهد، متخصص، مورد وثوق و امانتدار برای مدت سه سال انتخاب می شوند.
همچنین مدیرعامل می تواند قسمتی از اختیارات خودرا به تشخیص و مسئولیت خود به هر یک از مدیران و یا کارمندان مسلمان، مؤمن، متعهد متخصص، مورد وثوق و امانتدار شرکت تفویض نماید.
در جلسه هیات دولت همین طور معاونت علمی و فناوری رییس جمهور گزارشی از وضعیت ایران درباب مهاجرت های بین المللی بر طبق فاکتورهای جهانی را به هیات وزیران ارائه داد.
براساس گزارش ارائه شده توسط معاونت علمی و فناوری رییس جمهور، جمعیت ایرانیان مهاجر در جهان طبق آمار به دست آمده در سال ۲۰۲۰، ۱/۹ میلیون نفر می باشد که این عدد ۲/۲۹ درصد از کل جمعیت ایران را شامل می شود.
همچنین بر طبق آمارهای موجود، کمترین رتبه ایرانیان در بین گروههای مهاجر در جوامع میزبان مربوط به کشور سوئد (رتبه ۵) و بیشترین رتبه مربوط به کشور انگلستان (رتبه ۲۹) است.
معاونت علمی و فناوری رییس جمهور همین طور در گزارش خود وضعیت میل به مهاجرت در ایران را بر طبق شاخص جهانی گالوپ مورد بررسی قرار داده است.
براساس رتبه بندی کشورها در فاکتورهای سه گانه جریان بالقوه مهاجرت گالوپ، ایران در میان ۱۵۰ کشور جهان، در رتبه ۸۷ قرار گرفته است.
شاخص های سه گانه جریان بالقوه مهاجرت گالوپ، توسط مؤسسه گالوپ در سال ۲۰۱۸ برای سنجش میزان افزایش یا کاهش جمعیت هر کشور در صورت برداشته شدن موانع جابجایی و مهاجرت، معرفی شده است.
این شاخص ها نتیجه مصاحبه های رو در رو یا تلفنی با بیش از ۵۰۰ هزار نفر در ۱۵۰ کشور دنیاست و به سبب تعدد کشورهای مورد بررسی، یکی از مقایسه پذیرترین شاخص ها در زمینه مهاجرت است.
بررسی وضعیت ایران در زیرشاخص فرار مغزها (یکی از زیرشاخص های شاخص شکنندگی سرزمینی) حاکی از فراز و فرودهای رتبه کشورمان در این زیرشاخص است. بطوری که بدترین رتبه فرار مغزهای ایران مربوط به سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ بوده است. ایران در سال ۲۰۱۰ در بین ۱۷۳ کشور، رتبه ۴۶ را داشته که وارد وضعیت قرمز و هشدار شده بود. در بازه ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ رتبه ایران وضعیت نسبتاً پایداری داشته و ۲۱ رتبه ارتقا یافته و در سالهای اخیر، وضعیت ایران در شاخص فرار مغزها به میانگین جهانی نزدیک تر شده است.
بخش دیگری از گزارش معاونت علمی و فناوری رییس جمهور به وضعیت جمعیت دانشجویان بین المللی و مقایسه وضعیت کشورهای دانشجو فرست در جهان اختصاص دارد. مقایسه ۲۰ کشور اصلی دانشجو فرست در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نشان میدهد طبق آخرین آمار موجود (۲۰۲۱) ایران در سال ۲۰۱۹ رتبه هفدهم را در میان این کشورها به خود مختص کرده است.
همچنین در رده بندی ۱۱۶ کشور جهان از منظر سهم دانشجویان خروجی از کل جمعیت دانشجویان داخل کشور در سال ۲۰۱۹، ایران در جایگاه ۹۹ ام قرار دارد.
کشورهای آمریکا، ترکیه، آلمان، کانادا، ایتالیا، استرالیا، مجارستان، روسیه، فرانسه و بریتانیا، ۱۰ مقصد اصلی دانشجویان ایرانی در سال ۲۰۱۹ بوده اند که در این میان، تعداد دانشجویان ایرانی حاضر در کشورهای کانادا، ترکیه، آلمان و مجارستان با روند افزایشی و در کشورهای هند، استرالیا، انگلستان و فرانسه با سیر نزولی همراه بوده است.
معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در بخش دیگری از گزارش خود، به برنامه بازگشت متخصصان ایرانی و همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور پرداخته است.
ایجاد پل ارتباطی میان متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور با مراکز عملی و فناوری منتخب داخلی، تبیین آخرین وضعیت علمی و فناوری داخلی و معرفی ظرفیت پایگاه های تخصصی همکار در زمینه های مختلف به متخصصان، فراهم نمودن شرایط انتقال مهارت ها، روش ها و قابلیت های خدماتی نوین به کشور و تعریف نحوه همکاری با مراکز علمی و فناوری داخلی قبل از ورود به کشور، همچون راه های ارتباط با متخصصان ایرانی خارج از کشور برای خلق ارزش های غنی تر و اثرگذارتر عنوان شده است.
برگزاری دوره پسا دکتری، دوره فرصت مطالعاتی، همکاری بعنوان استاد مدعو و معین، برگزاری سخنرانی و کارگاه های تخصصی، کارهای روزانه (ایجاد شرکت های دانش بنیان)، اشتغال در شرکت های دانش بنیان و شرکت های زایشی از دانشگاه ها، تسهیل جذب هیئت علمی دانشگاه ها و نظام وظیفه تخصصی، همچون بسته های حمایتی در نظر گرفته شده در برنامه بازگشت متخصصان ایرانی خارج از کشور هستند.
براساس آمار ارائه شده در گزارش معاونت علمی و فناوری رییس جمهور، تعداد ایرانیان بازگشتی بوسیله طرح همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم در بازه زمانی ۱۳۹۳ تا اختتام شهریور ۱۴۰۰، رشد شایان توجهی داشته است. ثبت بیش از ۱۰ هزار درخواست همکاری، بازگشت و آغاز به کار بیش از ۲۳۰۰ نفر از متخصصان دارای رتبه های بالای دانشگاهی در قالب پسا دکتری، طرح فناورانه، استاد مدعو، فرصت مطالعاتی، جذب هیئت علمی و شرکت های خصوصی و برگزاری بیش از ۳۵۰۰ سخنرانی و کارگاه تخصصی، از آن جمله است.
درصد سهم پژوهشگران و متخصصان بازگشته به کشور در زمینه های مهندسی (۵۸ درصد)، علوم پایه (۲۶ درصد)، علوم انسانی (۱۱ درصد) و علوم پزشکی (۵ درصد) بوده است.
نگاهی به جمعیت دانشجویان خارجی (غیر ایرانی) در ایران نشان میدهد در طول ۱۰ سال قبل رتبه ایران در دانشجو پذیری بهبود شایان توجهی یافته و از جایگاه ۵۴ به جایگاه ۲۸ در بین ۲۴۱ کشور جهان ارتقا یافته است. افغانستان، عراق، لبنان، سوریه و چین، ۵ کشور اصلی دانشجو فرست به ایران هستند.
ایران در تازه ترین گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۸ بعنوان یکی از رهبران منطقه ای نوآوری معرفی شده است. همین طور صعود ۱۰ پله ای ایران نسبت به سال قبل و ایستادن در رتبه ۶۵ جهان باعث شده در بین ۳ کشور دارای بالاترین رشد رتبه در دنیا قرار گیرد.
بررسی اقدامات و اولویت های سیاستی در زمینه مهاجرت و چالش های کلان در این عرصه، از دیگر موضوعات مطرح شده در گزارش امروز بود.
در ادامه جلسه، اعضای دولت برخی از پیشنهادهای دستگاه های اجرائی را بررسی و به تصویب رساندند.
تعیین تکلیف دستگاه مسئول کمیسیون های مشترک اقتصادی ایران با دیگر کشورها
با توجه به درخواست برخی وزارتخانه ها برای اعمال تغییرات در مسئولیت کمیسیون های مشترک اقتصادی با سایر کشورها، هیئت وزیران درباب تعیین تکلیف مسئولیت کمیسیون های مذکور در دولت سیزدهم تصمیم گیری کرد.
تنفیذ مصوبه های مربوط به تسویه مطالبات و بدهی های شرکت های دولتی بخش های آب و برق وزارت نیرو با دولت برای اجرا در سال ۱۴۰۰
هیات وزیران به پیشنهاد وزارت نیرو و به استناد بند (د) تبصره (۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، با تنفیذ تصویب نامه های مربوط به تسویه مطالبات شرکت های دولتی بخش های آب و برق وزارت نیرو با بدهی این شرکتها به دولت برای اجرا در سال ۱۴۰۰ موافقت نمود.
تعیین نماینده و اعلام نظر دولت درباب برخی از طرح های نمایندگان مجلس
هیات وزیران در ادامه، ضمن اعلام نظر درباب برخی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خودرا برای پیگیری موضوعات مربوط تعیین کرد.
هیات وزیران به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و بمنظور تامین نظر شورای نگهبان، با اصلاح اساسنامه شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) موافقت نمود.
منبع:

1400/10/12
22:53:03
0.0 / 5
684
تگهای خبر: برنامه , خدمات , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام