عبدالملكی در صحن مجلس:

حدود۲میلیون شغل تا آخر ۱۴۰۱ ایجاد می شود

حدود۲میلیون شغل تا آخر ۱۴۰۱ ایجاد می شود

به گزارش خبرگزاری نام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: دولت برنامه ریزی کرده تا آخر سال ۱۴۰۱ حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل ایجاد شود.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، حجت الله عبدالملکی در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۷ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال سید سلمان ذاکر در خصوص علت عدم رسیدگی به اشتغال جوانان و افراد تحصیلکرده، اظهار داشت: بیکاری پس از تورم، دومین معضل اقتصادی می باشد و باید به این مساله توجه کرد که دولت سیزدهم در شرایطی کار خویش را شروع کرد که کشور گرفتار معضلات اقتصادی گوناگونی همچون حجم زیاد بیکاری بود.
وی بیان نمود: فارغ از این که ما حدود ۲.۵ میلیون بیکار در کشور داریم، حدود ۱۴ میلیون نفر از مردم شغل شایسته ندارند؛ به این معنا که مشاغل آنان ناقص، ناپایدار و دارای مشکلاتی است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: مخاطب این سوال و ایجاد اشتغال، فقط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیست و مبحث اشتغال به بخش های دیگری چون صنعت، کشاورزی، گردشگری، محیط زیست و امثال این هم ربط دارد. وزارت کار مسئول ایجاد اشتغال نیست بلکه مسئول هماهنگی بین دستگاههای مختلف برای ایجاد اشتغال است.
عبدالملکی افزود: ما کتابچه های مختصری را درباره وضعیت اشتغال در کشور تهیه کردیم و روی میز نمایندگان است و تقاضای بنده از نمایندگان آن است که به این کتابچه ها توجه داشته باشند که در آن وضعیت اشتغال و بیکاری کشور و همینطور عملکرد دولت سیزدهم در زمینه اشتغال از زمانی که شروع به کار کرده، آمده است.
وی عنوان کرد: دولت سیزدهم برنامه ریزی کرده تا طی ۱۸ ماه که حدوداً اواخر سال آینده می شود، یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل در کشور ایجاد شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ما ۷۱ دستگاه متولی حوزه اشتغال را هماهنگ و ۱۷۵ برنامه اشتغالزایی را تدوین کردیم و این برنامه ها درحال اجراست. همینطور ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی در چارچوب این برنامه ها درحال پیگیری است.
عبدالملکی اظهار داشت: علیرغم آنکه هنوز موتور اشتغال گرم نشده، باید بگویم که در همین چند ماهی که دولت سیزدهم شروع به کار کرده، ۲۱۷ هزار فرصت شغلی در سامانه وزارت کار به ثبت رسیده که ۱۱۳ هزار فقره از این موارد دارای بیمه تأمین اجتماعی است.
وی با اشاره به اینکه امیدواریم با همراهی دولت و مجلس معضل بیکاری در کشورمان حل و فصل شود، اظهار داشت: دولت سیزدهم زیست بوم اشتغال ایران را تثبیت کرده درحالی که تا پیش از این چنین شرایطی را نداشتیم و دستگاه ها در زمینه اشتغال به صورت مجزا و جزیره ای کار می کردند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به مصوبات اخیر شورایعالی اشتغال، اضافه کرد: مطابق با یکی از مصوبات این شورا، ۳۲هزار میلیارد تومان در بودجه سال ۱۴۰۱ برای اشتغال در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، ۱۶۰ هزار میلیارد تومان بعنوان تسهیلات اشتغال در نظر گرفته خواهد شد که ۶۰ هزار میلیارد تومان از آن به صورت قرض الحسنه و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از این تسهیلات هم بر مبنای مصوبه شورای پول و اعتبار خواهد بود.
عبدالملکی متذکر شد: همیشه ما گله مند بودیم که خیلی از وام ها بخصوص وام های کلان تبدیل به اشتغال نمی گردد که ما به دنبال آن هستیم این رویه را تغییر دهیم. هدایت نقدینگی به سمت اشتغال یکی دیگر از مصوبات شورایعالی اشتغال کشور است.
وی افزود: همینطور ما با بانک مرکزی توافق کردیم افرادی که وام های کلان دریافت می کنند، باید تعهد ایجاد اشتغال با بیمه را دهند. برای مثال فردی که ۵۰۰ میلیون تومان وام برای ایجاد اشتغال دریافت می کند، باید تعهد لازم در این حوزه دهد و ما حتما بر عملکرد آنان نظارت می نماییم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: همینطور در حوزه آموزش فنی و حرفه ای روی مشاغل مهارت محور و کم سرمایه بر تمرکز کردیم و تاکید ما بر این است که این مساله در همه استان ها دنبال شود. بنده باید این خبر را بدهم حدود ۱۴۰ شغل شناسایی شده که به کمتر از ۲۰ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد.
عبدالملکی عنوان کرد: یکی دیگر از اقدامات ما درباره پنجره واحد مجوزها بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی و همه دستگاه ها مکلف شدند در این حوزه همکاری کنند و فقط یک درگاه باید برای صدور مجوز اشتغال در نظر گرفته شود.
وی خاطرنشان کرد: همینطور مردم برای دریافت مجوز مشاغل خانگی یکسری مشکلات داشتند که ما مصوب کردیم مشاغل خانگی از حالت مجوزمحوری به فردمحوری تبدیل گردد و درحال تدوین سازوکار اجرای آن هستیم. درواقع لازم نیست که افراد برای ایجاد مشاغل خانگی مجوز دریافت نمایند، بلکه به صورت سیستمی و در سامانه ای باید اطلاعات خویش را ثبت کنند و سه روز بعد مجوز برای آنان صادر می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: ما صندوق ها و شرکتهای زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را هم مکلف کردیم که اقدامات لازم را جهت ایجاد اشتغال در دستور کار خود قرار دهند. همینطور به مدیران شرکت ها و صندوق ها تاکید کردیم که معیار ارزیابی آنان، ایجاد اشتغال است و در صورتیکه در این حوزه کاری انجام ندهند و کم کاری کنند، برکنار می شوند.
عبدالملکی اظهار داشت: علاوه بر این، سامانه جامع کاریابی در وبسایت اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کار خودش را شروع کرده و افراد جویای کار می توانند در آنجا اطلاعات خویش را ثبت کنند. ما حتما تمام توانایی خویش را برای هماهنگی دستگاههای مختلف جهت ایجاد شغل در کشور به کار می گیریم و اساسا طی ماههای آینده گزارش دقیق تری از عملکرد دولت در زمینه اشتغال به مجلس عرضه خواهیم داد.مشکل بیکاری با گفتاردرمانی حل نمی شودحجت الاسلام سیدسلمان ذاکر در تشریح سوال خود از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار داشت: آمار بیکاری در کشورمان نگران کننده است. حدود ۲.۵ میلیون نفر از جوانان بیکار مطلق هستند و ۲.۵ میلیون نفر آنها ناامید از کار و چند میلیون نفر دیگر هم به اشتغال ناقص، ساعتی، فصلی، بدون بیمه و بازنشستگی و از کارافتادگی مشغول هستند. وی بیان نمود: بخش قابل توجهی از نیروهای کار هم تحت عنوان نیروهای شرکتی و قراردادی کار می کنند و همواره نگران تعدیل و اخراج هستند. نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید هر چه زودتر سند جامع اشتغال تهیه شود. مشکل بیکاری جوانان با گفتاردرمانی و عرضه آمار اشتغال به دستگاههای مولد شغل حل نمی گردد. ذاکر خطاب به عبدالملکی، اظهار داشت: تیم شما قدرت لازم برای ایجاد یک میلیون شغل در کشور را ندارد. شما باید راهکارهای عملیاتی خویش را برای فعال کردن کارخانه های راکد، اقتصاد دانش بنیان، فضای مجازی، اقتصاد مرزی و روستایی، کشاورزی، بازارچه های مرزی و مشاغل خانگی ارائه نمایید.منبع:

1400/10/07
11:19:03
0.0 / 5
773
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دولت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام