بررسی نقاط قوت و ضعف لایحه بودجه 1401 در کمیسیون انرژی

بررسی نقاط قوت و ضعف لایحه بودجه 1401 در کمیسیون انرژی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از بررسی نقاط قوت و ضعف لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در حوزه انرژی در جلسه امروز این کمیسیون اطلاع داد.


مصطفی نخعی در گفتگو با ایسنا، ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، بیان نمود: در جلسه امروز کمیسیون آقایان علیرضا ورناصری، سهراب گیلانی و هادی بیگی نژاد بعنوان نمایندگان کمیسیون انرژی در کمیسیون تلفیق بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ انتخب شدند. در ادامه جلسه کمیسیون گزارش دیوان محاسبات، مرکز پژوهش های مجلس و سازمان برنامه و بودجه کشور در مورد لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ و احکام و تبصره های در ارتباط با حوزه انرژی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
ایشان در ادامه اظهار نمود: حوزه انرژی لایحه بودجه سال آینده دارای نقاط قوت و ضعفی است. از نکات قوت این لایحه تاکید بر توسعه برق تجدیدپذیر است چونکه منابعی بالغ بر ۷ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان برای توسعه انرژی های تجدیدپذیرها از محل عوارض برق و تبصره ۱۴ برای توسعه تجدیدپذیرها پیشبینی شده است. از دیگر اقداماتی که برای اولین بار در قوانین بودجه سنواتی اتفاق افتاده، ایجاد ۵ هزار مگاوات برق حرارتی در چارچوب تشکیل صندوق پروژه است که مشارکت های مردمی را به دنبال دارد، درواقع مردم مشارکت کرده، سهامدار شده، نیروگاه ها راه اندازی می شوند و مردم سهامدار این نیروگاه ها هستند البته این مهم در تبصره ۱۵ به صراحت پیشبینی شده است.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: همینطور در لایحه بودجه در جهت پشتیبانی از کارخانه هایی که دارای نیروگاه هستند و انرژی خویش را تأمین می کنند، گاز این کارخانه ها یارانه ای در نظر گرفته شده است البته مشروط به این که کنتور مجزایی داشته باشند. از طرفی در لایحه بودجه سال آینده برای تولید ۶ هزار مگاوات برق برنامه ریزی شده است.
ایشان در ادامه تصریح کرد: همینطور ۱۵ هزار میلیارد تومان برای طرح های بهینه سازی مصرف سوخت در نظر گرفته شده است که این عدد نسبتا خوبی است چونکه می تواند به بهبود مصرف انرژی در کشور کمک نماید، البته به شرط انکه به صورت مناسبی از جانب نهادهای ذی ربط هزینه شود.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به نقاط ضعف لایحه بودجه ۱۴۰۱ در حوزه انرژی، اضافه کرد: تبصره هایی در حوزه انرژی وجود دارند که منابع لازم برای آنها صریح و شفاف پیشبینی نشده است بعنوان مثال جزء(ط) تبصره یک درمورد پالایشگاه سازی است که منبع بودجه ای مشخصی برای آن معرفی نشده است. همینطور تبصره ها و بندهای مهم و اثرگذاری که مجلس در حوزه انرژی به قانون بودجه ۱۴۰۰ اضافه کرده در لایحه بودجه سال آینده حذف شده که بند(ل) تبصره یک درباره اصلاح رابطه مالی میان نفت و دولت، مبحث تعرفه گذاری پلکانی، بند(ه) تبصره یک درمورد ال. پی. چی خودرو ها، بند(ز) تبصره ۱۵ درباره افزایش قیمت برق صنایع بخشی ازجمله تبصره های حذف شده در لایحه بودجه به شمار می آیند که این مورد برای نمایندگان نگران کننده است.
او در آخر بیان نمود: به صورت کلی باآنکه حوزه انرژی در لایحه بودجه چالش دارد اما تلاش کمیسیون انرژی تقویت نقاط قوت و کاهش نقاط ضعف طی یک هم اندیشی میان دولت و مجلس است.
منبع:

1400/10/06
10:29:30
0.0 / 5
628
تگهای خبر: برنامه , پروژه , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام