سرمدی:

ابهامات افزایش سن بازنشستگی در بودجه

ابهامات افزایش سن بازنشستگی در بودجه

خبرگزاری نام: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اعلان اینکه افزایش سن بازنشستگی که در بودجه 1401 آمده، ابهاماتی دارد، اظهار داشت: اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش سن بازنشستگی مخالفت دارند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، کیومرث سرمدی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه) در تماس تلفنی با برنامه رادیویی «صبح و گفتگو» در ارتباط با افزایش سن بازنشستگی و کاهش فشار از روی صندوق های بازنشستگی اظهار داشت: کلیت این مساله این است که دولت اهدافی را در نظر دارد تا بتواند بودجه را بدون کسری تامین کند؛ اما بحث افزایش سن بازنشستگی که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ آمده، ابهاماتی دارد.
وی اضافه کرد: قانون بودجه یک قانون موقت یک ساله است اما قوانین بازنشستگی دائمی هستند و نمی گردد در میانه راه تعهدات به وجود آمده را بر هم زد. ابهامات دیگری نیز وجود دارد همچون این که آیا این قانون مشاغل سخت را شامل می شود و آیا زنان و مردان با هر شرایط سنی در این طرح قرار می گیرند یا نه؟
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به مخالفت خودش و تعدادی از نمایندگان مجلس با اجرای این طرح، اظهار نمود: اگر قرار باشد سن بازنشستگی افزایش پیدا کند تبعات زیادی را به همراه خواهد داشت.
سرمدی درباره اختیاری بودن زمان بازنشستگی در مجلس، اظهار داشت: باتوجه به ابهاماتی که وجود دارد، می توان گفت اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با این طرح یعنی افزایش دو ساله سن بازنشستگی مخالفت دارند و این که ادامه دادن کار در اختیار و انتخاب کارمند باشد را لحاظ نخواهند کرد.
وی با اشاره به این که صندوق سازمان تامین اجتماعی چالش بزرگی است عنوان کرد: این صندوق متعلق به کارگران است و زیرمجموعه دولت نیست؛ اما دولت در خیلی از مشکلات خود از محل کارگرانی که متعلق به دولت نبوده اند هزینه کرده است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: سال قبل در پرداخت جریمه محکومیت فدراسیون فوتبال به یک مربی فوتبال خارجی، شاهد دست بردن در جیب کارگران و قشر مظلوم جامعه بودیم که خودشان درگیر حل مشکلات و بحران های جدی هستند.
سرمدی با اعلان اینکه پرداخت جریمه به فدراسیون فوتبال از صندوق تامین اجتماعی سر و صدای زیادی در مجلس ایجاد کرد و معترضانی داشت، اظهار نمود: نمونه های مشابه این چنینی را بسیار دیده ایم که سواستفاده از درآمدهای این صندوق صورت گرفته و به این نفع کارگران ما نبوده است.
وی درباب افزایش دوساله سن بازنشستگی اشاره کرد: این ماجرا بی توجهی به افرادی است که در آستانه بازنشستگی هستند. کسانی که سی سال از عمر خودرا کار کرده اند، امروز نه از لحاظ روحی و نه از لحاظ جسمی، توان ادامه کار را ندارند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: در کشورهای اروپایی و برخی نقاط دنیا که سن بازنشستگی را می افزایند، به مباحث رفاهی، معیشتی، خدماتی و درمانی مورد توجه ویژه می کنند و کیفیت زندگی یک کارمند مورد توجه قرار می گیرد؛ اما در همین شرایط فعلی کارمندان و کارگران کشور ما گرفتاری های زیادی دارند.
سرمدی با تاکید بر این که راه حل نجات صندوق ها از این بحران جدی، افزایش سن بازنشستگی نیست، بیان کرد: من نسبت به صندوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی انتقادی دارم؛ چونکه مدیران آنها باتوجه به شرکت های هلدینگ و امکانات و درآمدزایی که داشته اند، نه فقط بموقع به رسالت خود عمل نکرده و درآمدزایی لازم را نداشته اند بلکه زیان ده هم بوده اند.
وی اشاره کرد: البته دولت هم باید به منابع حمایتی و پرداخت بدهی های خود همچون صندوق سازمان تامین اجتماعی توجه کند؛ همین طور با راهکارهایی در قالب بودجه و متمم هایی وجود دارد که این روزها روی آنها خصوصاً در کمیسیون اجتماعی کار می نماییم.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: هدف این است که خسارت و ضرر صندوق های ورشکسته، تا حدی جبران شود.


1400/10/01
22:07:05
0.0 / 5
657
تگهای خبر: برنامه , خدمات , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام