مالی:

به همکاری با چین و روسیه برای بازگشت متقابل به برجام ادامه می دهیم

به همکاری با چین و روسیه برای بازگشت متقابل به برجام ادامه می دهیم

به گزارش خبرگزاری نام نماینده آمریکا در امور ایران با اشاره به گفت وگوهای اخیر خود با مقامات چین و روسیه اشاره کرد: ما به همکاری سه جانبه خود برای رسیدن به هدف مشترکمان در خصوص بازگشت متقابل به برجام ادامه می دهیم.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در توئیتر نوشت که با سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و ما ژائوسو قائم مقام وزارت امور خارجه چین گفت وگوی تلفنی داشته است.
وی در ادامه با اعلان اینکه رایزنی های خوبی با این دو مقام روس و چینی داشته است، اشاره کرد: همانطور که قبل از دور هفتم مذاکرات (وین) توافق کردیم به هماهنگی نزدیک سه جانبه مان برای دستیابی به هدف مشترک خود در خصوص پایبندی کامل متقابل به برجام برمبنای پیشرفت های حاصل شده در شش دور اول ادامه خواهیم داد.
مالی در پیامی دیگر نیز نوشت: گفت وگوهای سازنده ای با شرکای خود در شورای همکاری خلیج (فارس) داشتم. ما همچنان به درخواست خود برای بازگشت متقابل و سریع به پایبندی به برجام متعهد هستیم. این بهترین راه برای تقویت روابط اقتصادی منطقه ای و جلوگیری از بحران هسته ای است. ما کماکان به رایزنی های نزدیک ادامه می دهیم.
وی در حالی بطور مکرر از بازگشت متقابل به برجام صحبت می کند که این آمریکا بود که با نقض تعهدات خود در این توافق بطور یکجانبه از آن خارج شد و تحریم های ظالمانه مقابل ایران را بازگرداند. ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا، همانطور که آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها تائید کرده بود بطور کامل به تعهدات هسته ای اش پایبند بود، اما بعد از آن، باتوجه به بدعهدی طرف های اروپایی در اجرای تعهداتشان در برجام و نقض توافق از طرف واشنگتن مطابق با مفاد برجام اجرای تعهدات خودرا بصورت گام به گام کم کرد.
مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده اند که واشنگتن باید گام اول را بردارد و تمام تحریم های وضع شده مقابل کشورمان را لغو کند.
بر همین اساس، هفتمین دور مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین دوشنبه گذشته بعد از یک وقفه چند ماهه شروع به کار کرد و تا روز جمعه ادامه داشت. ایران تاکید کرده است که با هدف لغو کلیه تحریم های غیرقانونی و ناعادلانه آمریکا و رسیدن به توافقی خوب در این مذاکرات حاضر می شود.
دور تازه مذکرات ایران و گروه ۱+۴ نیز مقرر است از روز پنجشنبه ۱۸ آذر ماه (امروز) در پایتخت اتریش از سر گرفته شود.
هفته گذشته هیات مذاکره کننده ایران دو متن پیشنهادی خودرا برای حصول توافق به طرف های مقابل ارائه داد که یکی از آنها در رابطه با رفع تحریم ها و دیگری با موضوع و تعهدات هسته ای مرتبط بود. طرف های غربی جهت بررسی این پیشنهادها خواهان بازگشت به پایتخت های خود شده بودند.
منبع:

1400/09/18
12:49:40
0.0 / 5
707
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام