در نشست بررسی تحولات قفقاز و تاثیر آن بر مناسبات ایران و ارمنستان بررسی شد

از اهداف ترکیه از جنگ قره باغ تا بسنده کردن روسیه به میانجی گری

از اهداف ترکیه از جنگ قره باغ تا بسنده کردن روسیه به میانجی گری

به گزارش خبرگزاری نام در نشست بررسی تحولات قفقاز و تأثیر آن بر مناسبات ایران و ارمنستان که توسط موسسه مطالعات ابرار معاصر تهران و مرکز تحقیقات اوریلی ارمنستان برگزار شد، کارشناسان بر نقش ترکیه در تحولات منطقه و اهداف آن و همینطور نقش میانجی گری روسیه تاکید نمودند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، ژانا واردانیان پژوهشگر حوزه ایران در مرکز تحقیقات اوریلی (ارمنستان) در نشستی با عنوان تحولات قفقاز و تأثیر آن بر مناسبات ایران - ارمنستان ضمن اشاره به چالش ها و فرصت های روابط ایران و ارمنستان اظهار داشت: پس از جنگ ۴۴ روزه قره باغ چالش ها برطرف نشدند و سبب تنش های جدیدی هم شدند، یکی از این مسائل حضور تروریست ها بود که علیرغم اینکه می گویند تروریست ها منطقه را ترک کرده اند اما شواهدی وجود ندارد.
وی یکی دیگر از چالش های موجود را آن چه سیاست های توسعه طلبانه ترکیه و آذربایجان می خواند، عنوان نمود.
این پژوهشگر حوزه ایران ضمن اشاره به گسترش همکاریهای ایران و ارمنستان اظهار داشت: تولیدکنندگان ایرانی می توانند در ارمنستان سرمایه گزاری نموده و تولیدات خویش را به اوراسیا صادر کنند در واقع ایران می تواند از ارمنستان بعنوان پلی برای فروش کالاهای خود به تمام جهان استفاده نماید.
** ترکیه موفق به تغییر توازن قوا در منطقه جنگ ۴۴ روزه قره باغ شد
آناهیت وزیریان پژوهشگر حوزه ترکیه در مرکز تحقیقات اوریلی (ارمنستان) هم در این جلسه عنوان کرد: ترکیه موفق شد در جنگ ۴۴ روزه توازن قوا در منطقه را دستخوش تغییر قرار دهد و در کوشش برای توسعه یک ملت و دو دولت می باشد.
وی خاطرنشان کرد: ترکیه دو هدف را پس از جنگ دنبال می کند نخست اینکه جلو افتادن از ایران و روسیه است و در زمینه نظامی و سیاسی تعادل را بر هم بریزد، از طرفی پس از جنگ آذری ها بیشتر به مسئله ترک نشینی گرایش پیدا کردند و ترکیه را بعنوان برادر بزرگ تر در آذربایجان در نظر گرفته اند.
وزیریان همینطور اظهار نمود: در مانورهای نظامی که به تازگی از جانب آذربایجان و ترکیه انجام شد نماینده هایی از نظامی های ترکیه هم حضور داشتند و همینطور تنش در روابط ایران و آذربایجان سبب مستحکم تر شدن موضع ترکیه شد. ترکیه هم تلاش می کند تا دستاوردهای جنگ را با سیستم ۳-۳ یعنی ارمنستان، گرجستان و آذربایجان از یک طرف و ایران، ترکیه و روسیه از سوی دیگر و یا دالان زنگه زور دنبال کند.
*منافع اصلی روسیه نداشتن درگیری نظامی با ترکیه است
دکتر محمود شوری مدیر گروه اوراسیا مرکز مطالعات ابرار معاصر ایران هم در این جلسه تصریح کرد: جنگ سال قبل وضعیت معادلات قدرت در منطقه را تغییر داد و در سی سال قبل بازیگران مختلف منطقه ای تلاش کردند منطقه را به نفع خود تغییر دهند با این وجود تغییرات در اثر سیاست خارجی جاه طلبانه از جانب ترکیه انجام شد.
وی ادامه داد: آذربایجان اگر پشتیبانی ترکیه را نداشت وارد درگیری نمی شد، از طرفی روسیه هم به نقش میانجی بسنده کرد چون که روسیه ناچار به تغییر استراتژی خود در منطقه شده است و داشتن دو همکار سرکش را با یک متحد ترجیح می دهد.
شوری با تکیه بر اینکه رابطه با آذربایجان و ترکیه برای روسیه اهمیت داشت، اظهار داشت: روس ها تلاش می کنند روابط خویش را با ترکیه حفظ کنند و منافع اصلی روسیه نداشتن درگیری نظامی با ترکیه است.
وی خاطرنشان کرد: ترکیه هم اهداف متنوعی در سیاست خارجی خود دنبال می کند از رهبری جهان اسلام تا هویت بخشی به اقوام ترک و تبدیل شدن به قدرت نظامی، ازاین رو با ادامه این روند ترکیه مسائل قفقاز امکان دارد با خاورمیانه پیوند بخورد و کار را برای همه بازیگران مشکل کند.
مدیر گروه اوراسیا موسسه ابرار معاصر ایران همینطور اظهار نمود: احیای راه های مواصلاتی منطقه می تواند شرایط را برای کشورهای منطقه بهتر کند و همکاری کشورهای منطقه می تواند تهدیدها را با فرصت تبدیل کند.
منبع:

1400/09/15
22:29:38
0.0 / 5
629
تگهای خبر: حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام