رایزنی وزرای امور خارجه ایران و ژاپن؛

امیرعبداللهیان: درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش بین نیستیم

امیرعبداللهیان: درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش بین نیستیم

خبرگزاری نام: وزیر امور خارجه کشورمان، در گفتگوی تلفنی با «هایاشی یوشیماسا» وزیر امور خارجه ژاپن درباره روابط دو جانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کرد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی با تبریک انتصاب هایاشی و ابلاغ سلام رئیس جمهور کشورمان به مقامات عالی ژاپن، همینطور تشکر از کمک های انساندوستانه این کشور در زمینه مقابله با کرونا، به حضور چهار میلیون مهاجر افغانستانی در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه تابحال به دو و نیم میلیون مهاجر افغانستانی واکسن تزریق شده است و ایران آمادگی ارسال کمک های بشردوستانه ژاپن برای مردم افغانستان را دارد.
امیرعبداللهیان وضعیت نگران کننده انسانی در افغانستان در آستانه فصل زمستان را مورد تاکید قرار داد و بر لزوم ارسال کمک های انسانی تصریح کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان اظهار نمود: همه کشورها در این شرایط می بایست به کمک مردم افغانستان بشتابند و ما هم آمادگی داریم کمک های انسان دوستانه از راه هوایی یا زمینی را به افغانستان تسهیل نماییم.
امیر عبداللهیان همینطور ضمن مرور ابعاد مختلف روابط دوجانبه و اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران جهت گسترش روابط در زمینه های اقتصادی، تجاری، بشر دوستانه، محیط زیست و بهداشت، تصریح کرد: در همه زمینه ها می توانیم همکاریهای خویش را افزایش دهیم.
وزیر امور خارجه کشورمان درباره مذاکرات هسته ای در وین با تکیه بر اینکه ما از مذاکره جدی و یک توافق خوب استقبال می نماییم و باید طرف های مقابل از خود حسن نیت نشان دهند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با عزم جدی و دستورکار روشن و منطقی شده به وین رفته است، اما درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش بین نیستیم.
وی ادامه داد: مقامات آمریکا از یک طرف درخواست مذاکره و بازگشت به برجام را دارند، اما از سوی دیگر افراد و موسسات ایران را هم زمان تحریم جدید می کنند.
امیرعداللهیان اضافه کرد: مهم این است که این مذاکرات نتیجه داشته باشد و طرف های غربی جدیت و حسن نیت خویش را در میز مذاکره و عمل نشان دهند.
وزیر امور خارجه ژاپن هم در این گفتگوی تلفنی با بیان آمادگی برای توسعه روابط دو جانبه در زمینه های بهداشت، محیط زیست و گردشگری و سایر زمینه ها، از ارسال کمک های اضطراری ژاپن به افغانستان استقبال کرد.
هایاشی یوشیماسا بر اهمیت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و احترام به حقوق بانوان و اقلیت های قومی و نابودی تروریسم در این کشور تصریح کرد.
وزیر امور خارجه ژاپن با استقبال از آغاز گفتگوهای وین، خواهان انعطاف طرفین برای رسیدن به یک توافق مرضی الطرفین در مذاکرات شد.
هایاشی یوشیماسا ضمن ابلاغ سلام مقامات عالی ژاپن به رئیس جمهور اسلامی ایران از وزیر امور خارجه کشورمان برای دیدار از ژاپن دعوت کرد.
منبع:

1400/09/12
11:32:59
0.0 / 5
653
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام