شانزدهمین وزیر آموزش و پرورش راهی ساختمان شهید رجایی شد

شانزدهمین وزیر آموزش و پرورش راهی ساختمان شهید رجایی شد

خبرگزاری نام: «یوسف نوری» که بعنوان سومین گزینه وزارت آموزش و پرورش و بعد از عدم رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به «حسین باغگلی » در سوم شهریورماه و «مسعود فیاضی» در ۲۵ آبان ماه، در روز ۲۶ آبان از جانب رئیس جمهور دولت سیزدهم به مجلس معرفی شده بود، بامداد امروز، (هفتم آذرماه) با کسب ۱۹۴ رای موافق، ۵۷ رای مخالف و ۱۷ رای ممتنع، اعتماد نمایندگان مجلس را برای تصدی پست وزارت آموزش و پرورش جلب کرد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، یوسف نوری که متولد سال ۱۳۴۰ در استان ایلام است، دارای مدرک فوق دیپلم پرورشی از تربیت معلم، کارشناسی برنامه ریزی امور تربیتی، کارشناسی ارشد مدیریت دولتی و دکتری مدیریت گردشگری از دانشگاه علامه طباطبایی است.
همچون مهم ترین سوابق شغلی و اجرایی وی میتوان به ریاست اسبق مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش وپرورش، مدیرکل اسبق بودجه وزارت آموزش و پرورش، متخصص گردشگری کودک، رئیس کمیته گردشگری کودک اتاق بازرگانی ایران و مسئول خیرین سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره نمود.
نوری هم اکنون کارمند رسمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی است.
بعد از گذشت هفته ای آرام و کم حاشیه برای دستگاه تعلیم وتربیت که سه چهار روز گذشته را هم با به اتمام رسیدن مهلت قانونی ۹۰ روزه سرپرستی کاظمی، بدون سرپرست قانونی گذرانده بود، در نهایت امروز، یک شنبه، هفتم آذرماه جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی با حضور محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

مخالفان درباره وزیر پیشنهادی چه گفتند؟

همچون نظرات مخالف مطرح شده از جانب نمایندگان مجلس میتوان به این موارد اشاره کرد:
هاجر چنارانی، نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بنده امروز به این جا آمدم که بگویم مجلس به وزیری رای خواهد داد که هم موافق دارد و هم مخالف دارد و این وزیر یک وزیر فرمایشی نیست اظهار داشت: بنده بعنوان یک معلم که هنوز حقوقم را از آموزش و پرورش دریافت می کنم، در مخالفت با شما و از زبان فرهنگیان سخن می گویم. نمایندگانی که در اینجا صدای خویش را بالا برده و خویش را فرهنگی تلقی می کنند حکم خویش را بیاورند که از کجا حقوق دریافت می کنند؟ آقای نوری برنامه شما برای اجرای لایحه رتبه بندی معلمان چیست؟ برای تأمین اعتبار این لایحه از کجا منابع خواهید آورد؟ متاسفانه برنامه های عرضه شده از جانب شما عملیاتی نیست.
حجت الاسلام جواد نیک بین، نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی هم ضمن اشاره به این که درست است ایشان در بدنه آموزش و پرورش رشد کرده و برنامه هایی عرضه کرده، اما من در چند بخش سوال جدی دارم اظهار داشت: یکی اینکه برای حذف مافیای کنکور و این اژدهای چند سر که سالانه چند برابر بودجه آموزش و پرورش پول می خورد و هزینه مالی پدر و مادرها را چند برابر کرده چه برنامه ای دارید و برنامه تان برای چاپ کتب درسی و حذف مافیای کتب درسی چیست؟ برای تعارض منافع و پساشغلی در آموزش و پرورش چه برنامه ای دارید؟.


موافقان درباره وزیر پیشنهادی چه گفتند؟
همچون نظرات موافق مطرح شده از جانب نمایندگان مجلس میتوان به این موارد اشاره کرد:
حجت الاسلام حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برنامه ها و مدارک تحصیلی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش مطابق با اسناد بالادستی و اهداف این وزارت خانه است اظهار داشت: در برنامه های وی مطالبات گوناگونی مانند طبقه بندی معلمان، احترام بخشی به معلمان، دانش آموزان و اولیا، ارتقاء فعالیتهای آموزش و پرورش، بازبینی در ساختار و محتوای دانشگاه فرهنگیان، ارتقای معیشت، منزلت و کرامت معلمان، اجرای دقیق رتبه بندی معلمان، ایجاد مدرسه محوری و مهارت آموزی دانش آموزان، توجه به منابع مالی وزارت خانه و تعامل سازنده با مجلس وجود دارد.
حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی، نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی در موافق با وزیر پیشنهادی اظهار داشت: با عنایت به سوابق درخشان و برنامه هایی که گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش دارد معتقدم که وی می تواند این جایگاه را به خوبی مدیریت کند. برنامه ها و سوابق وی درخشان است. ایشان مقالات زیادی عرضه کرده و توفیقات مهمی را کسب کرده اند و از رزمندگان معاصر جبهه های جنگ بودند.
علی اکبر بسطامی، نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه «حاج یوسف نوری محور وحدت نیروهای انقلاب، خط شکن زمان جنگ و معلم ارزشمند دوران های خوف و خطر در جبهه ها بود» اظهار داشت: او مرد روزهای خوف و خطر است و به لطف دولت آیت الله رئیسی پس از چهل و اندی سال بعنوان وزیر انقلابی در بزرگترین وزارت خانه کشور از خطه ایلام انتخاب شده است.
محسن زنگنه، نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی هم اظهار داشت: الحمدلله آقای نوری از جنس آموزش و پرورش هستند و سالهای متمادی را از مدارس ابتدایی و... تا تربیت معلم و دانشسراها و حدود شش سال در خود وزارت آموزش و پرورش خدمت کردند که نکته قوت است. آما آنچه که بنده را بعنوان موافق ایشان مجاب کرد مساله اقتصاد آموزش و پرورش است. در برنامه های ایشان دیده ام که تمرکزشان بر مباحث اقتصادی و اقتصاد مردمی است.


دفاع "نوری" از برنامه هایش

یوسف نوری، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش هم در دفاع از برنامه های خودش اظهار داشت: از نخستین و ضروری ترین اقداماتی که پیگیری خواهم کرد، کارآمدی شورایعالی آموزش و پرورش است. این شورا در مورد سند ۲۰۳۰ کاملا منفعل عمل کرد و حتی معدودی از اعضای آن با آن سند موافق بودند. بدون هیچ گونه رودربایستی اعلام می کنم که سرکردگان سند آموزشی ۲۰۳۰ جایی در نظام آموزش و پرورش نخواهند داشت.
او همینطور تصریح کرد که امیدوارم بتوانم در سایه رای اعتماد شما، حافظی امین برای رئیس جمهور و همیاری صدیق برای جامعه بزرگ فرهنگیان کشورم باشم. آنچه در پیشگاه خداوند به نمایندگان اعلام خواهد کرد، برنامه بنده ذیل مرام نامه تربیتی دولت سیزدهم است که خویش را متعهد به اجرا و پیگیری آن می دانم. اگر می خواهیم این دفعه را به سرمنزل مقصود برسیم سه راه بیشتر نداریم معلم را دریابیم، معلم را دریابیم و باز هم معلم را دریابیم.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، بدین سان یوسف نوری از امروز کار خویش را در وزارت آموزش و پرورش آغاز می کند و در سه سال و ۹ ماه باقی مانده دولت سیزدهم، راه سختی برای تحقق برنامه ها و وعده هایی که برای تحول داده است در پیش خواهد داشت و باید برای ساماندهی امور مدارس بخصوص در زمینه بازگشایی مدارس، ارتقای کیفیت آموزش و تأمین بودجه برای تسویه مطالبات و معوقات، اقدام عملیاتی کوتاه مدت داشته باشد و برای زخم های کهنه شده وزارت آموزش و پرورش همچون کمبود نیروی انسانی، کسری اعتبارات، افت کیفیت آموزشی و بسیاری موارد دیگر نسخه بپیچد.

منبع:

1400/09/07
14:31:24
0.0 / 5
782
تگهای خبر: آموزش , برنامه , حكم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام