سرپرست نمایندگی دائم ایران در وین:

رویکرد فعلی آژانس می تواند مانعی برای تعاملات آتی با کشورمان باشد

رویکرد فعلی آژانس می تواند مانعی برای تعاملات آتی با کشورمان باشد

به گزارش خبرگزاری نام سرپرست نمایندگی دائم ایران در وین اظهار داشت: متأسفانه، رویکرد مثبت و سازنده نشان داده شده توسط ایران، به صورت مناسب از جانب آژانس پاسخ داده نشد که می تواند مانعی برای تعاملات آتی بین دو طرف شود.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از صداوسیما، محمدرضا غائبی سرپرست نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در وین در نشست بررسی موضوعات پادمانی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود ذیل موافقتنامه جامع پادمان با آژانس (CSA) پایبند است و تمام تلاش خویش را در این حوزه به منظور رفع نگرانی های فنی آژانس به کار گرفته است.
غائبی در این جلسه اضافه کرد: حقیقت این است که هیچ مبحث پادمانی در مورد فعالیتهای هسته ای کنونی ایران که همواره هم در گزارش های مختلف تایید شده، وجود ندارد.
وی افزود: ایران همینطور داوطلبانه به تعاملات مختلف عملی و سازنده خود با آژانس ادامه داده و از نزدیک با آژانس برای رسیدگی به سؤالات در ارتباط با چند مبحث بی اهمیت همکاری کرده است.
سرپرست نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در وین خاطرنشان کرد: متأسفانه، رویکرد مثبت و سازنده نشان داده شده توسط ایران، به صورت مناسب از جانب آژانس پاسخ داده نشد که می تواند مانعی برای تعاملات آتی بین دو طرف شود.
غائبی در ادامه اظهار داشت: تعامل جمهوری اسلامی ایران با آژانس بر مبنای تعهدات مندرج در موافقتنامه جامع پادمان «CSA» هیچگاه کاهش نیافته است. ایران بر عزم خود برای ادامه تعامل سازنده و همکاری با آژانس کاملاً در جهت تعهداتش ذیل «CSA» تاکید می کند.
وی افزود: برای انجام این کار، احترام به سه اصل شناخته شده استقلال، بی طرفی و حرفه ای بودن، و خودداری از درگیر شدن در هر گونه دعوای سیاسی برای منافع هر دو طرف بسیار مهم می باشد.
غائبی خاطرنشان کرد: در این مقطع، بر همه ما همچون آژانس و کشورهای عضو لازم است که ضمن در نظر گرفتن محتوای کنونی بیانیه ها، منافع بلندمدت آژانس را همچون با اجتناب از ورود به هرگونه مداخلات با ملاحظات سیاسی در نظر بگیریم.
سرپرست نمایندگی دائم ایران تصریح کرد: در جریان بازدید اخیر مدیرکل از تهران که در ۲۲ و ۲۳ نوامبر ۲۰۲۱ انجام شد، ملاقات های در سطوح بالای سیاسی و هم گفتگوهای فنی بین ایران و آژانس برگزار گردید. در این دیدارها طرفین روحیه همکاری و تداوم آنرا یادآوری و تاکید نمودند و بر ضرورت رسیدگی به تمامی موضوعات پادمان مربوطه در فضایی سازنده برای دستیابی به نتیجه مورد توافق دو طرف از راه جلسات کارشناسان فنی که تاریخ آن بعداً تعیین خواهد شد تاکید نمودند.
وی در انتها اظهار داشت: همانطور که وزیر امور خارجه کشورمان هم اخیراً تصریح کردند، دو طرف مصمم به ادامه همکاری و دستیابی به توافق هستند و سیاسی کردن مسائل فنی در واقع بی نتیجه است.


منبع:

1400/09/05
21:05:48
0.0 / 5
715
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام