در نشست تخصصی با نخبگان و فعالان محیط زیست

رییس جمهور: حفظ محیط زیست، نوعی سرمایه گذاری است

رییس جمهور: حفظ محیط زیست، نوعی سرمایه گذاری است

به گزارش خبرگزاری نام رییس جمهور حفظ محیط زیست را سبب قدرت، امنیت و نوعی سرمایه گذاری طولانی مدت و رشد تولیدات کشور دانست و اظهار داشت: برای صیانت از محیط زیست باید ارتباط دانشگاه بعنوان اتاق فکر و جایگاه اندیشه ورزی با دستگاههای اجرائی تقویت شود و دولت دیدگاه ها و نظرات اساتید و نخبگان محیط زیست را سرمایه و پشتوانه ارزشمندی برای کشور می داند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز جمعه در نشست تخصصی با نخبگان و فعالان محیط زیست که به مناسبت سالروز ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست توسط مقام معظم رهبری در۲۶ آبان ۱۳۹۴ برگزار شد، گفت: فلسفه تشکیل این جلسه بررسی و پیگیری اجرای سیاست های ابلاغ گردیده توسط مقام معظم رهبری در زمینه محیط زیست است و اینکه تا حالا بعد از گذشت شش سال فقط ۴۷ درصد این سیاست ها اجرائی شده به هیچ عنوان قانع کننده نیست و لازم است دستگاههای اجرائی بازنگاهی در عملکرد خود داشته باشند و در یک اقدام جمعی این عدد به رقم قابل توجهی افزایش یابد.
رییس جمهور با تاکید بر اهمیت تشکیل نشست های تخصصی جهت بررسی و پیگیری سیاست های کلی نظام در زمینه های مختلف، اظهار داشت: در چنین نشست هایی باید علت اجرائی نشدن قسمتی از سیاست های مصوب نظام بررسی و موانع تحقق کامل این سیاست ها برطرف شود.
رییس جمهور با اشاره به ضرورت و اهمیت توجه به محیط زیست، گفت: جامعه بشری باید نسبت به تعرض و طغیان مقابل محیط زیست حساس باشد متاسفانه قدرت های بزرگ بدترین استفاده را از محیط زیست به عمل می آورند و سپس با سازوکاری، از موضوع محیط زیست به عنوان حربه ای مقابل کشورهای درحال توسعه استفاده می نمایند، همانند مساله حقوق بشر که امروز بزرگترین ناقضان آن مدعی حقوق بشر در سایر کشورها هستند.
رئیسی اضافه کرد: حفظ محیط زیست باید بعنوان یک موهبت الهی برای حیات انسان و تمام موجودات زنده مورد توجه همگان باشد و در این راستا لازم است ساختارهای متناسب با این رسالت بزرگ به وجود آمده و برخی رفتارها ناصحیح اصلاح گردد.
رییس جمهور با تاکید بر ارجحیت توجه به محیط زیست بر توسعه یافتگی و فعالیت اقتصادی و این که توسعه یافتگی فرع بر محیط زیست است، اظهار داشت: بااینکه توسعه یافتگی و کارهای اقتصادی یک موضوع لازم است اما حتما باید از پیوست محیط زیستی برخوردار باشد و توجه به محیط زیست در تمام طرح های توسعه و فعالیت اقتصادی به دقت لحاظ شود ضمن این که محیط زیست هم باید پیوست اقتصادی داشته باشد.
رییس جمهور با اشاره به این که امروز کمبود آب، مشکل همه مردم کشور در استانهای مختلف است، اظهار داشت: در جریان سفرهای استانی، مهم ترین مشکلی که مردم آنرا مطالبه می کنند، تامین آب است و دراین زمینه معتقدم باید به مدیریت آب در کشور توجه جدی شود و با استفاده بهینه و توجه به ظرفیت های اقلیمی می توان بخش زیادی از مشکلات موجود را کم کرد.
رئیسی اهمیت ارائه آموزش در صیانت از محیط زیست را ضروری دانست و اظهار داشت: امروز لازم است رسانه های جمعی، دانشگاه ها، حوزه ها و صاحبان تریبون در حوزه آموزش ایفای نقش کنند. آموزش می تواند به جلب مشارکت عمومی بینجامد و هر کجا که مردم احساس مسئولیت کرده و مشارکت می کنند، مشکلات به آسانی برطرف می شود.
رییس جمهور توجه به ظرفیت ها و قابلیت های مناطق مختلف کشور را ضروری دانست و گفت: بی شک دانشگاه ها در این عرصه ها مطالعاتی دارند و می توانند با نگاه تخصصی، قابلیت های هر استان را شناسایی کنند و دولت مکلف است از این یافته ها، برای فعال کردن ظرفیت های موجود هر استان استفاده نماید.
رئیسی با اشاره به مشکل پسماندها در کشور اظهار داشت: برای غلبه بر این مشکل نیازمند ایجاد سازوکار فعال برای مدیریت پسماند در کشور هستیم و ایجاد چنین مجموعه ای ضرورت دارد تا مسائل مربوط به حوزه پسماند را بطور متمرکز حل و فصل کند.
رییس جمهور در ادامه به خطرات ناشی از صید ترال و دغدغه های صیادان بوشهر و بندرعباس دراین زمینه اشاره نمود و اظهار داشت: حتما باید جلوی صید ترال گرفته شود چونکه این نوع صید به آبزیان، دریا و حتی صیادان لطمه می رساند و از رییس سازمان محیط زیست می خواهم که با جدیت این مساله را پیگیری کند.
رئیسی اضافه کرد: سازمان محیط زیست حکم بهداشت را در وزارت بهداشت و درمان دارد و بر درمان مقدم است و این که سازمان محیط زیست زیر نظر رییس جمهور تعریف شده برای این است که نسبت به وزارتخانه ها و دستگاههای اجرائی از جایگاه برتری بر حفظ محیط زیست تاکید کند.
رییس جمهور اظهار داشت: فقط با سفارش نمی گردد محیط زیست را حفظ کرد و در کنار آن بعضاً اقدام و عمل جدی نیز لازم است.
رئیسی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم و سازمان های مردم نهاد در صیانت از محیط زیست، اظهار داشت: سازمان های مردم نهاد نقش ارزشمندی در زمینه محیط زیست دارند و باید از فعالیت مردم در این عرصه حمایت شود و اینها بهترین پشتوانه برای دولت هستند.
رییس جمهور اشاره کرد: توجه به محیط زیست منحصر به مقطع خاص زمانی نیست و همیشه باید نسبت به آن دغدغه داشت.
رئیسی همین طور با اشاره به اهمیت توجه به مدیریت آب و آبخیزداری اظهار داشت: باید برای اقلیم های مختلف راهکارهای متفاوتی، متناسب با آن اقلیم اتخاذ و اجرائی شود.
رییس جمهور در ادامه با اشاره به اهمیت حفظ جنگلها اشاره کرد: جنگل ثروت عظیم ملی و حفظ آن برای نسل های آینده لازم است و همیشه باید نسبت به حفظ و صیانت از ثروت های عظیم ملی حساس باشیم و غفلت از این سرمایه های عظیم می تواند کشور را گرفتار لطمه کند.
در این مراسم معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفظ محیط زیست و ۱۷ نفر از اساتید، نخبگان و فعالان محیط زیست در سخنان جداگانه ای با قدردانی از توجه و اهتمام ویژه رییس جمهور نسبت به صیانت از محیط زیست، دیدگاهها، پیشنهادات و دغدغه های خودرا با رییس جمهور در بین گذاشتند.
ضرورت تحول و در ساختار سازمان محیط زیست، استفاده از ظرفیت فناوری های نو و دانش بنیان در صیانت از محیط زیست، دیپلماسی فعال در زمینه آب، توجه به آمایش سرزمین در زمینه آب، توجه به قابلیت های سرزمینی، توجه به پیوست اقتصادی در مسائل زیست محیطی، مدیریت مناسب پسماند، استفاده از پنل های خورشیدی، از رده خارج کردن خودرو های فرسوده، کاهش استفاده از ظروف پلاستیکی، پرهیز از صید ترال، بازبینی در ماموریت های سازمان های محیط زیست در زمینه آب، کاهش تعارض تولید و محیط زیست، توجه به ابعاد سیاسی، اجتماعی و امنیتی محیط زیست، نوسازی تجهیزات محیط بانان و توجه به وضعیت معیشتی و استخدامی آنان و توجه به ظرفیت سازمان های مردم نهاد در زمینه محیط زیست همچون نکاتی بود که در این نشست از طرف اساتید و فعالان حوزه محیط زیست بیان شد.1400/08/28
22:24:26
0.0 / 5
662
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام