تقی پور :

کاهش التهاب بازار خودرو با دستور رئیسی

کاهش التهاب بازار خودرو با دستور رئیسی

به گزارش خبرگزاری نام رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در واکنش به دستور رئیس جمهور در خصوص توقف افزایش قیمت خودرو، اظهار داشت: این تصمیم رئیس جمهور اقدام مناسبی جهت کاهش التهاب بازار خودرو بود.رضا تقی پور در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به دستور رئیس جمهور در خصوص توقف افزایش قیمت خودرو، اظهار داشت: مدیریت تولید و بازار خودرو باید به صورت توأمان صورت گیرد و ما این دو مقوله را نباید جدا از یکدیگر ببینیم.
وی بیان نمود: مشکل اصلی بازار خودرو در کشور ما کمبود عرضه است و باید میزان عرضه خودرو به تعادل برسد که اگر این اتفاق بیفتد، اساسا مشکلات بازار خودرو همچون گرانی خودرو تا حدی مرتفع می شود.
عرضه قطره چکانی خودرو سبب التهاب بازار شد
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: نحوه عرضه خودرو تابحال به صورت ناعادلانه و نامناسب بوده است چون که خودرو به صورت قطره چکانی در بازار عرضه می شود و در این شرایط طبیعی است که قیمت خودرو به تعادل نمی رسد و التهاب در بازار خودرو ادامه پیدا می کند.
تقی پور خاطرنشان کرد: افزایش تولید سبب می شود که قیمت خودرو تا حد زیادی به تعادل برسد و متقاضیان واقعی هم می توانند خودرو را با قیمت مناسب خریداری کنند.
تولید خودرو باید افزایش پیدا کند
وی اضافه کرد: بخشی از چاره رفع مشکل بازار خودرو این بود که قیمت آنرا مهار نماییم و اقدام رئیس جمهور هم در این راستا بود اما برای حل اساسی مشکل خودرو باید تولید خودرو افزایش پیدا کند.
رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دستور رئیس جمهور برای توقف افزایش قیمت خودرو در شرایطی می تواند مؤثر باشد که افزایش تولید خودرو هم با تصمیم گیری های دولت صورت گیرد، متذکر شد: در همین راستا، ما در اصلاحات طرح ساماندهی خودرو به واردات محدود البته با تصمیم دولت جهت تنظیم بازار خودرو اشاره کردیم. البته در همه بازارها هم این گونه است و زمانی که شاهد گرانی شدید و عرضه کم هستیم، برای حل کوتاه مدت این مشکل، بحث واردات با تصمیم سازی و تصمیم گیری دولت را مطرح می نماییم تا وضعیت نامناسب آن بازارها فروکش کند.
تقی پور عنوان کرد: خودروسازان هم مشکلاتی را مطرح می کنند، همچون این که در مورد علت افزایش قیمت خودرو می گویند «از آنجاییکه قیمت مواد اولیه خودرو مدام در حال افزایش می باشد، قیمت خودرو هم افزایش پیدا می کند»، این در شرایطی است که درصد زیادی از مواد اولیه خودرو، تولید داخل است و هیچ دلیلی ندارد که ما برای مثال بگوییم قیمت ورق فولاد با قیمت دلار ارتباط مستقیم دارد.
دولت باید بازار خودرو را کنترل کند
وی تاکید کرد: دولت باید بازار خودرو را کنترل کند تا قیمت تمام شده خودرو ها کاهش پیدا کند. به جهت اینکه فاصله قیمت کارخانه با قیمت بازار خودرو کاهش پیدا کند، باید میزان تولید خودرو افزایش یابد که البته باید کیفیت ساخت خودرو هم در نظر گرفته شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت باید به صورت بنیادی و زیربنایی مشکل بازار خودرو را حل کند، اظهار داشت: تصمیم رئیس جمهور اقدام مناسبی جهت کاهش التهاب بازار خودرو بود اما اگر توأم با افزایش تولید خودرو نباشد، مشکلات بازار خودرو ادامه خواهد داشت.


منبع:

1400/08/23
09:43:27
0.0 / 5
970
تگهای خبر: دولت , قاضی , كیفیت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام