اسماعیلی:

دولت به هیچ عنوان فساد و تبعیض را بر نمی تابد

دولت به هیچ عنوان فساد و تبعیض را بر نمی تابد

به گزارش خبرگزاری نام رییس دفتر رییس جمهور گفت: معتقدیم بااینکه ممکنست مردم برخی کمبودها را تحمل کنند اما به هیچ عنوان تبعیض را نمی پذیرند.به گزارش خبرگزار ی مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، مراسم تکریم و معارفه رؤسای سابق و جدید دفتر بازرسی ویژه رییس جمهور با حضور رییس دفتر رییس جمهور اجرا شد.
غلامحسین اسماعیلی روز دوشنبه در مراسم تکریم سیدمحسن صادقی و معارفه حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان با تشکر از کوشش های انجام شده، به تدوین منشور ۱۲ ماده ای مبارزه با فساد و ابلاغ آن به همه وزرای کابینه اشاره نمود و اظهار داشت: پیش بینی شده بود که این منشور در مجموعه دولت متولی داشته باشد و دفتر بازرسی ویژه رییس جمهور این ماموریت را بر عهده خواهد داشت.
رئیس دفتر رییس جمهور با اشاره به توجه ویژه دولت به تقویت جایگاه و شأن دفتر بازرسی ویژه ریاست جمهوری، اظهار داشت: معتقدیم انجام ماموریت های سنگین نیازمند پشتوانه است و اگر مدیران و حاکمان از پشتوانه قوی برخوردار نباشند، چه بسا ماموریت هایشان به موفقیت کامل منتهی نشود. متأسفانه در دولت گذشته جایگاه این دفتر تنزل پیدا کرد و حتی حکم رییس آنرا رییس جمهور امضا نکرد.
اسماعیلی اضافه کرد: در دولت سیزدهم ضمن ابلاغ حکم رییس دفتر بازرسی ویژه توسط رییس جمهور، چندین اقدام دیگر همچون نمایندگی ویژه رییس جمهور در امر مبارزه با فساد و اجرای اصل ۱۲۷ قانون اساسی هم به ماموریت های رییس این دفتر اضافه شده و همه این موارد از پشتوانه مصوبه هیئت وزیران نیز برخوردارست.
وی با تجلیل از عزم و اراده قوی و روحیه جهادی حجت الاسلام والمسلمین درویشیان، اظهار داشت: امروز شخصیتی صاحب علم و تجربه و انگیزه بعنوان ریاست دفتر بازرسی ویژه رییس جمهور انتخاب شده است و می توانیم شاهد اقدامات مفیدی در این عرصه باشیم.
رئیس دفتر رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گفتمان و رویکرد های اصلی دولت سیزدهم، اظهار داشت: این دولت، شعار مردمی بودن را برگزیده و خودرا خادم مردم و جمهور می داند و در تلاش است درد و رنج مردم را علاج کند و با آنان همراهی و همدردی کرده و بین خود و مردم فاصله نیندازد.
اسماعیلی، عدالت محوری را از رویکرد های اصلی دولت دانست و اظهار داشت: قائل به شهروند درجه یک و دوم نیستیم و دولت تاکید دارد که همه برنامه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاست داخلی و خارجی دارای پیوست عدالت باشد. چونکه معتقدیم بااینکه ممکنست مردم برخی کمبودها را تحمل کنند اما به هیچ عنوان تبعیض را نمی پذیرند.
رئیس دفتر رییس جمهور اضافه کرد: کشورمان از ظرفیت های مادی و انسانی متنوع و گسترده ای برخوردار است، اما در بهره برداری و توزیع این منابع شاهد گلایه مندی های مردم هستیم و دولت نسبت به این مساله حساسیت دارد و تبعیض را بر نمی تابد و مصمم هستیم برمبنای عدالت به اصلاح امور بپردازیم.
وی با اشاره به اهتمام ویژه دولت به فسادستیزی، اظهار داشت: دولت به هیچ عنوان فساد را برنمی تابد و بر این باور است که نباید اجازه بروز فساد داده شود و فساد باید از سرمنشأ آن خشکانده شود. البته برخورد با مفسدین حتما لازم است و صورت خواهد گرفت، اما ماموریت اصلی دولت از بین بردن بستر و زمینه های بروز فساد در جامعه و به ویژه در دستگاه های دولتی است.
اسماعیلی با اشاره به این که تامین نیازمندی های جامعه و اجرای کارهای بر زمین مانده با اقدامات عادی امکان پذیر نیست، تاکید کرد: امروز نیازمند کار جهادی، انقلابی و خستگی ناپذیر هستیم.
رئیس دفتر رییس جمهور با اشاره به محورهای اصلی موفقیت در مبارزه با فساد، اظهار داشت: نخستین موضوع هوشمندسازی و استفاده از ظرفیت های سامانه های الکترونیکی است و دولت این مساله را با اولویت پیگیری خواهدنمود.
اسماعیلی اضافه کرد: شفافیت و کوشش برای حل و فصل موضوع تعارض منافع از دیگر محورهای موفقیت در روند مبارزه با فساد است که با جدیت صورت خواهد گرفت.
در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین درویشیان نیز در سخنانی نظارت و بازرسی کارآمد را از عوامل اصلی موفقیت در مبارزه با فساد دانست و اظهار داشت: حتی اگر قوانین کافی وجود داشته باشد اما بازرسی و نظارت کارآمد انجام نشود، بی شک توفیق لازم حاصل نخواهد شد.
وی یکی از مهم ترین اولویت ها و ماموریت دفتر بازرسی ویژه ریاست جمهوری را پیگیری رفع زمینه های تعارض منافع دانست و اضافه کرد: در کنار این ماموریت، موضوع شفافیت را هم با جدیت انجام خواهیم داد؛ چونکه سبب تقویت بازدارندگی و پیش گیری از وقوع فساد و نیز پاسخگویی مسئولین و مطالبه گری مردم است.
متن حکم انتصاب رییس دفتر بازرسی و نماینده ویژه رییس جمهور در امر مبارزه با فساد از طرف حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی به این شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای حسن درویشیان
نظر به اهتمام ویژه دولت به امر نظارت و بازرسی بر عملکرد ادارات و سازمان های کشور، شناسایی زمینه های فسادزا و ضرورت تحقق انضباط اداری، مالی و اقتصادی در کشور، به استناد مصوبه مورخ ۱۴۰۰، ۸.۱۲ هیئت محترم وزیران، جناب عالی که فردی متعهد، با سابقه و دارای تجارت مدیریتی باارزش در این عرصه می باشید را به سمت «رئیس دفتر بازرسی و نماینده ویژه رییس جمهور در امر مبارزه با فساد» منصوب می نمایم.
پیگیری اجرای نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی و ارتقا سلامت نظام اداری در دستگاه های دولتی و نظارت بر عملکرد آنان در این راه، شناسایی گلوگاه ها و عوامل بروز فساد و لطمه شناسی آنها و روش اجرای اصل (۴۹) قانون اساسی و جلوگیری از تعارض منافع، پیگیری تحقق شفافیت اقتصادی و تشویق گزارشگران فساد و پشتیبانی از آنها و استفاده از ظرفیت های مردمی در پیشگیری و مقابله با فساد، کوشش برای حذف دیوان سالاری زائد و فسادخیز اداری و تسهیل صدور مجوزهای قانونی، بازرسی در موضوعات، فرآیندها و مسائل ارجاعی توسط این جانب، پیگیری اصلاح روندها و زمینه های فسادزا در لایه های مختلف دولت، تلاش مجدانه برای تمهید مقدمات و اقدام برای پیشگیری، کشف و برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی با همکاری بخش های نظارتی، حراستی و بازرسی دستگاه های اجرائی و در تعامل با سایر قوا، از مهم ترین وظایف جناب عالی می باشد و در این راه کلیه دستگاه های اجرائی، وزارتخانه ها و بخش های بازرسی، حراستی و نظارتی دولت موظف به همکاری با جناب عالی خواهند بود.
امید است با اتکال به خداوند متعال و اهتمام به «عدالت محوری»، «روحیه انقلابی»، «مردم داری»، «پاکدستی و فسادستیزی»، «قانون مداری» و «مفاد عهدنامه مدیران دولت مردمی» در تحقق اهداف دولت مجدانه بکوشید.
سید ابراهیم رییس
رئیس جمهوری اسلامی ایران


منبع:

1400/08/17
21:16:22
0.0 / 5
820
تگهای خبر: ابلاغ , برنامه , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام