رئیس مرکز ملی فرش ایران کارگاه قالی بافی زندان تهران بزرگ را افتتاح نمود

رئیس مرکز ملی فرش ایران کارگاه قالی بافی زندان تهران بزرگ را افتتاح نمود

به گزارش خبرگزاری نام طی مراسمی که با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران و کارآفرینان این عرصه در زندان تهران بزرگ برگزار شد، کارگاه جدید قالیبافی راه اندازی شد تا گروه دیگری از مددجویان وارد عرصه اشتغال و حرفه آموزی شوند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از اداره کل زندان های استان تهران، علی رستمی در مراسم افتتاح کارگاه جدید قالیبافی ندامتگاه تهران بزرگ عنوان کرد: هیچ شخصی تمایل به زندانی شدن ندارد ولی گاهی افرادی بر حسب شرایطی که بروز می کند، مرتکب جرم شده، با حکم قضایی وارد می شوند، این زمان می تواند تبدیل به فرصت شود تا زندانی حرفه ای یاد بگیرد و پس از آزادی زندگی سالم در پیش گیرد.

مدیر کل زندان های استان تهران تاکید کرد: نخستین ثمره حضور در کلاس های آموزشی یا حرفه آموزی و اشتغال، نظم پذیری است، مددجویان با کنار گذاشتن سبک زندگی گذشته، بامداد زود بیدار می شوند و پس از نماز، ورزش و صرف صبحانه بر مبنای علاقه خود پا به کلاس ها یا کارگاه های مختلف می گذارند.

وی افزود: دومین نتیجه مهمی که در جهت برنامه های اصلاحی و تربیتی و آموزش مهارت های اساسی زندگی رخ می دهد، فراگیری یک حرفه و شغلی شرافتمندانه است که هم در مدت حبس علاوه بر غنی سازی این ایام، درآمدی کسب کرده و به معیشت خانواده اش کمک می نماید و هم پس از آزادی با دنبال نمودن آن حرفه، به چرخه جرم بازنمی گردد.

رستمی همینطور بیان داشت: با عدم بازگشت زندانی آزاد شده به چرخه جرم، او به شهروندی عادی تبدیل گردیده، هزینه هایی هم از دوش جامعه برداشته می شود، خانواده وی هم آرامش می یابند و زندگی جدیدی آغاز می کنند.
مقام عالی زندان های تهران تصریح نمود: تمام برنامه های سازمان زندان ها بر همین مبنا پایه ریزی شده، اما نباید برای جبران کم کاری جامعه و اصلاح و تربیت زندانیان، زندان بعنوان محل نگهداری محکوم، تنها بماند. تمام نهادها موظف به کمک برای بازآموزی اجتماعی مددجویان و پشتیبانی از آنان هستند و ما دست تمام نیکوکاران و کارآفرینان را می فشاریم.

در این مراسم، رئیس مرکز ملی فرش ایران هم اظهار داشت: بزرگترین هدف ما آموزش زندانیان است تا استادکارهای ماهری تربیت نماییم تا پس از آزادی در کارگاه های فرش کار کنند و به دیگران هم آموزش دهند.

فرحناز رافع افزود: زندان های استان تهران بعنوان پایلوت شروع و اجرای طرح در نظر گرفته شده، در مراحل بعدی دیگر استان ها زیر پوشش قرار گرفته، هنر بزرگ فرش بافی را بیشتر در زندان ها گسترش خواهیم داد.

وی اظهار داشت: مانند دیگر شاغلین در زندان ها که حقوق دریافت می کنند، برای زندانیان حاضر در طرح جدید قالیبافی هم حقوق ماهانه در نظر گرفته شده تا هم خود و هم خانواده اش از معیشت مناسب برخوردار باشد.

رافع از کارآفرینان جامعه خواست برای بازگشت سالم زندانیان به جامعه وارد میدان عمل شده، پذیرش اجتماعی و اشتغال زندانی بعد از آزادی منوط به برگه های عدم سوء پیشینه نشود.

بر اساس این گزارش، طی مراسم افتتاح کارگاه جدید قالی بافی، زهرا کمانی رئیس اداره فرش صمت استان تهران، مسؤلان اداره کل، ندامتگاه و بعضی از کارآفرینان و نیکوکاران حضور داشتند و کارگاه های دیگر این مرکز مانند خیاطی، معرق، منبت و مونتاژ گل های مصنوعی را مورد بازدید قرار دادند.

همچنین ۲۰۰ نفر از مددجویان در کارگاه جدید قالیبافی ندامتگاه تهران بزرگ از امروز کار خویش را آغاز کردند تا به گروه مددجویان شاغل این مرکز پیوسته، تا آخر سال، اشتغال هشتاد درصدی زندانیان استان محقق شود.
1400/08/11
22:53:48
0.0 / 5
1017
تگهای خبر: آموزش , برنامه , حبس , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام