علل لزوم تشکیل وزارت آب و محیط زیست از زبان محمودزاده

علل لزوم تشکیل وزارت آب و محیط زیست از زبان محمودزاده

به گزارش خبرگزاری نام یک عضو کمیسیون کشاورزی و فراکسیون محیط زیست مجلس از موافقتش با طرح تشکیل وزارت آب و محیط زیست اطلاع داد و لزوم های تشکیل این وزارت خانه را شرح داد.


جلال محمودزاده در گفتگو با ایسنا ضمن اعلام موافقتش با ماجرای تشکیل وزارت آب و محیط زیست اظهار نمود: مسائل محیط زیستی در کشور ما مغفول مانده است. در بیشتر پروژه ها، مطالعات محیط زیستی صورت نمی گیرد. متأسفانه محیط زیست، منابع طبیعی و آبی کشور ما در معرض خطر و نابودی قرار گرفته است.

سازمان حفاظت از محیط زیست، بیرون از دایره نظارتی مجلس
سازمان محیط زیست، یک سازمان زیر مجموعه ریاست جمهوری است و به همین علت تحت چشمان نظارت مجلس شورای اسلامی قرار نمی گیرد. در این سازمان مسائل و مشکلات زیادی وجود دارد که از حوزه نظارتی نمایندگان به دور است. اگر نماینده ای نکته ای در مورد سازمان مذکور داشته باشد، باید به رئیس جمهور تذکر دهد یا از رئیس جمهور سوال کند.
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس یازدهم با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست تخلفات گسترده ای در بعضی استان ها کرده است، اظهار داشت: لازمه حل مشکلات ساختاری این است که وزارت خانه ای به نام وزارت خانه محیط زیست و آب تشکیل گردد. این اتفاق مسائل محیط زیستی کشور را تحت چتر نظارتی مجلس قرار خواهد داد.
نماینده مردم مهاباد در مجلس اضافه کرد: پتروشیمی مهاباد در فاصله ۱۰ متری، مجتمع کشت و صنعت مهاباد تأسیس شده است. پرسش ایجاست که چگونه اجازه مکان یابی یک پتروشیمی در فاصله ۱۰ متری یک واحد کشت و صنعت داده می شود؟ علتش فشارهایی است به این سازمان وارد شده و سبب مشکل شده است. از این دست مسائل در همه استان ها بسیار است. مصداق بارزش ماجراهای انتقال آب است.
محمودزاده پروژه های انتقال آب را نیازمند بررسی های دقیق و تحقیقات علمی دانست و تاکید کرد: انتقال آب از یک حوزه به حوزه دیگر، بدون ارزیابی و بررسی موشکافانه، می تواند بسیار خطر آفرین باشد. متأسفانه شاهد پروژه های انتقال آب، بدون ذره ای تحقیق علمی هستیم.
وی نسبت به وضعیت سایت های پسماند ابراز نگرانی کرد و خاطرنشان کرد: در حوزه انتخابیه بنده، یک سایت پسماند زباله بدون هیچ تحقیقی درنظر گرفته شد. الان قواعد و قوانین بارگزاری رعایت نمی گردد. از این دست مسائل در کشور ما بسیار است. علت هم اینجاست که مجموعه ریاست جمهوری به خاطر مشغله کاری، وقتی برای نظارت بر سازمان محیط زیست ندارد. مجلس هم از سوی دیگر نمی تواند این سازمان را در چتر نظارتی خود قرار دهد.

تشکیل وزارت آب و محیط زیست بدون تحمیل بار مالی به دولت
رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس ضمن تاکید بر تشکیل وزارت آب و محیط زیست با نیروهای فعلی سازمان محیط زیست اظهار داشت: ما نمی خواهیم بار مالی به دولت تحمیل نماییم. ما باید بیشتر از پیش مراقب بخش محیط زیست باشیم چون که وضعیت خوبی نداریم و نسبت به نسل بعدی مسئول هستیم. ما نیازمند وزارت خانه آب و محیط زیست هستیم.
محمودزاده از مخالفت احتمالی دولت تأسیس وزارت آب و محیط زیست اطلاع داد و اظهار داشت: دولت در این خصوص به مجلس لایحه نفرستاده و احیانا نخواهد فرستاد. ما این مورد را به صورت طرح پیش خواهیم برد. این طرح هیچ بار مالی نخواهد داشت چون که نیازمند هیچ ساختمان، نیرو زیرساختی علاوه بر امکانات فعلی نیست.
این عضو فراکسیون محیط زیست مجلس در انتها در مورد مخالفت رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با طرح تشکیل وزارت آب و محیط زیست اظهار داشت: رئیس فراکسیون محیط زیست، نظر فراکسیون نیست. نظر بنده مخالف ایشان است. تعداد زیادی از اعضای فراکسیون محیط زیست، موافق تشکیل وزارت خانه هستند.1400/08/01
10:03:24
0.0 / 5
811
تگهای خبر: پروژه , دولت , سایت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام