سخنان تخت روانچی در نشست شورای امنیت

سخنان تخت روانچی در نشست شورای امنیت

به گزارش خبرگزاری نام مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنانی اظهار نمود: ایران معتقد می باشد که تنها راهکار ممکن برای احقاق حقوق اساسی مردم فلسطین، خصوصاً حق آنها بر تعیین سرنوشت، برگزاری همه پرسی، منطبق با واقعیت های تاریخی و مطابق با اصول حقوق بین الملل و با مشارکت همه مردم فلسطین همچون مسلمانان، مسیحیان و یهودیان است.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، متن این سخنان در زیر می آید:

آقای رئیس!

وضعیت فعلی در سرزمین اشغالی فلسطین نگران کننده است و تداوم این وضعیت سبب نگرانی شدید جامعه بین المللی است.

مردم فلسطین همچنان از یک اشغال وحشیانه که برای بیش از هفت دهه به طول انجامیده است، رنج می برند.

اسرائیل بعنوان یک قدرت اشغالگر، سیاست ها و اقدامات مخرب و تجاوزکارانه خود مقابل مردم فلسطین را شدت بخشیده و منجر به تلفات مردم عادی همچون کودکان شده است.

در این میان، رژیم اسرائیل به هتک حرمت مقدسات مذهبی و اسلامی ادامه داده است. مسجد الاقصی بعنوان نمونه بارز چنین تجاوزاتی، بطور مداوم هدف حملات، تحریکات و تهاجمات روزانه رژیم اسرائیل برای تسریع در اجرای طرح غیرقانونی اسرائیل در حوزه تقسیم زمانی و مکانی این حرم مطهر بوده است.

به همان اندازه، وضعیت انسانی در نوار غزه همچنان وخیم است. محاصره اقتصاد غزه را نابود و ویرانی گسترده ای به وجود آورده و بیشتر مردم را از دنیای خارج جدا کرده است.

ادامه محاصره بی رحمانه غزه مجازات جمعی انسان های بی گناه است. این جنایت مقابل بشریت شمرده می شود و تهدیدی جدی برای صلح و امنیت بین المللی است. این یک اقدام تهاجمی و وحشیانه است که همه قوانین و هنجارهای بین المللی را نقض می کند.

رژیم اسرائیل همین طور با تجاوز به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای منطقه همچون سوریه و تهدید علنی در توسل به زور مقابل حاکمیت کشورهای عضو سازمان ملل متحد، به تجاوزات و اقدامات بی ثبات کننده خود در منطقه ادامه می دهد.

بسیار تأسف بار است که شورای امنیت تا حالا نتوانسته است مسئولیت خودرا برمبنای منشور سازمان ملل متحد برای اختتام اشغال سرزمین فلسطین بر عهده بگیرد.

عدم اقدام مقابل نقض مقررات بین المللی در سرزمین اشغالی فلسطین، رژیم اسرائیل را به ادامه جنایت های فجیع خود مقابل مردم مظلوم فلسطین جسور کرده است.

ما از جامعه بین المللی، خصوصاً شورای امنیت، می خواهیم اقدامات لازم را برای اختتام دادن فوری به اشغال فلسطین توسط رژیم اسرائیل و حملات مکرر به مردم فلسطین و محاصره ظالمانه غزه، جایی که مردم در وضعیت غیرانسانی و غم انگیز زندگی رنج می برند، اتخاذ کند.

رژیم اسرائیل باید به خاطر نقض حقوق بشر بین المللی و حقوق بشردوستانه در سرزمین اشغالی فلسطین پاسخگو باشد. چنین جنایاتی نباید بدون مجازات بماند.

حل بحران فلسطین تنها در صورتی امکان پذیر است که حقوق مسلم مردم فلسطین اشغالی بطور کامل به رسمیت شناخته شده، احیا و برقرار شود.

جمهوری اسلامی ایران معتقد می باشد که تنها راهکار ممکن برای احقاق حقوق اساسی مردم فلسطین، خصوصاً حق آنها بر تعیین سرنوشت، برگزاری همه پرسی، منطبق با واقعیت های تاریخی و مطابق با اصول حقوق بین الملل و با مشارکت همه مردم فلسطین همچون مسلمانان، مسیحیان و یهودیان می باشد. چنین رفراندومی می تواند مبنای محکمی برای حل مسئله فلسطین، بازگرداندن حاکمیت مردم فلسطین و اختتام اشغالگری باشد.

و در پایان، اتهامات بی اساس نماینده رژیم اسرائیل در این جلسه مقابل کشورم را کاملاً رد و قویا محکوم می نماییم. این رژیم طبق عادت، ادعاهای بی اساس مقابل ایران مطرح می کند. حالا بار دیگر نماینده رژیم اسرائیل تلاش نموده است تا نقش قربانی را ایفا کند و توجه جامعه بین المللی را از جنایات خود مقابل مردم فلسطین در سرزمین های اشغالی منحرف نماید.

اتهامات اسرائیل در مورد برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، که ماهیت صلح آمیز آن به دفعات گوناگون بوسیله آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی و تأیید شده است، کاملاً پوچ، بی ربط و بی اساس است. بدیهی است هدف رژیم اسرائیل از این اتهامات بی اساس، پنهان کردن خطری است که تسلیحات هسته ای این رژیم برای منطقه و جامعه جهانی به وجود می آورد. جامعه بین المللی باید برای از بین بردن این تهدید، رژیم اسرائیل را وادار کند تا با کنار گذاشتن کارهای تهدید آمیز هسته ای اش، به معاهده منع اشاعه سلاح های هسته ای بپیوندد و کلیه فعالیت ها و تاسیسات هسته ای خودرا تحت نظارت جامع آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد.

نماینده این رژیم تروریستی از تریبون شورا، که مسئول اولیه حفظ صلح و امنیت بین المللی است، سوء بهره برده و آشکارا یکی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد را به استفاده از زور تهدید کرده است. این تهدید نقض فاحش حقوق بین الملل، منشور ملل متحد، خصوصاً ماده ۲ (۴) منشور است، بدین سبب باید توسط شورای امنیت رد و محکوم شود.

جمهوری اسلامی ایران برمبنای حقوق بین الملل حق ذاتی خودرا برای انجام کلیه اقدامات لازم برای حفاظت و دفاع از خود محفوظ می دارد.

منبع:

1400/07/28
10:02:04
0.0 / 5
1054
تگهای خبر: اتهام , برنامه , حكم , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام