انتقاد انگلیس از گام چهارم كاهش تعهدات برجامی ایران

انتقاد انگلیس از گام چهارم كاهش تعهدات برجامی ایران

خبرگزاری نام: وزیر امور خارجه انگلیس روز سه شنبه ادعا نمود گام چهارم كاهش تعهدات برجامی ایران، «تهدیدی مقابل امنیت ملی انگلیس» است. او از ایران خواست تا «به تعهدات خود پایبند بماند».


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، دومینیك راب، وزیر امور خارجه انگلیس روز سه شنبه در واكنش به اعلام ایران درباب اجرای گام چهارم كاهش تعهدات برجامی اظهار داشت: اقدامات اخیر ایران به وضوح توافق هسته ای را نقض می كند و تهدیدی مقابل امنیت ملی ما شمرده می شود.
ایشان سپس ادعاهای خود اضافه كرد: ما می خواهیم بوسیله گفت وگوهای سازنده جهانی راهی برای پیش رو بیابیم اما ایران باید به تعهدات خود پایبند بماند و یه پایبندی كامل خود به توافق هسته ای بازگردد.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، حسن روحانی امروز در قسمتی از سخنرانی اش در مراسم افتتاح رسمی كارخانه نوآوری آزادی با بیان آغاز گام چهارم كاهش تعهدات برجامی ایران و با اشاره به اقدامات ایران برای كاهش تعهدات برجامی خود اظهار نمود: من امروز به سازمان انرژی اتمی می گویم كه از فردا گام چهارم كاهش تعهدات برجامی را بردارد. البته پیشاپیش به ۱+۴ اعلام می كنم كه فعالیت ما با نظارت آژانس انرژی اتمی خواهد بود. گام چهارم ما مانند سه گام دیگر قابل بازگشت است و اگر آنها به تعهدات خود در اول ژانویه ۲۰۱۷ بازگردند ما هم به این تاریخ برمی گردیم.
وی افزود: طبق برجام ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو داریم كه قرار بود آنها بچرخند اما به آنها گاز تزریق نكنیم اما از فردا گازدهی را در فردو آغاز می نماییم. ما حساسیت های طرف مقابل را می دانیم و همین طور می دانیم كه ممكنست آنها سروصدا كنند اما هر وقت آنها به تعهدات خود عمل كردند این گام ما قابل بازگشت خواهد بود.
كاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در وین اعلام نمود: بعد از اعلام رئیس جمهوری و دستور ایشان به سازمان انرژی اتمی برای آغاز گازدهی در تاسیسات فردو این مراتب طی نامه ای به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی رسید.
وی ادامه داد: در این نامه تصریح شده است كه جمهوری اسلامی ایران از روز چهارشنبه گازدهی اورانیوم UF6 را در سایت فردو آغاز خواهدنمود و از آژانس درخواست شده است كه تا بازرسان برای نظارت بر این پروسه در ساعت مشخص شده در این تاسیسات حضور داشته باشند.
دمیتری پسكوف سخنگوی كاخ ریاست جمهوری روسیه (كرملین) امروز (سه شنبه) بعد از آنكه ایران اعلام نمود گام چهارم برای كاهش اجرای تعهداتش در برجام را اجرایی می كند، اظهار داشت: روسیه نگرانی های تهران نسبت به تحریم ها را درك می كند اما ما اقدام ایران (درخصوص برجام) را نیز نگران كننده می دانیم.
پسكوف اشاره كرد: ما از نگرانی های ایران، باتوجه به سابقه برخی كشورها و تحریم های غیرقانونی و غیر قابل قبول (آمریكا) مقابل ایران باخبر هستیم اما بطور همزمان، تحولات پیرامون این وضعیت را با نگرانی دنبال می نماییم چونكه نابودی توافق جامع هسته ای هیچ نتیجه خوبی به دنبال نخواهد داشت.
اتحادیه اروپا نیز روز سه شنبه (امروز) نسبت به اعلام جدید ایران برای برداشتن گام جدید در امتداد كاهش تعهدات برجامی اش ابراز نگرانی كرد. این اتحادیه همین طور خواهان بازگشت كامل ایران به تعهداتش در توافق هسته ای 2015 شد.
سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه امروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران به تصمیم ایران برای آغاز اجرای گام چهارم كاهش تعهداتش در برجام واكنش نشان داد.
وی اظهار داشت: اطلاعیه ایران در روز پنجم نوامبر برای افزایش ظرفیت غنی سازی اش خلاف توافق وین است كه به سختی فعالیت ها در این زمینه را محدود می كند. ما و شركای مان در انتظار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اطلاعیه ها و اقدامات ایران هستیم.
منبع:

1398/08/14
23:24:54
5.0 / 5
4770
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام