ممنوعیت سفر عربستانی ها به ایران برداشته می شود؟

ممنوعیت سفر عربستانی ها به ایران برداشته می شود؟

خبرگزاری نام: همزمان با ادامه مذاکرات عربستان و ایران و توافق هایی برای بازگشایی کنسولگری های دو کشور، گمانه زنی هایی درباره رفع ممنوعیت سفر شهروندان عربستانی به ایران بعد از پنج سال، مطرح گردیده است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، سال ۲۰۱۶ بعد از تعرض به سفارت عربستان، دولت این کشور سفارتخانه و کنسولگری خودرا در ایران تعطیل و سفر شهروندانش را نیز ممنوع کرد. در همان سال، مدیرکل اداره گذرنامه عربستان به اتباع این کشور هشدار داد: «بدون مجوز این اداره، شهروندان عربستانی حق سفر به یمن، سوریه، اراضی اشغالی تحت کنترل رژیم صهیونیستی، تایلند و ایران را ندارند.»
این هشدارها زمانی جدی تر شد که همراه با آن، وزارت امور خارجه عربستان اخطار داد: «عبور از کشور سوم برای رسیدن به کشورهای ممنوعه، یا داشتن مُهر ورود و خروج این شش کشور، «جرم» است.»
عربستان این ممنوعیت را متوجه شهروندان کویت، امارات، بحرین و دیگر کشورهای عربی هم پیمان با خود نیز دانست.
آمار دقیقی از میزان هزینه کرد گردشگران عربستانی و دیگر کشورهای عربی در ایران وجود ندارد، اما برخی مطالعات، شهروندان این کشورها را همچون گردشگران ولخرج معرفی کرده است. در نتیجه، اجرای آن فرمان، صنعت گردشگری ایران را تحت تاثیر قرار داد، چنان که در سالهای بعد، هتلداران شهر مشهد که یکی از اصلی ترین مقاصد این دسته از گردشگران بودند، معترف شدند خسارت مالی سنگینی را به سبب توقف سفر شهروندان کشورهای عربی خصوصاً عربستانی ها متحمل شده اند و رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی هم از به فروش گذاشته شدن ۷۰ هتل در شهر مشهد آگاهی داد. در آن سال ها، خیلی از سرمایه گذاری ها خصوصاً در ساخت هتل که شرکای عربی داشت نیز متوقف گردید.
محمد قانعی از اتحادیه هتلداران خراسان رضوی، یک سال بعد از ماجرای سفارت عربستان و ممنوعیت سفر شهروندان این کشور به ایران اظهار داشته بود: هتل های لوکس این شهر بیشترین خسارت مالی را از این جریان متحمل شدند. هتل های لوکسی که در جریان سرمایه گذاری های سالهای ۹۲ تا ۹۵ به شهر مشهد اضافه شده بودند، هتل هایی با تزئینات و خدمات متناسب با سلیقه گردشگران عرب که بعد از تهدیدهای عربستان از رونق افتادند.
او همین طور اظهار داشته بود: قبل از قطع روابط تهران و ریاض و تیره شدن فضای سیاسی میان ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس، مشهد هر سال میزبان حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار توریست از کشورهای عربی بود و شرکت های بحرینی و عربستانی بیش از ۱۰ هتل ۴ و ۵ ستاره را بصورت سالانه در مشهد اجاره می کردند.
بنا به اظهارات مسؤولان گردشگری نیز ایران از سال ۱۳۹۵ به بعد حدود ۵۰ درصد از بازار گردشگری کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس را از دست داده بود و در سال هایی شمار سفر گردشگران عربستانی به ایران نیز صفر شده بود.
گردشگران عربستانی که بیشتر شیعیان این کشور به شمار می آیند در تمام این سال ها از مسیر کشور سوم برای سفر به ایران بهره برده اند، چون پرواز مستقیمی بین ایران و عربستان برقرار نبوده است. با وجود این، دولت عربستان همچنان بر اجرای فرمان ممنوعیتِ سفر، پابرجا مانده است.
در سال ۱۳۹۸ همزمان با مذاکرات حج بین ایران و عربستان، نماینده کشورمان، این انتظار را بیان کرد که قوانین و ضوابط سختگیرانه عربستان برای سفر زوار، سیاحان و گردشگران این کشور به ایران لغو شود.» این مساله در جریان مذاکرات دیپلماتیک ایران و عربستان نیز از طرف وزارت امور خارجه ایران بار دیگر مطرح و پیگیری شده است و انتظار می رود در صورت بازگشایی کنسولگری ایران و عربستان که از سال ۱۳۹۵ در دو کشور تعطیل شده است، نه فقط عمره برای ایرانیها از سر گرفته شود که فرمان ممنوعیت سفر شهروندان عربستانی به ایران و جرمی که از این سفر متوجه آنها شده است، ملغی شود.
منبع:

1400/07/25
08:52:38
0.0 / 5
711
تگهای خبر: خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام