در دیدار سردار جلالی و شهردار تهران مطرح شد؛

طرح جامع پدافند غیرعامل شهر تهران نهایی می شود

طرح جامع پدافند غیرعامل شهر تهران نهایی می شود

به گزارش خبرگزاری نام رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اهمیت احصای یک تصویر روشن از دارایی ها، تهدیدات و لطمه پذیری ها در شهر تهران، اظهار داشت: طرح جامع پدافند غیرعامل شهر تهران نهایی می شود.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، سردار غلامرضا جلالی در دیدار با علیرضا زاکانی، شهردار تهران با اشاره به اینکه امروز جمعیت در مناطق شهری افزایش شایان توجهی یافته و هر روز نیز بر حجم آن اضافه می شود، عنوان کرد: باتوجه به این افزایش جمعیت و به دنبال آن انباشت دارایی ها و زیرساخت های حساس، حیاتی و مهم در شهرها، تامین امنیت شهرها و تقویت تاب آوری و پایداری زیر ساخت های شهری برای تداوم خدمت رسانی به شهروندان در جهت ارتقای کیفیت زیستی شهرنشینی خصوصاً در مواقع بحران، اهمیتی دوچندان یافته است.
وی افزود: با درک این موضوع، اهمیت رعایت ضوابط و الزامات پدافند غیرعامل در شهرها خصوصاً در شهری مانند تهران، به جهت جایگاه ویژه سیاسی، اجتماعی، ملی و بین المللی بیش از پیش است.
طرح جامع پدافند غیرعامل شهر تهران نهایی می شود
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تکیه بر اهمیت احصای یک تصویر روشن از دارایی ها، تهدیدات و لطمه پذیری ها در شهر تهران، اشاره کرد: دستیابی به چنین ارزیابی منوط به تکمیل مطالعات پدافند غیرعامل شهر تهران است که باتوجه به پیشرفت ۸۰ درصدی مطالعات آن باید در اسرع وقت تکمیل شده و به سرانجام برسد.
دومنظوره سازی بوستان های حاشیه تهران برای ارتقای آمادگی پایتخت در وضعیت اضطراری
سردار جلالی ضمن اشاره به لزوم تهیه طرح واکنش اضطراری برای شهر تهران، تصریح کرد: امروزه همه کلانشهرها خصوصاً در کشورهای توسعه یافته در مقابل بحران ها و مخاطرات احتمالی از طرح های انتقال جمعیت برخوردار می باشند که نمونه آنها را بارها در تخلیه شهرهای آمریکا در مواقع وقوع طوفان ها دیده ایم. پس کلانشهر تهران نیز باید شرایط اسکان اضطراری حداقل سه میلیون نفر از جمعیت خودرا در شعاع ۶۰ کیلومتری فراهم آورد که در این میان استفاده دو منظوره از فضاهای باز شهری در پارک ها و بوستانها، یک راهبرد اساسی است.
اهمیت حفاظت از تاسیسات زیرسطحی و کانالهای مشترک انرژی شهری
وی در بخش دیگری از این جلسه ضمن اشاره به اهمیت حفاظت از تاسیسات زیرسطحی و کانالهای مشترک انرژی در شهرها اشاره کرد: اقدامات انجام شده در شهرهای مشهد، اصفهان و همین طور برخی بزرگراه های تهران، نمونه های خوب و موفقی در حوزه حفاظت از این زیرساخت ها است که باید توسعه آن در دستور کار قرار گیرد.
توسعه هوشمندسازی تهران با رعایت الزامات پدافند غیرعامل
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ضمن اشاره به توسعه هوشمندسازی شهرها در جهان و حرکت به سمت شهرهای هوشمند، تصریح کرد: به مدد فناوری، شهرهای هوشمند به افزایش رفاه و کیفیت زندگی کمک شایان توجهی خواهند داشت، ولی باید در کنار فرصت ها به تهدیدات آن نیز اشراف داشت. تهدیدات سایبری و خطر نفوذ و اشراف قسمتی از موارد است که باید به آن توجه جدی داشت.

تهیه طرح پاسخ به حوادث در مجتمع های بزرگ مقیاس
سردار جلالی افزود: باتوجه به توسعه و گسترش مجتمع های بزرگ مقیاس تجاری، مسکونی و اداری در شهر تهران، تهیه طرح پاسخ به حوادث در ابتدای طراحی تا بهره برداری از آنها باید در دستور کار قرار گیرد.

وی همین طور ضمن اشاره به ظهور و بروز تهدیدات نوین (CBRNE) در شهرها بر اهمیت آمادگی و تجهیز مدیریت شهری برای مقابله با چنین حوادث و بحران هایی اصرار کرد و اضافه کرد: در این حوزه، تجهیزات مقابله با حوادث زیستی، شیمیایی و پرتویی در اختیار ۵ ایستگاه آتش نشانی در تهران قرار گرفته است که امیدواریم این روند، تا دستیابی به سطح قابل قبول تعداد ایستگاه های مجهز ادامه یابد.
تهران برای مدیریت بحران نیازمند فرماندهی واحد شهری است
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تکیه بر اهمیت وجود فرمانده واحد شهری در بحث دفاع غیرنظامی در شهرها، متذکر شد: باید برای اداره یک حادثه در یک شهر، از جایگاهی قویتر از مدیریت استفاده نماییم که همان فرماندهی است. از همین رو ما در سند پدافند شهری، فرمانده واحد را برای مقابله با حوادث و تهدیدات در نظر گرفته ایم و زیرساخت های حیاتی شهری نیز باید از یک مرکز واحد کنترل و فرماندهی شوند.
وی افزود: تحقق این امر نیازمند تفویض اختیار به شهردار تهران از طرف وزیر کشور است که امیدواریم این امر در دستور کار ویژه شهردار تهران قرار گرفته و در هیئت دولت مطرح و به حصول نتیجه منجر شود.
ابلاغ ساختار پدافند غیرعامل در شهرداری تهران
بحث ایجاد ساختار پدافند غیرعامل در شهرداری که از طرف شهردار سابق تهران ابلاغ گردیده است نیز از دیگر موضوعات یاد شده در دیدار بود که شهردار تهران بر اهمیت توجه به موضوع پدافند غیرعامل باتوجه به حوزه تخصصی هریک از معاونین مدیریت شهری تهران اصرار کرد.
زاکانی همین طور به تشریح اقدامات شهرداری تهران جهت استفاده دو منظوره از بوستانهای شهری و اراضی جنگلی حریم تهران پرداخت و اظهار داشت: توجه ویژه به سازمان فناوری اطلاعات شهر تهران و یکپارچه سازی آن در شهرداری را در دستور کار قرار داده ایم.
توانمندسازی مردم خصوصاً در مراکز مسکونی، تجاری خصوصاً در مناطق لطمه پذیر همچون دیگر تاکیدات شهردار تهران در این نشست بود.


منبع:

1400/07/17
11:40:03
0.0 / 5
962
تگهای خبر: ابلاغ , دولت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام