معاون اول قوه قضائیه:

از كسانی كه آگاهانه یا نااگاهانه با دشمن همدستی كنند نمی گذریم

از كسانی كه آگاهانه یا نااگاهانه با دشمن همدستی كنند نمی گذریم

به گزارش خبرگزاری نام معاون اول قوه قضائیه اظهار داشت: اگر كسانی بخواهند با دشمن آگاهانه یا ناآگاهانه همدستی كنند و عزت اسلام، نظام و شهدا را به بیگانگان واگذار كنند بدانند در حافظه مردم و قوه قضائیه باقی می مانند و با آنها در آینده برخورد خواهد شد چونكه مردم، قانون و دستگاه قضایی از آنها نمی گذرند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در مراسم تودیع و معارفه رئیس كل دادگستری استان با تسلیت ایام عزاداری شهادت امام حسین (ع) و گرامیداشت یاد شهدای 17 شهریور، اظهار نمود: این جلسه تشكیل شده به پاس تقدیر و تشكر از دو مدیر خدوم و دلسوز، نیازی به توصیف و تعریف از آقایان نیست چونكه شما بهتر از من آقای بدری را می شناسید كه تقریباً ۹ سال در سمت رئیس كل دادگستری انجام وظیفه كردند، انسانی دلسوز، خیرخواه و دنبال این بودند آنچه به نفع ملت و نظام و انقلاب است را انجام دهند.

محسنی اژه ای با اشاره به اینكه من شهادت می دهم آنچه در وسع آقای بدری بود در لرستان انجام دادند و خداوند متعال به همه مدیران خدوم توفیق دهد، اظهار داشت: آرزو دارم در مسئولیت بعدی خود در قوه قضائیه توفیقات مختلفی داشته باشند.

وی افزود: آقای رزم نیز هم در امر قضا و مدیریت كار كرده اند؛ در مسائل مردم و حكومت و نظارت ها مسئولیت داشته اند كه برای وی نیز آرزوی توفیق دارم.

معاون اول قوه قضائیه بیان كرد: یكی از وظایف مهم حكومت اسلامی ایجاد و تحقق عدل و گسترش عدالت بوده و البته این مهم نیز از ماموریت های اصلی انبیا و اولیای الهی بوده است.

وی با اشاره به اینكه آنچه در تحقق عدالت مؤثر بوده مسئله امربه معروف و نهی از منكر است، بیان كرد: امام حسین (ع) هر آنچه در طبق اخلاص داشت تقدیم كرد برای امربه معروف، از جان عزیزان و یاوران و طفل شیرخواره خود مایه گذاشتند به جهت اینكه معروف ها را احیاء كنند و از منكرات و منكر بزرگی كه در آن مقطع بود جلوگیری نمایند.

محسنی اژه ای با تاكید بر اینكه هدف نظام الهی و نظام مقدس جمهوری اسلامی قسط و عدل است و اگر می خواهیم این مهم محقق شود باید همه ما آمران به معروف و ناهیان از منكر شویم، بیان كرد: قوه قضائیه امروز مصمم است قاطعانه و بدون تبعیض با انواع و اقسام فساد خصوصاً فساد اقتصادی مبارزه كند، به همین میزان از آمران به معروف حمایت می كند و خودش هم جزو آمران به مشهور است.

وی اصل نظام اسلامی را همچون معروف ها دانست و با اشاره به اینكه حفظ نظام اسلامی بر همه ما واجب است و هركس به هر میزانی با زبان، قلم و قدم خود در فضای مجازی و دیجیتال و عمومی به این نظام مقدس كه مرهون خون همه شهداست خیانت كند با او برخورد می نماییم، عنوان كرد: این انقلاب شعبه ای است از انقلاب حسین (ع) و چنانچه كسی بخواهد به آن خدشه ای وارد كند اجازه نخواهیم داد.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینكه یكی از منكرهای بزرگ این است كه بخواهیم همانطور كه یزید خواست محور حق را از جای خود منحرف و بجای آن یك فرد فاسد را بجای امیرالمؤمنین به مردم ارائه كند، كسانی بخواهند با چهره نفاق یا چهره ظاهری به نظام خیانت كنند، به همه واجب است كه از این منكر جلوگیری نمایند، تاكید كرد: كسانی می خواهند با ترفندهایی ارزش های این نظام و اسلام را جور دیگری به مردم عرضه كنند.

محسنی اژه ای با تاكید بر اینكه امروز اگر كسانی آگاهانه یا ناآگاهانه عزت و اقتدار مردم و كشور را به بیگانگان بفروشند بر همگان واجب است از این مهم جلوگیری نمایند، اشاره كرد: اگر با آگهی دادن عمل نكردند، وارد میدان شوید.

وی ادامه داد: اگر كسانی بخواهند با دشمن آگاهانه یا ناآگاهانه همدستی كنند و عزت اسلام، نظام و شهدا را به بیگانگان واگذار كنند بدانند در حافظه مردم و قوه قضائیه باقی می مانند و با آنها در آینده برخورد خواهد شد چونكه مردم، قانون و دستگاه قضایی از آنها نمی گذرند.

معاون اول قوه قضائیه در ادامه با اشاره به اینكه چند مسئله به ظاهر جزئی اما به نظر خودم مهم را بیان می كنم، اظهار داشت: امروز تعداد زیادی از نفرات در این سالن حضور دارند، از این مقدار نفر ساعتی كه در اینجا مصرف شده باید استفاده بهینه برای خدمت به مردم و كشور نماییم و نباید اینجا بنشینیم تنها از یكدیگر تعریف نماییم.

وی بیان كرد: انتظار داشتم كسانی بیایند و مشكلات استان را تشریح و راهكار پیشنهاد دهند.

این مقام مسئول با اشاره به اینكه امیدوارم در آینده بتوانیم از چنین جلساتی بهره بیشتری ببریم، اظهار داشت: در جلسه بامداد در ایلام كه تودیع و معارفه آقای رزم و دهقانی بود همین مسائل را متذكر شدم. چه در دستگاه قضائی و غیرقضایی باید به بیت المال اهمیت دهیم و در جهت خرج بیت المال عنایت داشته باشیم. حفظ بیت المال به معنای اعم (خاك، وقت، معدن و...) باید مورد اهتمام قرار گیرد، چون بیت المال همیشه مقدس است.

معاون اول قوه قضائیه با تاكید بر اینكه باید همیشه نسبت به بیت المال اهتمام داشته باشیم و نسبت به هزینه كرد بیت المال بیش ازپیش دقت نماییم، اضافه كرد: من با فرهنگ این استان كمتر آشنا هستم، این برداشت من را بگذارید پای كم اطلاعی، اما در خیابان می آمدم دیدم برای تودیع و معارفه امروز خیلی بنر زده اید، این ها عزت و بزرگی نمی آورد.

محسنی اژه ای با اشاره به اینكه شاید بی اطلاعی یا كم اطلاعی من باشد، اما در خیابان دیدم بنرهای بسیار بزرگ زده اند كه نمی دانم چقدر هزینه دارد، اظهار داشت: آیا این از جیب خودتان هزینه شده یا از جیب بیت المال؟ یك جاهایی زیر بنر نوشته است روابط عمومی دادگستری، شهرداری و… باید در هزینه بیت المال دقت شود.

وی با اشاره به اینكه نكته بعدی كه امكان دارد كوچك باشد اما من در همین جلسه می دیدم بعضی از افرادی كه شئون جلسه را رعایت نكرده اند، اشاره كرد: امكان دارد كسی بگوید چیزی نیست چهارتا تار مو پیداست، آن عزیز عكاسی كه من برایش احترام قائلم در این نشست در جلوی همه ما مدیران، قضات، كارمندان، روحانیون، استاندار موهایش پیداست، چرا؟ آیا هیچ كدام از ما این را حلال می دانیم؟ هیچ فتوایی این را حلال نكرده است؟

معاون اول قوه قضائیه افزود: آن خانم محترمه اول خودش باید رعایت كند، بعد ما باید تذكر بدهیم. آنها الآن دارند به من بد نگاه می كنند و در دلشان چیزی به من می گویند، حرفی نیست، پس چرا ما از امربه معروف سخن می گوییم؟ اگر كسی فتوا داده باشد حلال است حرفی نیست؛ اما هیچ كس این را حلال نمی داند.

محسنی اژه ای اظهار داشت: شأن جلسات را رعایت نماییم و تذكر بدهیم. این تذكرها بی تأثیر نیست.

ایشان سپس با اشاره به اینكه امروز قوه قضائیه عزم خودرا جزم كرده، تأثیرگذاری هم داشته و مردم به حق امیدوار شده اند كه با فساد با قاطعیت برخورد می شود، افزود: از مردم و مدیران و نیروهای اطلاعاتی و انتظامی، علما، مدیران اجرایی و … خواهش می كنم همه دست به دست هم دهیم از فضایی كه به وجود آمده حداكثر استفاده را در مبارزه با فساد و اصلاح ساختارها ببریم.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینكه اگر زمانی بگذرد و مردم ببینند آنچه انتظار داشتند انجام نشد بدتر از قبل می شود، پس ازاین فرصت پیش آمده استفاده گردد و آنچه مورد انتظار مردم است یعنی مبارزه قاطع و بدون تبعیض با فساد محقق شود، اظهار داشت: اگر نسبت به مدیری، فردی و یا هر دستگاهی اطلاعاتی دهید ضبط و دنبال می شود، لكن امكان دارد نتیجه آن زمان بر باشد، اما تردید نكنید كه بررسی خواهد شد.

محسنی اژه ای با اشاره به اینكه مردم به دستگاه قضائی، اطلاعاتی و امنیتی منكرها را اطلاع دهند و معروف ها را ترویج دهند، اگر اشكال و ایرادی از قوه قضائیه می بینید منعكس كنید، تصریح كرد: مركز گویای ۱۲۹ داریم، بوسیله وب و تلفن گویا می توان اطلاع داد، مواردی كه می بینید مستدل و منطقی اطلاع دهید. همه در برای كمك به مردم دست به دست هم دهیم.

وی با اشاره به اینكه همه مردم كشور ما ازجمله لرستان كه استانی شیعه و محب محمد و آل محمد (ص) هستند و در میدان ها مختلف برای كشور امتحان پس داده اند و حقیقتاً شایسته خدمت هستند، مطرح كرد: همه ما افتخار می‎كنیم كه خادم ملت باشیم و بتوانیم گره ای از كار مردم باز نماییم.

محسنی اژه ای بیان كرد: خواهش من از آقای رزم رئیس كل جدید دادگستری لرستان این است كه همراه با دستگاه های دیگر بنشیند همفكری كنید و مشكلات مردم در حوزه های (كشاورزی، زمین، زیست محیطی، بانكی و اجتماعی) را ببینید و مشخص كنید اول در مقام اصلاح و رفع مشكلات باشیم و چنانچه كسی مقصر بود به دنبالش باشیم.

وی اظهار داشت: با همفكری و مشورت با یكدیگر و هم افزایی همه نیروها می توانیم بیشتر از 70 تا 80 درصد مشكلات مردم را مرتفع سازیم.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینكه پیشگیری مقدم بر درمان است، عنوان كرد: البته این پیشگیری را یك دستگاه نمی تواند انجام دهد و همه باهم باید تلاش نماییم.

محسنی اژه ای اشاره كرد: در یك استانی كه بیشتر از 6000 شهید تقدیم انقلاب كرده انصاف است در طول چند ماه اخیر قتل عمد در این استان واقع شود؟ همه ما باید خودمان را مسئول بدانیم، می دانید یك قتل چقدر تبعات دارد؟ نیروی انتظامی، سپاه عزیز و قوه قضائیه دست به دست هم دهیم آن هایی كه قابل اصلاح، ارشاد و هدایت نیستند را پیدا نماییم و مجازات نماییم، نگذاریم آرامش مردم را بر هم بزنند، آن هایی كه قابل تنبیه هستند هم تنبیه نماییم. درگیری ها و مشكلات و نزاع ها را به صلح و سازش ختم نماییم، خیروبركتی كه در صلح است در پروسه دادرسی دستگاه قضایی نیست.

به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، در این مراسم «محمد رزم» بعنوان رئیس كل دادگستری لرستان معرفی و از تلاش های چندساله «جعفر بدری» تقدیر گردید.

منبع:

1398/06/17
01:36:07
5.0 / 5
4997
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام