رئیس قوه قضاییه:

باید نوآوری هایی در عرصه کار و خدمت داشته باشیم

باید نوآوری هایی در عرصه کار و خدمت داشته باشیم

به گزارش خبرگزاری نام رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: علاوه بر داشتن نیروی انسانی کاردان و با انگیزه و با روحیه جهادی باید حتما نسبت به گذشته نوآوری هایی در عرصه کار و خدمت داشته باشیم و با همان ساز و کارها و ابزار مرسوم و متعارف تحول اساسی ایجاد نمی گردد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای بامداد امروز پنجشنبه (۲۵ شهریور ماه) در بیستمین همایش سراسری دادستان های عمومی، انقلاب، نظامی و ویژه روحانیت که به منظور بررسی راهکارهای اساسی تحول و تعالی در دادسراها برگزار شد، عنوان کرد: امروز نه تنها مردم متدین و متعهد و انقلابی ما، بلکه مردم جهان بیشتر از همیشه تشنه عدالت هستند و عدالت را مطالبه می کنند.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: این مطالبه راه را برای تحقق و گسترش عدالت که از وظایف مهم نظام اسلامی ما و قوه قضاییه است هموارتر و البته مسئولیت منادیان عدالت را خیلی سخت تر و سنگین تر می کند.

محسنی اژه ای علت سخت تر و سنگین تر شدن مسئولیت منادیان عدالت در شرایط فعلی را تلاشهای کسانی دانست که به تشنگان عدالت، به جای عرضه عدالت سراب آنرا پیشنهاد می کنند و عدالت را بگونه ای تفسیر می کنند که سبب اختلال و تأخیر در دستیابی به عدالت می شود.

رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به لزوم تحول و تعالی بعنوان نیاز امروز دستگاه قضا به تبیین الزامات و ارکان این تحول و تعالی پرداخت و مهم ترین عامل را نیروی انسانی مستعد و باانگیزه و کارآمد و با انرژی معرفی نمود.

محسنی اژه ای اضافه کرد: علاوه بر داشتن نیروی انسانی کاردان و با انگیزه و با روحیه جهادی باید حتما نسبت به گذشته نوآوری هایی در عرصه کار و خدمت داشته باشیم و با همان ساز و کارها و ابزار مرسوم و متعارف تحول اساسی ایجاد نمی گردد.

وی تاکید کرد: باید به صورت مستمر صدمه ها را رصد و برای حل آن ها تلاش نماییم چون که تحول یک امر ثابت نیست که با یک اقدام بگوییم انجام شده و آخر یافته بلکه باید متناسب با اقتضائات زمان در این راه با شتاب بیشتر حرکت نماییم.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: برای تحول و تعالی شناخت و بصیرت، تلاش مجاهدانه، همدلی و همکاری و هم افزایی و استفاده از همه ظرفیت ها باید مورد توجه قرار گیرد و در نبود هر یک از این عناصر بخشی از کار زمین می ماند.

محسنی اژه ای اضافه کرد: در این شرایط که مردم مطالبه گر عدالت هستند و رفع تبعیض مطالبه است، همه دستگاه ها موظف به تحقق عدالت هستند، اما وظیفه عدلیه بعنوان نماد بروز و ظهور عدالت سنگین تر است.

وی تاکید کرد: اگر می خواهیم ظالمین و متعدیان به حقوق مردم و جامعه و حقوق عامه را سر جای خود بنشانیم هم باید خودمان حقیقتاً عامل به اوامر الهی و ناهی منکرات باشیم و هم حامی آمران به معروف و ناهیان از منکر.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: برای آنکه سهم خویش را در تحقق عدالت به درستی بپردازیم باید مردم رابه خوبی بشناسیم و مسائل آنها را مورد توجه قرار دهیم و خوب و بد را دقیق تشخیص دهیم و به شکل جدی در خدمت مردم بخصوص کسانی باشیم که حقی از آنها تضییع شده و مورد تعدی قرار گرفتند.

محسنی اژه ای اضافه کرد: قوه قضاییه باید ملجا و پناهگاه همگان باشد و اگر کسی احساس کرد که مورد ظلم قرار گرفته و برای تظلم خواهی به عدلیه مراجعه نموده باید بیشتر از همه مورد توجه قرار گیرد و برای استیفای حق و رفع ظلم از او تلاش نماییم.

وی افزود: اگر جایی به حقوق عامه دست اندازی شد با قاطعیت باید عمل نماییم و در این میان دادستان ها بعنوان مدعی العموم نقش پررنگ و سنگینی دارند و باید روز به روز با حساسیت بیشتری به وظیفه شان عمل کنند.

رئیس قوه قضاییه یکی از مهم ترین مسائل در شرایط کنونی را افزایش اعتماد عمومی و امیدبخشی به آحاد مردم بخصوص جوانان عنوان نمود و اظهار داشت که تحقق این دو مساله نیازمند کارآمدی و اقدامات عالمانه و توجه به خواسته های به حق مردم و مشارکت دادن آنها در سرنوشت خودشان و استفاده از ظرفیت های مردمی و برای رفع مشکلات است.

محسنی اژه ای اضافه کرد: اگر شناخت درستی از شرایط کشور و اولویت ها نداشته باشیم و کار عالمانه انجام ندهیم و از نیروهای توانمند و باانگیزه به خوبی بهره نبریم و مردم را در سرنوشت خویش مشارکت ندهیم و از آنها برای رفع مشکلات کمک نگیریم امید و پیشرفت حاصل نمی گردد.

وی تصریح کرد: که دشمن در نقطه مقابل این حرکت با تمام نیروی خود وارد میدان شده و جنود شیطان هم در چارچوب های مختلف به صحنه آمده تا مردم را ناامید کند و به آنها بگوید که این ساختارها و سازکارها کارآمد نیست و مسئولین از مردم جدا هستند و آنگونه که باید و شاید به فکر مردم نیستند.

محسنی اژه ای تصریح کرد که وظیفه همه مسؤلان در مقابل این تهدیدات و اقدامات دشمن در گام اول آگاهی بخشی نسبت به اقدامات دشمن است و در گام دوم باید با بصیرت اولویت ها تشخیص داد و با همت مضاعف در جهت رفع مشکلات مردم به تأمین معیشت آنها و بهبود وضعیت اقتصادی گام برداشت.

وی در همین راستا پشتیبانی از تولید و فعالان اقتصادی و مبارزه با فساد و مفسدین و رانت خوارن و انحصارگران و برخورد با تبعیض ها و حذف بسترها و گلوگاه های فسادزا را در جهت وتغییر وضعیت موجود به نفع مردم و گره گشایی از کار آنها مورد تاکید قرار داد.

رئیس دستگاه قضا اظهار داشت که قوه قضاییه علاوه بر برخورد جدی با مفسدین و کسانی که در این شرایط حساس کالاهای مورد نیاز مردم را احتکار کرده و با قیمت گزاف عرضه می کنند و باعث اثرگذاری فشارهای دشمن می شوند و همینطور پیشگیری از قاچاق، دولت را در رفع موانع تولید، شناسایی و معرفی صدمه ها در جهت اصلاح قوانین و حذف بسترهای فسادزا یاری می دهد.

محسنی اژه ای در عین حال این نکته را هم متذکر شد که دولت باید نظارت های درونی را در جهت مقابله با فساد در سیستم اجرایی تقویت کند و اضافه کرد: حراست ها و بازرسی دستگاه ها باید بیشتر از پیش فعال شوند و بگونه ای حسابرسی کنند و سامانه ها را فعال نمایند تا با ایجاد شفافیت امکان فساد و تکرار برخی مسائل گذشته وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد که دستگاه قضایی هم با ایجاد تحول در راه تعالی و با نیروهای کارآمد و دارای روحیه جهادی و انقلابی و پاک و متدین در برخورد با مصادیق فساد در کنار دولت خواهد ایستاد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش به راهکارهای اساسی تحول و تعالی در دادسراها پرداخت و ضمن اشاره به سختی کار دادستان ها و دادسراها، از آنها بعنوان کسانی یاد کرد که در صف اول تحقق عدالت، مبارزه با جرائم و مقابله با ظالمان و قانون شکنان و متعدیان به حقوق مردم قرار دارند.

محسنی اژه ای اظهار داشت: کسانی که به دادیاران و بازجو ها و دادستان ها و مسؤلان اجرای احکام رجوع می کنند یا مورد ظلم قرار گرفته اند و یا متهمانی هستند که از یک سوی دعوا بعنوان مجرم شناخته می شوند و شاکی انتظار برخورد قاطع و بازدارنده با این افراد را دارد.

وی افزود: نوع کار دادسراها و حجم کار آنها بسیار زیاد است و کسانی که به شعب دادیاری رجوع می کنند به علت تألماتی که دارند اصرار و انتظار سرعت عمل در رسیدگی به کارشان را دارند و میزان مراجعات و پرونده ها در این مراکز بسیار بالاست.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به بیان اعلام دستوراتی خطاب به دادیاران و بازجو ها و قضات پرداخت و از آنها خواست که در گام اول در رویارویی با مراجعان خود قرار متناسب صادر کنند و تا آنجایی که مقدور است و لازم نیست از صدور قرار بازداشت موقت پرهیز کنند.

محسنی اژه ای اضافه کرد: آنجایی که قانون اجبار کرده و قاضی تشخیص می دهد باید قرار بازداشت موقت صادر شود به قانون عمل کنید، اما اگر نیازی به چنین قراری نبود از صدور آن خودداری کنید چون که علاوه بر عوارض برای جامعه و خانواده و خود متهم سبب مشکلاتی برای دستگاه قضا هم می شود.

وی درباره قرارهای منجر به بازداشت هم تاکید کرد که حدالامکان بگونه ای عمل شود که با تأمین قرار از جانب متهم یا اطرافیان بلافاصله دستور رفع بازداشت صادر شود.

محسنی اژه ای درباره صدور قرارهای قضایی محدودیت زا هم متذکر شد که تا حد امکان از صدور این نوع قرارها اجتناب شود.

محسنی اژه ای اظهار داشت: اگر صدور قرارهایی، چون ممنوع الخروجی لزوم داشت، در گام اول در صورت عدم منع قانونی به فرد اعلام گردد و در گام دوم هم بمحض رفع لزوم، محدودیت برداشته شود.

وی افزود: اگر قاضی تشخیص می دهد که باید کسی ممنوع الخروج شود و مشکل امنیتی هم پیش نمی آید، همان لحظه باید او را در جریان قرار دهد؛ نه اینکه فرد وقتی همراه با خانواده یا هیأت کاری می خواهد به سفر برود و متحمل هزینه شده، در فرودگاه متوجه شود که نمی تواند از کشور خارج شود!

رییس عدلیه در ادامه تصریح کرد در مدت اخیر با مصادیقی در این حوزه برخورد کرده است که میشد به فرد پیش از حضور در فرودگاه ممنوع الخروجی اطلاع داده شود.

رئیس قوه قضاییه سفارش ای برای پشتیبانی از تولید داشت و اظهار داشت: باید از هر اقدامی همچون توقیف مواد اولیه و ابزار تولید که باعث تعطیلی کارگاه ها و کارخانه ها می شود، پرهیز و کوشش کرد از طریق های قانونی دیگر استفاده گردد.

محسنی اژه ای اضافه کرد: در توقیف اموال و پلمپ اماکن هم اگر اموال توقیفی منقول است، باید در محل و شرایط مناسبی نگهداری شود که خسارتی به آن وارد نشود.

وی با بیان اینکه این اموال باید بعد از توقیف بلافاصله تعیین تکلیف شود، متذکرشد: هم اکنون برخی اموال توقیفی در مواردی به شکل نادرستی در انبارهای سازمان اموال تملیکی نگهداری می شوند که به نفع کشور تولید، اقتصاد و مردم نیست.

وی به بازجو ها و دادستان ها سفارش کرد که در دستورات شان به ضابطان مبحث را دقیق و شفاف تبیین کنند و بر روند اجرای کار هم نظارت دقیق داشته باشند تا طبق خواسته آنها عمل شود.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: در پرونده هایی که برای تحقیق در اختیار ضابطان قرار می گیرد چه همراه با متهم باشد یا نباشد باید برگ شماری صورت گیرد و مشخص گردد که در چه زمینه هایی باید دقیقاً تحقیق صورت گیرد.

وی افزود: اگر متهمی تحویل ضابطان شد، قاضی باید بداند در چه محلی نگهداری می شود و خودش یا نماینده اش از بازداشتگاه سرکشی کنند و مستمراً بر نحوه تحقیق و رفتار با متهم نظارت داشته باشد.

محسنی اژه ای با اشاره به اینکه قاضی نمی تواند بعد از صدور قرار بازداشت متهم و تحویل او به ضابط از خود رفع مسئولیت کند، تاکید کرد که اگر در این شرایط اتفاقی برای متهم بیفتد مسئولیت آن متوجه اوست.

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنانش به مساله کارشناسی ها اشاره و از آن بعنوان یکی از عوامل اطاله دادرسی یاد کرد.

وی اظهار داشت: برخی مقررات در ارتباط با کارشناسی ها نیازمند اصلاح است که درحال پیگیری است، اما بعضی از مشکلات ناشی از عملکرد کارشناسان است که کارشناسی هایب مکرر و متعدد، کارشناسی های غیرضروری و اختلافات فاحش غیرقبول همچون آنهاست.

محسنی اژه ای بر همین مبنا تصریح کرد که باید از کارشناسی های غیرضروری پرهیز شود و درهرجا که لازم به نظر تخصصی کارشناسی بود باید مبحث شفاف و واضح اعلام و برای آن زمان تعیین گردد و قاضی روند کار را پیگیری کند تا هرجا کوتاهی شد برخورد شود.

رئیس دستگاه قضا افزود: اگر کاشناسی های دوم و سوم با کارشناسی های اولیه اختلاف فاحش داشت هم باید از کارشناسان مربوطه توضیح خواسته شود و هم مبحث برای رسیدگی به مراجع مربوطه اطلاع داده شود.

وی در ادامه سخنانش از دادستان ها و دادسراها خواست که در پرونده های کثیرالشاکی هم از ابتدا تدبیر و مدیریت کنند تا روند کار بگونه ای باشد که مردم هرچه زودتر به حقوقشان برسند و برای آنها و دستگاه قضا گرفتاری به وجود نیاید.

محسنی اژه ای همینطور اظهار داشت: در پرونده هایی که حاشیه های سیاسی و اجتماعی بوجود می آورد هم حتما با کارشناسان و متخصصان امر مشورت شود تا از تبعات این نوع پرونده ها مدیریت شود.

رئیس دستگاه قضا همکاری دادستان ها و دادسراها با بخش های نظارتی را هم مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: همه می خواهیم کار ما به بهترین نحو صورت گیرد و باید از نیروهای نظارت که می خواهند شما را در رفع مشکلات و صدمه ها کمک کنند استقبال کنید.

محسنی اژه ای اجتناب از مواضع تهمت را هم به همکاران دادستانی و دادسراها متذکر شد و اظهار داشت: همه باید مراقب باشیم که اگر دوست، رفیق و همکار ما گرفتار لغزش و خطا شد در همان لحظه اول به او تذکر دهیم و او را متنبه نماییم تا دچرا سقوط نشود.

دادستان کل کشور: بزودی برنامه تحول و تعالی در دادسراها به رئیس قوه قضاییه تحویل داده خواهد شد

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور با اشاره به اینکه به علت وجود بیماری کرونا سال جاری هم برای دومین سال پی در پی همایش سراسری دادستان های سراسر کشور به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار می شود، از حضور ۴۳۰ دادستان به صورت تصویری در این همایش اطلاع داد.

دادستان کل کشور سپس «تحول و تعالی در دادسراها» را مبحث محوری و ویژه همایش سال جاری عنوان نمود و اظهار داشت: سال هاست که مبحث تحول و تعالی در قوه قضاییه مورد تاکید و خواست جدی مقام معظم رهبری و سیاست های کلی نظام بوده و دستگاه قضایی کشور امروز با اجرای سند تحول قضایی، تلاش در اجرای این تحول و تعالی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه ویژه دادسراها در ساختار تشکیلاتی قوه قضاییه اظهار داشت: لازم است که در دستگاه قضایی کشور نسبت به تحول و تعالی در دادسراها، یک بازبینی جدی داشته باشیم.

وی ضمن اشاره به تلاشهای دادستانی کل کشور در مورد تحقق هدف تحول و تعالی در دادسراها اظهار نمود: بزودی و بعد از جمع آوری نظرات دادستان های سراسر کشور، برنامه تحول و تعالی در دادسراها تدوین شده و به رئیس قوه قضاییه تحویل داده خواهد شد.

دادستان کل کشور بزرگترین سرمایه دادسراها را «نیروی انسانی» عنوان نمود و اظهار داشت: نخستین لازمه شکل گیری تحول و تعالی در دادسراهای سراسر کشور داشتن یک برنامه تحولی و بهره بردن از نیروهای کارآمد و متناسب برای اجرای این برنامه است.

منبع:

1400/06/25
15:22:45
0.0 / 5
1094
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام