روانچی:

دور بعدی نشست وزرای خارجه همسایه افغانستان در تهران

دور بعدی نشست وزرای خارجه همسایه افغانستان در تهران

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اعلان اینکه ایران همیشه تمام تلاش خودرا برای مساعدت با تمام گروههای افغان برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافاتشان انجام داده است، اعلام نمود: دور بعدی نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان در آینده ای نزدیک در تهران انجام می شود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، مجید تخت روانچی، دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در سخنانی در نشست عصر پنج شنبه به وقت محلی شورای امنیت سازمان ملل اضافه کرد: افغانستان درحال عبور از یک مقطع بحرانی است. صدها هزار نفر از کشور گریخته اند؛ نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر دیگر در داخل آواره شده اند؛ مواد غذایی ضروری درحال اتمام است و ۱۸.۴ میلیون نفر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

طبق گزارش العالمه‌ی وی اشاره کرد: این وضعیت پیش از هر چیز نتیجه مستقیم مداخله آمریکا و دیگر نیروهای خارجی در افغانستان و خروج غیرمسوولانه آنها است. آنها زمانی که وارد افغانستان شدند، برای افغان ها مصیبت به ارمغان آوردند و هنگامی که آنجا را ترک کردند، برای افغان ها فاجعه بجای گذاشتند.
تخت روانچی گفت: طی سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۱ نزدیک به ۱۶۵ هزار افغان کشته شدند و تلفات کودکان نیز حدود ۳۳ هزار نفر تخمین زده می شود. این آمارها به تنهایی نشان دهنده شدت و دامنه مرگ و ویرانی است. جنایات جنگی نیروهای خارجی در افغانستان نباید بدون مجازات بماند.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: باتوجه به لزوم تامین احتیاجات اولیه میلیونها نفر نیازمند در افغانستان، ایران آماده تسهیل انتقال کمک های بشردوستانه به این کشور بوسیله بنادر، فرودگاهها، راه آهن، جاده ها و گذرگاههای مرزی ایران است.
وی افزود: طی بیش از چهار دهه، ما میزبان میلیونها پناهنده افغان بوده ایم. پس از بحران اخیر، پناهندگان بیشتری وارد خاک ایران شده اند. ما از جامعه بین المللی انتظار داریم به مسئولیت خود عمل کرده و اقدام بیشتری در تامین کمک به این پناهندگان انجام دهد.
تخت روانچی اظهار داشت: همین طور باید به مردم افغانستان برای رسیدن به صلح پایدار، ثبات و رفاه کمک کرد. تحقق کامل این هدف باید به ویژه توسط کشورهای همسایه مورد حمایت و تسهیل قرار گیرد.
وی با اشاره به نخستین جلسه مجازی وزرای خارجه همسایگان افغانستان اضافه کرد: ایران همیشه تمام تلاش خودرا برای مساعدت با تمام گروههای افغان برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافاتشان انجام داده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اشاره کرد: در جولای امسال، ایران میزبان مذاکرات صلح هیات های عالیرتبه دولت افغانستان و طالبان بود. آنها موافقت کردند در جلسه بعدی به مذاکرات خود ادامه دهند. ایران آماده است میزبان دور بعدی چنین مذاکراتی باشد.
تخت روانچی اشاره کرد: ایران باردیگر از همه رهبران مذهبی، زبانی، قومی و سیاسی افغانستان می خواهد منافع همه مردم افغانستان را بر منافع بخش خاصی از جامعه ترجیح دهند، چون افغانستان متعلق به همه افغانها است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اظهار داشت: حمله غیر قابل توجیه اخیر و برادرکشی قابل محکومیت در پنجشیر در تضاد با موضع متحد جامعه جهانی است که برمبنای آن هر دولتی که با زور در افغانستان به قدرت برسد به رسمیت شناخته نخواهد شد.
وی گفت: راه ثبات، صلح بادوام و توسعه پایدار در افغانستان عملا از مذاکرات درون افغانی با مشارکت فعال و برابر نمایندگان واقعی تمام گروههای قومی، زبانی و مذهبی می گذرد که هدف آن یافتن یک راهکار عادلانه و پایدار برای بحران، دستیابی به آشتی ملی و ایجاد یک دولت واقعا فراگیر برآمده از آرای مردم در انتخاباتی آزاد و عادلانه همچون با مشارکت کامل زنان هم بعنوان رای دهنده و هم بعنوان نامزد، و متعهد به مبارزه با تروریسم و جرایم سازمان یافته باشد و حقوق بشر تمام مردم افغانستان همچون اقلیتهای قومی، زبانی و مذهبی و زنان را برمبنای آموزه ها و اصول اصیل اسلامی تضمین و حمایت کند.

تخت روانچی اضافه کرد: ما انتظار داریم طالبان به تعهدات خود دراین زمینه عمل کند. چنین دولتی از حمایت ایران برخوردار خواهد بود.
وی اشاره کرد: مانند دیگر همسایگان افغانستان، ما به شدت نگران ناامنی و بی ثباتی در این کشور و همین طور تهدید شبکه های تروریستی و جنایتکاران سازمان یافته فعال در حوزه قاچاق مواد مخدر و انسان هستیم.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اشاره کرد: ما همین طور قویا معتقدیم تحت هیچ شرایطی نباید از خاک افغانستان برای تهدید یا حمله به کشوری یا پناه دادن یا آموزش تروریستها، یا برنامه ریزی یا تامین مالی کارهای تروریستی استفاده گردد.
دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل اظهار داشت: به گروههای تروریستی مانند داعش، که تهدیدی بزرگ برای افغانستان و منطقه هستند نباید اجازه فعالیت در افغانستان داده شود.
وی ادامه داد: افغانستان برای فائق آمدن بر مشکلات فعلی خود به کمک نیاز دارد. ما پیوند افغانستان بعنوان یک کشور محصور در خشکی را بوسیله بندر چابهار ایران با دریاهای آزاد و بوسیله راه آهن خواف ـ هرات با اروپا برقرار کرده و آماده ایم تا همکاریهای خودرا با آن در تمام زمینه ها بیشتر توسعه و تعمیق بخشیده و به تحقق یک افغانستان امن و مرفه کمک نماییم.1400/06/19
13:46:10
0.0 / 5
825
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام