خطیب زاده:

استفاده از ابزار نظامی در افغانستان تکرار اشتباهی تاریخی است

استفاده از ابزار نظامی در افغانستان تکرار اشتباهی تاریخی است

خبرگزاری نام: سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: استفاده از ابزار نظامی و دخالت خارجی تکرار اشتباهی است که چندین بار در تاریخ معاصر افغانستان اتفاق افتاده است.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از شبکه خبر، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه با تشریح نشست مجازی وزیران خارجه همسایگان بلافصل افغانستان اظهار داشت: این جلسه با حضور وزرای خارجه ۶ کشور در جریان است که متعاقب اجلاس نمایندگان ویژه اجرا شد.
وی چگونگی کمک به تحقق خواست و اراده مردم افغانستان و رسیدن به یک افغانستان آرام و با ثبات را دستور کار این جلسه عنوان نمود و اضافه کرد: در این جلسه، وزرای خارجه کشورهای عضو به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: وزیر امور خارجه ایران هم مواضع اصولی ایران را در این جلسه بیان کرد که با اهمیت ترین آن تاکید بر این مساله بود که مسبب و مسئول اصلی وضعیت فعلی افغانستان اشغالگری ایالات متحده و بیش از دو دهه حضور نامشروع این کشور در افغانستان است که برای مردم این کشور درد و رنج به دنبال داشته است.
خطیب زاده افزود: امیرعبداللهیان در این جلسه همچینن تاکید کرد که الآن باید از همه بضاعت رهبران و مردم افغانستان استفاده گردد و کشورهای همسایه کمک کنند تا به یک صلح پایدار برسیم.
وی یادآورشد: استفاده از ابزار نظامی و دخالت خارجی تکرار اشتباهی است که چندین بار در تاریخ معاصر افغانستان اتفاق افتاده و همگان باید به گفتگو بعنوان یک اصل اصیل پایبند باشند و کشورهای همسایه کمک کنند دخالت خارجی اتفاق نیافتد.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: اولویت جمهوری اسلامی ایران تحقق خواست و اراده مردم افغانستان و ثبات و آرامش در این کشور است که تنها در سایه تشکیل یک دولت فراگیر است که بازتاب دهنده ترکیب قومیتی و مردمی افغانستان باشد.
خطیب زاده اشاره کرد: در این جلسه بر ضرورت کمک های بشردوستانه رعایت حقوق بین الملل و حقوق بشردوستانه و مواردی از این دست تاکید شد و نگرانی جدی وزرای خارجه کشورهای حاضر از موضوع تروریسم در افغانستان بود و تاکید شد که حتما باید طالبان از تروریسم فاصله بگیرد و اجازه ندهد این پدیده باردیگر شکل بگیرد.
وی اشاره کرد: همین طور در این جلسه تاکید شد که مرزهای افغانستان باید آرام باشند و گذرگاه های مرزی برای کمک و تسهیل امور مردم افغانستان باز بماند.
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه همین طور توافق شد نشست آتی اگر فضای کرونا اجازه بدهد، بصورت حضوری طی یکی دو ماه آتی در تهران اجرا شود.


منبع:

1400/06/17
23:41:26
0.0 / 5
861
تگهای خبر: دولت , وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام